Czy osoba mająca problem alkoholowy może pójść do każdego psychoterapeuty? Mianowicie kilka miesięcy

1 odpowiedzi
Czy osoba mająca problem alkoholowy może pójść do każdego psychoterapeuty? Mianowicie kilka miesięcy temu mój mąż dowiedział się że ma problemy z plodnoscia, co go zalamalo totalnie zaczął coraz więcej i czesciej spożywać alkohol. Oczywiście on twierdzi że wypicie dwóch-trzech piw codziennie (choć jak go znam jest to większa ilość) to nic takiego i się tylko czepiam. Chciałabym mu właśnie choć w ten sposób pomóc, wybrać odpowiedniego specjalistę bo zależy mi na nim i nie chcę aby zniszczył sobie życie. On oczywiście o żadnym psychologu słyszeć nawet nie chce bo przecież '' nie jest czubkiem ''. I tu jest kolejne pytanie czy taka terapia do której jest zmuszony może przynieść sukces?
Czy osoba, która ma problem alkoholowy może iść do każdego terapeuty? Najlepiej zapytać konkretnych terapeutów, czy podejmą się pracy z takim pacjentem. To co Pani opisuje to BYĆ MOŻE (nie podejmuję się diagnozy na odległość) nie jest jeszcze uzależnienie i jeśli mąż jest w stanie to kontrolować (przestać pić codziennie), to raczej nie ma przeciwwskazań do większości terapii. Jeśli to faktycznie uzależnienie, to najlepszy będzie terapeuta specjalizujący się w uzależnieniach.
Ważne wydaje mi się pytanie, czy terapia do której ktoś jest przymuszony ma sens. Motywację do terapii terapeuta bada na spotkaniach konsultacyjnych. Jeśli ktoś jej nie ma, to raczej po prostu nie będzie chodził na spotkania, trudno przecież dorosłą osobę co tydzień siłą prowadzić na terapię. Jeśli ktoś podczas konsultacji, na które przyjdzie za namową np. żony znajdzie w sobie motywację do pracy - to droga do sukcesu jest otwarta.
Warto, myślę, żeby szczerze Pani porozmawiała z mężem o tym, co Panią martwi i może uda się go przekonać do konsultacji. Możecie też pójść jako para, jeśli uznacie, że wasza relacja to coś, nad czym chcecie pracować.