Czy ocet jabłkowy zakwasza czy odkwasza organizm? Czy wypicie jednej szklanki wody z jedną łyżką oct

5 odpowiedzi
Czy ocet jabłkowy zakwasza czy odkwasza organizm? Czy wypicie jednej szklanki wody z jedną łyżką octu jabłkowego raz dziennie jest wskazane dla utrzymania zdrowia?
Proszę o dopowiedzenie na pytanie.
Dzień dobry,
w terminologii medycznej nie ma pojęcia "zakwaszenie organizmu". Mamy specjalne mechanizmy tzw. bufory, które regulują pH. Można ewentualnie wspomnieć o kwasicy metabolicznej, niemniej występuje ona jako powikłanie cukrzycy. Sam ocet jabłkowy nie będzie czynnikiem determinującym zdrowie. Jest szereg innych elementów, takich jak dieta, środowisko, aktywność fizyczna, charakter pracy, komponenta genetyczna, które decydują o tym, czy jesteśmy zdrowi czy też nie. Ocet jabłkowy może mieć swoje pozytywne zastosowanie np. w dyspepsji, pobudzając czynność trawienną. Należy jednak uważać, ponieważ w przypadku wrzodów, nadżerek, nacieków zapalanych, można pogorszyć sytuację zdrowotną. Pozdrawiam serdecznie, Ireneusz Chmiel, dietetyk kliniczny

Ocet jabłkowy na pewno może zakwaszać żołądek, więc trzeba z nim uważać i nie rozregulować sobie pracy żołądka. Dlatego picie octu jabłkowego może sprzyjać zdrowiu, ale nie jest to panaceum na wszystkie dolegliwości, a tym bardziej nie dla każdego.
Ocet jabłkowy może zakwasić żołądek i w przypadku niedokwasoty poprawić trawienie.
Jeżeli mamy nadkwasotę , wrzody , nadżereki może pogorszyć sytuację.
Prostym zabiegiem pozwalającym określić stan kwasów w żołądku jest test sody.

Należy wypić 3/4 szklanki wody z płaską łyżeczką sody oczyszczonej na czczo.b

Jeśli odbije Ci się jeszcze podczas picia płynu to wskazuje na nadkwasotę i wtedy octu nie pijemy.

Jeśli do 40 sek po wypiciu: nadkwasota (im bliżej 40 sek tym mniejsza)

Jeśli zmieścisz się w czasie 40 – 90 sek, oznacza to dobre zakwaszenie żołądka

Jeśli od 90 do 3 minut, (im bliżej 3 minut, tym gorzej) -niedokwasota

To test orientacyjny
Najlepiej spróbować wypić szklankę wody z octem i obserwować reakcje organizmu
Pozdrawiam
Dla przypomnienia, ocet jabłkowy:
– ma zdolności kontrolowania prawidłowego poziomu cukru we krwi;
– może wspomagać odchudzanie;
– zawiera minerały, które są niezbędne dla funkcjonowania komórek, takie jak potas, wapń, magnez, fosfor, sód i miedź;
– ma w sobie również witaminy – A,C i E z kilkoma formami witaminy B oraz beta-karoten oraz bioflawonoidy;
– bogaty w przeciwutleniacze;
– pektyny pochodzące z jabłek pomagają tworzyć organizmowi powłokę, która łagodzi podrażnienia układu pokarmowego.
Przeciwwskazanie do picia octu jabłkowego z wodą mogą być np wrzody żołądka lub zapalenie śluzówki. Proponuję zacząć od niewielkich ilości i obserwować reakcje organizmu.
Ocet jabłkowy jest produktem powstałym w procesie fermentacji octowej alkoholu. W przypadku octu jabłkowego alkoholem wyjściowym jest cydr jabłkowy. Zawarty w cydrze alkohol zamieniany jest w kwas octowy. Kwasy owocowe wchodzą w reakcje zasadowe w organizmie. Pobudza trawienie, szklanka octu jabłkowego ze szklanką wody nie zaszkodzi pod warunkiem, że nie ma Pani problemów żołądkowo jelitowych a należy pamiętać że dobrze zbilansowana dieta jest podstawą utrzymania zdrowia.
Jeżeli w/w zasady są zachowane jest korzystny dla zdrowia.
Pozdrawiam
mgr Maja Kukuł