czy polip 4mm i 2 mm sa powodem do usuniecia pęcherzyka żólciowego?

1 odpowiedzi
witam! maż ma 36 lat i w zeszłym roku wazyl 147 kg przy wzroscie 189 cm.Od wrzesnia 2016 odchudzil sie na swojej diecie (schudł 32 kg) w przeciagu 5 miesiecy.na Swieta wielkanocne i pozwolił sobie na jedzenie tlustych potraw i wypicie alkoholu. Po świetach wyjechał w trasę.Po 2 dniach trafił na oddzial chirurgii z ostrym zapaleniem trzustki.Zwymiotował, miał dreszcze leki rozkurczowe niepomagały.oddal mocz ciemnego koloru i czarny stolec.nie zrobiono nawet gastroskopii.ma na listopada usunac pęcherzyk żólciowy, gdyz ma 2 polipy wielkosci4mm i 2 mm.te polipy spowodowały podraznienie trzustki? Jeden z lekarzy stwierdzil ,ze jeden z nich sie oderwal i zatkal zyle dochodzaca do trzustki. Dzis bylismy już u 3 lekarza prywatnie i powiedzial , ze polipy tej wielkości nie są powodem do usuniecia pęcherzyka żółciowegoi że do 40 roku życia nie usuwa sie wg najnowszych zalecen pęcherzykow żółciowych w takim zskazaniu.Nie wiemy co robić.do kogo sie udać,aby postawił fachową diagnozę...
Ogólna zasada, że należy rozpatrzyć usunięcie pęcherzyka żółciowego, gdy polip ma po wyżej 10 mm oraz są objawy wskazujące na to, że dolegliwości pochodzą z dróg żółciowych. Należy kontrolować chorych z polipami, gdyż 1) może kryć się za tym nowotwór, 2) oceniać czy zmienia się ich charakter bólu (oderwanie się polipa i blokowanie przez niego dróg żółciowy) 3) czy nie występują objawy zapalenia dróg żółciowych 4) czy nie pojawia się żółtaczka mechaniczna z powodu blokowania dróg żółciowych 5) czy nie dochodzi do zapalenia trzustki. W opisanym przypadku wydaje się, że wskazane byłoby usunięcie pęcherzyka żółciowego.