Czy problemy z uzależnieniami powinno się leczyć u psychologa?

5 odpowiedzi
Dzień Dobry. Wiem, że problemy z uzależnieniami tkwią głównie w psychice i zdaję sobie sprawę z tego, że wizyta u psychologa jest konieczna. Mój partner nadużywa alkoholu, a ja chociaż wcześniej udawałam, że nie ma problemu, to nie chcę tego więcej tolerować. Boję się o niego i o przyszłość Naszego związku. Czy mogę mu pomóc jakoś samodzielnie? Czy to prawda, że nie da się pomóc osobie, która nie zdaję sobie sprawy z tego, że jest uzależniona?
To prawda, powiem więcej Pani również powinna pójść na terapie. Jeżeli pani mąż nadużywa alkoholu ponad 5 lat pani również jest współuzależniona osoba, czyli posiada tz. syndrom współuzależnienia. Proszę sobie poczytać w internecie i pani będzie wiedziała w jaki sposób ten syndrom się objawia..
Pozdrawiam i życzę powodzenia ..

Dzień dobry. Samodzielna pomoc zazwyczaj nie jest niestety wystarczająca. Uzależnienie jednego członka rodziny niesie za sobą ryzyko współuzależnienia - czyli wszyscy pozostali również są uzależnieni. Uzależnienie to choroba emocji, człowiekiem w pewnym momencie sterują mechanizmy i nie da się tego "wyleczyć" samemu - konieczna jest terapia. Jednocześnie ważne jest, aby w terapii uczestniczyła również Pani, jako partnerka. Zalecam rozmowę z partnerem i zapisanie się do poradni leczenia uzależnień - na niezobowiązującą rozmowę z psychologiem bądź terapeutą, który porozmawia, nazwie problem i pokaże odpowiednie kroki jakie należałoby podjąć, aby rozpocząć etap zmiany. Pierwszy krok już Pani zrobiła - co jest bardzo trudne, wobec czego gratuluję! Niech następnym będzie telefon do poradni i umówienie się na wizytę.
Pozdrawiam,
Magdalena Walczak
Witam, nie jestem terapeutą uzależnień, ale moja wiedza i doświadczenie podpowiada mi, że warto skonsultować się ze specjalistą. Zdaję sobie sprawę, że jeśli partner zaprzecza problemowi nadmiernego picia jego motywacja do konsultacji z psychologiem może być słaba. Jeśli nie uda się Pani przekonać partnera do takiej wizyty, proponuję rozważyć wspólne konsultacje z terapeutami zajmującymi się pracą z parami i wniesienie tego problemu jako wspólnego dotyczącego przyszłości związku.
Dzień dobry. Odpowiedź na oba pytania brzmi: to zależy od tego jak zdefiniujemy to, co miałoby być efektem pomocy. To pewnie Panią zdziwi jak napiszę, że największą pomocą w takich sytuacjach często bywa stawianie granic, wyciąganie konsekwencji i..... dbanie o siebie i swoje emocje.
pozdrawiam serdecznie
Ewelina Bazyluk
Dzień dobry. Oczywiście problemy z uzależnieniem związane są z psychiką jednak w takim przypadku najlepiej zwrócić się o pomoc do specjalisty terapii uzależnień. Zależnie od sytuacji można jednak zacząć od wizyty u psychiatry, który pokieruje dalszym leczeniem. Jeśli jest to jednak możliwe w Państwa miejscowości najkorzystniej byłoby skierować się bezpośrednio do specjalistycznego ośrodka terapii uzależnień. Osoba uzależniona aby podjąć takie leczenie powinna zwrócić się o pomoc osobiści co oznacza, że jest świadoma problemu i ma motywację do podjęcia leczenia. Jeśli jednak Pani partner nie dostrzega problemu warto poszukać pomocy i wsparcia dla siebie w tej sytuacji. Życie z osobą uzależnioną jest bardzo trudne a angażowanie się w samodzielną walkę z uzależnieniem partnera ryzykowne. Mam nadzieję, że moje wskazówki okażą się pomocne. Życzę powodzenia.