Czy można stracić ochotę na seks bez powodu? Czy może ona jeszcze kiedyś wrócić? Od 4 miesięcy ni

1 odpowiedzi
Czy można stracić ochotę na seks bez powodu? Czy może ona jeszcze kiedyś wrócić?

Od 4 miesięcy nie uprawiamy z mężem seksu. Nigdy nie mieliśmy dużych wymagań na tym polu, ale w marcu stopniowo mąż przestał się interesować tą sferą. Przypadło to na gorący okres w pracy i uzgodniliśmy, że na razie odpuszczamy temat, by nie tworzyć ciśnienia, skoro są inne priorytety. Ten czas już za nami, tymczasem on cały czas nie ma ochoty na zbliżenia. Kiedy zaczynamy rozmawiać na ten temat, robi się trochę wycofany, próbuje dać do zrozumienia, że po prostu stracił zainteresowanie.

Zdrada odpada. Większość czasu po pracy spędza w domu, na rowerze, uprawiając sport, czytając i rozwijając inne hobby. Spędzamy też jakościowy czas razem. Jeśli chodzi o wygląd, jesteśmy teraz oboje w najlepszym momencie w życiu. Zdrowie - niedawno robił badania krwi (jakiś pakiet specjalnie dla mężczyzn) i wszystko było w normie. W naszej codzienności nie brakuje bliskości, okazywania uczuć, przytulania, wzajemnych komplementów, czułości. Jest świetnie. Nie zmieniło się nic oprócz braku seksu. Jesteśmy razem 6 lat.

Zastanawiam się, co robić, jak z nim rozmawiać. Czy powinnam dać mu spokój i zaakceptować tę sytuację? Czy może się ona kiedyś zmienić? Czy może być tak, że tak po prostu stał się aseksualny?
Na libido wpływa wiele czynników natury psychicznej, wymieniła Pani wiele z nich, które w obecnej ocenie sytuacji wydają się nie być obciążające dla utrzymania ochoty na seks. Otwarta i szczera komunikacja z partnerem i utwierdzanie, że może z Panią porozmawiać nawet na trudne tematy, może być pomocna w uzyskaniu większej ilości informacji na temat stanu emocjonalnego partnera. Zachęcam też do komunikowania swoich potrzeb i tłumaczenia co one dla Pani znaczą, co spełnianie tych potrzeb daje i jak się Pani czuje kiedy te potrzeby są niespełnione wraz z propozycją co można by zrobić, żeby zaopiekować się tymi potrzebami. Może komfortową opcją dla partnera byłaby konsultacja z psychologiem seksuologiem, który przeprowadzi wywiad seksuologiczny co może rozjaśnić przyczyny obniżonego libido oraz pomóc opracować dalsze działania.
Pozdrawiam Julianna Graczyk