Czy można leczyć depresję, fobię społeczną lub zespół lęku uogólnionego w nurcie systemowym?

3 odpowiedzi
Czy można leczyć depresję, fobię społeczną lub zespół lęku uogólnionego w nurcie systemowym?
Terapia systemowa służy przede wszystkim do pracy z rodzinami ale nie tylko – skorzystać z niej mogą również i pary.
Może na myśli była terapia na schematach? -
koncentruje się na identyfikacji podstawowych schematów i tego, w jaki sposób mogły przyczynić się do powstania negatywnych wzorców, które są obecne.

W przypadku zaburzeń, które Pani wymieniała skuteczniejsza będzie terapia poznawczo behawioralna, Praca w nurcie systemowym jest nnakierowana na pracę z całym systemem rodzinnym.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 160 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Oczywiście, że terapia w nurcie systemowym może być użyteczna w pracy z osobami doświadczającymi depresji bądź zaburzeń lękowych. Terapia systemowa często kojarzona jest z terapią rodzin, gdyż powstała na gruncie terapii rodzin, natomiast terapia systemowa to nie tylko terapia rodzin lub par. Terapie rodzinne mogą także być prowadzone w różnych nurtach (systemowym, poznawczo-behawioralnym, psychoanalitycznym). Odróżniłbym zatem systemową terapie rodzin od systemowej terapii indywidualnej. Obecnie myślenie systemowe (zwłaszcza podejścia postmodernistyczne) z powodzeniem jest stosowane w terapii indywidualnej. Terapia systemowa jest uważna na różne konteksty w których funkcjonuje klient, uwzględnia jego system biologiczny, społeczny i psychiczny. Odpowiadając krótko na pytanie: tak :)
Pozdrawiam uprzejmie