Czy od ciągłego stresu, nerwicy (choruje na pewną przewlekłą, ciężką w leczeniu chorobe od ponad pół

2 odpowiedzi
Czy od ciągłego stresu, nerwicy (choruje na pewną przewlekłą, ciężką w leczeniu chorobe od ponad pół roku) mogą z czasem skumulować sie te emocje i dawać kolejne objawy. Przykładowo od kilku miesięcy mam zaczerwienioną twarz w pewnych miejscach, a od miesiąca (po ostatnim antybiotyku pod koniec kwietnia) bardzo piecze mnie skóra szyi i pleców. Gdy położę się w łóżku to jest tylko gorzej i jeszcze widać czerwonawą skóre. Czasami swędzi mnie skóra i zostają ślady po lekkim podrapaniu. Jeszcze od kilku miesięcy "pobolewa" wątroba. Usg dobre. 5 tyg temu zrobiłem pierwsze badanie bilirubiny we krwi i od tamtego czasu tylko rośnie ten poziom (norma 1.1 , kolejno rosło 1.3 / 1.4 / 1.7) mimo że nie biore żadnych leków. Jednak nerwy chyba zaostrzają to i zastanawiam się, czy to nie bierze sie też z nerwów. Nigdy nie miałem do tej pory palenia skóry. Mam 25 lat.
Atopowe zapalenie skóry i inne objawy mogą być powiązane z reakcją na silne napięcia np.na tle nerwicy. Może to być efekt leków,jakie Pan bierze, zwłaszcza psychiatrycznych, które często bierze się przy zaburzeniach nerwicowych. Może być to też wynik utrwalonej reakcji chemicznej organizmu na przedłużające się sytuacje, odbierane przez Pana umysł jako zagrożenie. Ważne, że można zniwelować za pomocą terapii psychologicznej (czasem połączonej z fatnakoterapią) fizyczne oznaki stresu,o których Pan pisze. Pozdrawiam i życzę dużo siły, Dominika Wieland-Lenczowska

Stres i nerwica mogą wpływać na organizm w różnorodny sposób, zarówno poprzez bezpośrednie reakcje fizjologiczne, jak i pośrednie poprzez zmiany w stylu życia. Skumulowane emocje, szczególnie gdy towarzyszą im chroniczne stresory, mogą mieć wpływ na zdrowie fizyczne, w tym na układ skórny i wątrobę.

Zaczerwienienie skóry, pieczenie, swędzenie, a także dolegliwości związane z wątrobą, takie jak podwyższona bilirubina, mogą być związane z różnymi czynnikami. W przypadku zaczerwienienia skóry i objawów skórnych, istotne jest również rozważenie możliwości alergii, reakcji skórnych, czy też łuszczycy czy egzemy.

Jednak zawsze warto konsultować takie zmiany z lekarzem, który może zlecić odpowiednie badania i ocenić, czy mogą one być związane z nerwicą, stresem, czy też być wynikiem innych czynników medycznych.

Co do podwyższonej bilirubiny, warto zgłosić się do lekarza w celu dalszej diagnostyki. Podwyższony poziom bilirubiny może być wynikiem różnych czynników, w tym problemów z wątrobą, ale także innych stanów chorobowych. Lekarz może zalecić dalsze badania, takie jak testy wątrobowe, obrazowanie wątroby czy konsultację gastroenterologiczną.

Nie bagatelizuj swoich objawów i zawsze warto skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi odpowiednią diagnostykę i zaleci odpowiednie leczenie. Jeśli stres i nerwica są problemem, psychoterapia może być pomocna w radzeniu sobie z emocjonalnym obciążeniem.