Czy pregabalina może zwiększać popęd seksualny i częstość erekcji czy też zmniejszać?

1 odpowiedzi
Czy pregabalina może zwiększać popęd seksualny i częstość erekcji czy też zmniejszać?
Pregabalina zarejestrowana jest do wspomagającego leczenia u osób dorosłych napadów padaczkowych częściowych, które są lub nie są wtórnie uogólnione, do leczenia bólu neuropatycznego, oraz zespołu lęku uogólnionego u dorosłych. Pozarejestracyjne wskazania do stosowania pregabaliny obejmują fibromialgię, lęk społeczny, zespół odstawienny poalkoholowy, zapobieganie migrenom.
Do działań niepożądanych szczególnie częstych u osób starszych należą zawroty głowy i problemy z koordynacją, co podnosi ryzyko upadków. Inne działania niepożądane to m.in. senność, osłabienie pamięci, wzrost masy ciała, suchość w ustach, dezorientacja i zaburzenia widzenia.
Długotrwałe stosowanie pregabaliny w wysokich dawkach wiąże się z ryzykiem uzależnienia. W następstwie tego nagłe odstawienie pregabaliny, szczególnie gdy uprzednio stosowanej w wysokie jej dawki przed długi czas, może skutkować objawami odstawiennymi takimi jak bezsenność, bóle głowy, niepokój, nudności, biegunka, objawy grypopodobne, drażliwość, objawy bólowe, wzmożona potliwość. Pregabalina bywa lekiem nadużywanym, może powodować euforię już w dawkach terapeutycznych, pobudzenie, stany relaksacji i stany podobne do spożycia alkoholu etylowego. Pierwsze przypadki uzależnienia od pregabaliny obserwowano w 2010 roku, Z czasem może wzrastać tolerancja organizmu na lek tworząca konieczność zwiększania dawki.
Ten wstęp zrobiłem po to aby upowszechnić wiedzę na temat stosowania pregabaliny.
Jednak wracając do odpowiedzi sensu stricto na pytanie pregabalina powoduje skutek odwrotny czyli zmniejszenie libido. Wzrost euforii czy w/w cechy związane z nadużywaniem mogą być odebrane przez pacjenta jako zwiększenie popędu jednak jest to raczej konsekwencja wzmożenia nastroju niż typowo biologiczny mechanizm hamowania odruchów w ośrodkowym i obwodowym układzie nerwowym.