czy można codziennie krótko ćwiczyć na hantlach?

72 odpowiedzi
Chciałem zapytać otóż ćwiczę ok 10-15 minut na hantlach wieczorem tylko 3 kg-jeden czy przy tak krótkich ćwiczeniach należy robić dzień przerwy od ćwiczeń czy mogę codziennie tak ćwiczyć?Pytam gdyż czasami spotkałem się z opiniami że po ćwiczeniach trzeba dać 1 dzień kolejny na odpoczynek na regenerację mięśni i nie ćwiczyć czy to prawda? Czy dotyczy to tylko długich i intensywnych ćwiczeń?
To zależy od intensywności, charakteru ćwiczeń, wieku, stanu zdrowia... Proponuję skonsultować plan treningowy ze specjalistą w tej dziedzinie.

Jesli ciezar.nie.siega 80% maksymalnej.sily.to nie uwazam zeby przerwa byla konieczna.
Nawet po tak krótkich ćwiczeniach warto dać organizmowi 1-2 dni w tygodniu na regenerację. Pozdrawiam
Jedna grupa mięśniowa nie powinna być ćwiczona częściej niż 3 x w tygodniu. Oznacza to, że te same ćwiczenia na tę samą grupę mięśniową nie powinno się wykonywać bez dnia przerwy. Radzę wprowadzić też ćwiczenia aerobowe z obciążeniem własnego ciała. Każdorazowo przed ćwiczeniami siłowymi konieczna jest rozgrzewka wszystkich ćwiczących grup mięśni. Pozdrawiam, Paweł Czarnocki
Proszę co drugi dzień zmieniać partie mięśniowe, które są ćwiczone.
Witam. Wszystko zależy od intensywności wysiłku oraz Pana stopnia zaawansowania w ćwiczeniach. Warto wziąć pod uwagę czy te same partie mięśniowe codziennie się ćwiczy czy zamiennie. Zawsze dobrze dać zregenerować się mięśniom i zachowywać odpowiedni odstęp między powtórzeniami i seriami ćwiczeń. Pozdrawiam FizjoStrefa
Przerwa na regenerację jest wskazana, jeśli osoba ćwicząca odczuwa tzw. "zakwasy", czyli bolesność mięśniową wynikająca z mikrouszdzeń mięśni.
Jeśli nie zauważa Pan u siebie takich objawów, to można smiało ćwiczyć codzinnie. Oczywiście należy zadbać o równomiernią pracę różnych grup mięśniowych, a nie skupiać się na jednej.
Pozdrawiam!
Witam Pana. Musiałby Pan odpowiedzieć na kilka pytań związanych m.in z charakterem treningu(co chcę Pan w nim osiągnąć), czy ćwiczy Pan na krótkich/długich dźwgniach, czy miały miejsca jakes urazy w obrębie okolicy ćwiczonej. Z tego co mogę podpowiedzieć mięsień jest stymulowany do wzrostu podczas ćwiczeń, natomiast rośnie podczas odpoczynku. Jeżeli zależy Panu na tym warto o tym pamiętać bo jest to kosztowny metabolicznie proces.
To czy odpoczynek jest Panu potrzebny to zależy od intensywnści treningu. W momencie kiedy ćwiczy Pan codziennie i nie czuje się Pan słabszy, ilośc wykonywanych powtórzeń jest stała, a ewentulane zwiększnie powtórzeń w serii nie wywoluje gorszego samopoczucia- można uznać, że Pana organizm szybko sie regeneruje.
Ja mimo wszystko polecam zwiększać ilość powtórzen i znaleść czas na regeneracje.Mam nadzieje, że pomogłam.
Pozdrawiam AB
Witam to zależy tylko i wyłącznie od Pańskiego organizmu jeśli ćwiczy Pan już tak od dłuższego czasu i organizm się do tego przyzwyczaił i nie odczuwa Pan bólu czy zakwasów jak najbardziej można nie przesadzałbym tylko z tempem wykonywanych ćwiczeń ale jeśli odczuwany jest dyskomfort w trakcie codziennego wykonywania ćwiczeń w takim razie przerwa jednego dnia będzie jak najbardziej wskazana. Pozdrawiam mgr Mateusz Perek
Witam . Wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Pozdrawia
Organizm a dokładniej - mięśnie w zależności od intensywności treningu potrzebują 24 - 48h na regenerację i odbudowę. W twoim przypadku odpoczynek powinien trwać - 24h czyli to tak zwany "rest day". Możesz również odpocząć aktywnie, czyli nie przeciążać partii mięśni które ćwiczyłeś dzień wcześniej lub np. zamiast ćwiczeń z ciężarkami pójść na rower lub pobiegać. Brak odpoczynku i czasu na regeneracje mięśni spowoduje przemęczenie organizmu i odwrotny do zamierzonego skutek czyli spadek siły i wydolności a co za tym idzie zahamuje to tempo postępów w twoim treningu. Nie zapominaj o rozciąganiu po treningu czyli tak zwanym "cool down" są to ćwiczenia rozciągająco - relaksacyjne mające na celu przyśpieszyć regenerację organizmu i odpoczynek oraz zapobiegać zakwaszeniu mięśni czy zaburzeniach w ich rozciągliwości i kurczliwości. Ważny jest również posiłek potreningowy bogaty w węglowodany, białko i zdrowe tłuszcze. Zapobiega on niepożądanemu procesowi katabolizmu mięśni czyli spalania własnej tkanki mięśniowej zamiast tk. tłuszczowej.
Witam. Nie widzę przeszkód aby w podanej formule ćwiczyć codziennie.
Witam.
Wszystko zależy od Pana wytrenowania. Dla jednego będzie to mała intensywność dla drugiego duża. Generalnie ja przyjmuję taką zasadę, że jak na drugi dzień po treningu mięśnie bolą (stan często ale mylnie nazywany "zakwasami" ) to trzeba im dać odpocząć do momentu regeneracji i tu też nie jest powiedziane kiedy to nastąpi. Czasem jest to kilka dni.
Jeżeli Pan czuje, że taki trening nie sprawia problemu (nie czuje się Pan przemęczony, mięśnie nie bolą a zamierzony efekt jest osiągany) to nie widzę powodu aby robić przerwę.
Dużo też zależy od celu jaki ma Pan zamiar osiągnąć. Bardzo dużo dowie się Pan na ten temat na siłowni od trenerów lub na różnego rodzaju forach dyskusyjnych poświęconych kulturystyce i fitness.
Pozdrawiam i życzę powodzenia w ćwiczeniach.
To zależy jak intensywny jest to dla Pana wysiłek. Przy tym ciężarze i czasie trwania ćwiczeń sam sen i odpowiednie posiłki powinny być wystarczające jeśli chodzi o regeneracje. Pozdrawiam
Dobry wieczór, Jeżeli są to krótkie ćwiczenia to jak najbardziej. Pozdrawiam serdecznie Sławomir Piter
Prawdopodobnie przy tak krótkich ćwiczeniach i niewielkim obciążeniu, ćwiczenia te nie doprowadzą do przetrenowania. Ich efektem będzie raczej rozluźnienie i ukrwienie ćwiczonych grup mięśniowych. Warto jednak zmieniać rodzaje treningu w ciągu jednego tygodnia: wprowadzić trening aerobowy, siłowy z większymi obciążeniami oraz rozciągający, a przynajmniej jeden dzień w tygodniu przeznaczyć na kompletną restytucję (basen, sauna, masaż itp. - bez ćwiczeń).
Dzień dobry,
Uwarzam że, można w tym przypadku ćwiczyć codziennie z uwagi na niewielkie obciążenie i krótki czas ćwiczeń. To co bym zalecał to jeden dzień przerwy w tygodniu. Na regeneracje i odpoczynek.
Pozdrawiam Marcin
po długim i intensywnym treningu (nie koniecznie jednodniowym) konieczna jest przerwa dla regeneracji organizmu. wykonując takie same ćwiczenia codziennie przez dłuższy czas nie ma konieczności przerwania treningu (jednak można i nie jest to przeciwwskazane). wykonywanie tych samych ćwiczeń nie zmieniając (zwiększając) intensywności ćwiczeń nie powodują wzrostu kondycji czy wytrzymałości a jedynie podtrzymują obecny stan. pozdrawiam.
Witam, ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ nie posiadam informacji na temat Pana/Pani wagi, wieku, trybu życia. Najlepszym rozwiązaniem będzie spotkanie się i zaplanowanie indywidualnego treningu. Pozdrawiam
Regeneracja po ćwiczeniach jest konieczna wszystko zależy od rodzaju treningu i intensywności a także możliwości organizmu .Pozdrawiam
Marta Jakubowska
Najlepiej po poradę udać się do specjalisty - trenera personalnego. To czy dawać mięśnią odpocząć i jaki okres czasu zależy od tego jaki cel ćwiczeń sobie postawimy. Ewentualnie polecam ćwiczyć codziennie, ale inne partie ciała.
Od lekkich ćwiczeń nie trzeba odpoczywać, bo są one jak np. chodzenie po schodach. Odpoczynek może być potrzebny w dłuższej perspektywie czasowej, żeby nie dopuścić do znużenia - narastającego zmęczenia, monotypii.
Witam. Proponuję zrobić cykl modulowany. Musi być czas, aby organizm mógł się zregenerować. Pozdrawiam LKN
Witam. Ćwiczenia nie muszą być długie by były intensywne. O intensywności decyduję obciążenie, liczba wykonanych powtórzeń oraz czas przerwy między seriami i kolejnymi ćwiczeniami. Intensywność zależy od wytrenowania organizmu, jeśli wysiłek jest nie wielki organizm nie będzie potrzebował dłuższej regeneracji ale przez mniejszą intensywność nie będzie się nadbudowywał a tym samym mniejsze będzie zaangażowanie hormonów. Pozdrawiam Cezary
Ćwiczenia przy tak niewielkich obciążeniach nie wymagają przerwy na regenerację mięśni. Uznaje się je bardziej za tzw. "codzienną rutynę", czyli coś co wykonujemy w celu utrzymania pewnego poziomu / wytrenowania. Z powodzeniem można ćwiczyć codziennie. P.Filipczyk
Dzień dobry,
dobranie odpowiedniego treningu to nie lada wyzwanie. Zależy od wielu czynników m.in. wieku, stopnia wydolności organizmu, siły mięśniowej, rodzajem wykonywanej pracy czy towarzyszącym schorzeniom.
Z tego co Pan napisał trening, który Pan wykonuje nie należy do najdłuższych i nie jest też bardzo intensywny. Jeżeli po przeprowadzonych ćwiczeniach nie odczuwa Pan zbytniego zmęczenia czy tzw. zakwasów to moim zdaniem spokojnie może Pan ćwiczyć codziennie.
Ważne jest aby przed przystąpieniem do ćwiczeń przeprowadzić krótką rozgrzewkę np. w formie stretchingu dynamicznego i zakończyć je również rozciąganiem statycznym.
Na Pana miejscu zastanowiłabym się nad wprowadzeniem treningu angażującego większą ilość mięśni, nie musi to być typowy "trening" tylko np. półgodzinny spacer.
Pozdrawiam
Witam. Ilość serii i ilość ćwiczeń wykonywanych w danej serii, a więc także czas ćwiczeń jest uzależniony przede wszystkich od celu dla którego ćwiczymy ( czy chcemy kształtować szybkość, czy wytrzymałość, moc czy też nabrać masy mięśniowej) . Należy także brać pod uwagę stan Pana przygotowania do owych ćwiczeń. Proszę pamiętać o odpowiedniej rozgrzewce, ćwiczeniach i zakończeniu, które także uzależnione są od celu dla którego ćwiczymy.
Dzień dobry, zgadza się w treningu siłowym regeneracja jest równie ważna co sam trening. Nie mniej jednak w Pana przypadku tak krótki trening z małym obciążeniem moim zdaniem nie wymaga aż całodniowej regeneracji. Oczywiście jest wiele zmiennych, które należałoby rozpatrzyć indywidualnie. W razie potrzeby zapraszam na bluemonday.pl lub kontaktu telefonicznego
Niestety w mojej pracy nie zajmuję się treningami z osobami dorosłymi. Pzdrawiam
Witam, w przypadku każdego rodzaju treningu siłowego, mniej bądź bardziej intensywnego niezbędny jest czas do regeneracji tkanki mięśniowej, która tak naprawdę w trakcie treningu ulega mikrourazom. W czasie odpoczynku miejsce ma jej regeneracja i adaptacja do danych warunków treningowych, obciążeń. Proszę przede wszystkim pamiętać o rozciąganiu po każdym treningu, aby tkanka mięśniowa nie utraciła swojej elastyczności (zmniejszenie elastyczności może prowadzić do kontuzji). Odnośnie doboru metod treningowych zalecam konsultację z profesjonalnym trenerem oraz ewentualnie lekarzem jeśli cierpi Pan na jakieś choroby przewlekłe. Życzę sukcesów i Pozdrawiam.
Justyna Ryś
Nie wiem ile Pan ma lat ile Pan waży i jaki Pan ma stan internistyczny i jakie obciążenie Pan stosuje przy cwiczeniach.Jezeli wszystko jest w dobrym stanie może Pan ćwiczyć 3razy w tygodniu dla utrzymania kondycji dla masy mięśniowej można codziennie.
Witam. Wszystko zależy od wydolności danej osoby. Jeśli nie ma dolegliwości bólowych to można,należy jednak być wyczulonym na reakcje po ćwiczeniach . Lepiej częściej wykonywać powtórzenia a z mniejszym obciążeniem.,jednakże dokładny instruktarz to "działka" trenera personalnego. Pozdrawiam
Przy tego typu ćwiczeniach, mięśnie zdążą się zregenerować, natomiast jeżeli zwiększy pan intensywność treningu regeneracja powinna zostać wydłużona.
Witam
Przy takim wysiłku i obciążeniu nie musi Pan odpoczywać.
Pozdrawiam
Przy takiej intensywności ćwiczeń można je wykonywać codziennie. Zastanawiam się jednak co ma być ich celem. Taki mały ciężar i taki krótki czas nie umożliwią znacznej poprawy siły oraz wytrzymałości mięśni. Nie wpłyną też na przyrost masy mięśniowej.
Dzień dobry, to zależy co chce się osiągnąć tymi ćwiczeniami ale bez wnikliwej analizy uważam, że jeśli po tych ćwiczeniach nie występują bóle mięśniowe to można kontynuować.
Witam, myślę że przy ćwiczeniach z niewielkim ciężarem przerwy nie są konieczne.
Przy założeniu ogólnego dobrego stanu zdrowia oraz niewielkiej/umiarkowanej intensywności treningu, podany czas oraz wielkość obciążenia zewnętrznego nie wymaga stosowania przerw pomiędzy kolejnymi dniami ćwiczeń. Pozdrawiam.
Szanowny Panie,
W tym co Pan mówi jest sporo racji, aczkolwiek pozwolę sobie uporządkować temat :)
Każdy trening siłowy trwający co najmniej 45 min mocno obciąża nie tylko układ mięśniowy, ale przede wszystkim układ nerwowy, toteż zaleca się robić przerwy na jego regenerację.
W planowaniu treningu należy wziąć pod uwagę wiele czynników tj np.:
- wiek
- staż treningowy
- rodzaj treningu (siłowy, wytrzymałościowy, aerobowy itd)
- możliwości regeneracji organizmu (jeden organizm regeneruje się szybciej, a inny wolniej)
- przebyte urazy, kontuzje

Z praktycznego punktu widzenia Pana parametry treningu tj 10-15 min z hantlami 3 kg ciężko nazwać treningiem- bardziej rozgrzewką, a po rozgrzewce teoretycznie nie trzeba odpoczywać cały kolejny dzień :)
W związku z tym moje zalecenia praktyczne są następujące:
- sugeruję wydłużyć czas trwania treningu do około 60 min +/- 15 min i stosować go 3x w tygodniu (pon, śr, pt lub wt, czw, sob)
- musi on być logicznie podzielony tzn. powinien angażować różne grupy mięśniowe (górne/dolne partie mięśniowe) i cechy motoryczne (siła, wydolność, gibkość itp)

Trzymam kciuki i pozdrawiam,
Marcin Ciesielski
medi-fit.pl
Dobry wieczór,

wszystko co wiąże się z intensywnością ćwiczeń, tak naprawdę zależne jest od możliwości i wdrożenia w daną aktywność sportowca. Jeśli ktoś dopiero zaczyna przygodę z ćwiczeniami, potrzebuje trochę więcej czasu, by odpowiednio przystosować organizm pod względem wytrzymałości. To tak jak z bieganiem, gdzie nie można od razu zacząć od półmaratonu, tylko spokojnie ułożyć trening, na początku robić nawet więcej marszobiegów niż biegu i z każdym kolejnym biegiem zwiększać pokonywane dystanse.

Codzienne ćwiczenia nie szkodzą, choć każdy organizm potrzebuje przynajmniej jednego dnia przerwy (np. niedziela), by pozwolić mięśniom dojść do siebie, zregenerować się odpowiednio. Natomiast istotna w ćwiczeniach jest różnorodność i praca na antagonistach (mięśniach wykonujących przeciwne ruchy np. zgięcia / wyprosty). Czyli wykonywanie ćwiczeń na różnych grupach mięśniowych.

Natomiast najistotniejszą kwestią jest odpowiednie rozciąganie po wykonywaniu ćwiczeń. Rozgrzewka to jedno, czyli przygotowywanie mięśni do pracy i wysiłku, ale to rozciąganie odgrywa kluczową rolę. Wiele osób zapomina o tym, a przecież mięśnie po wysiłku, choć ładnie wyglądają, to ulegają przykurczeniu. Żeby zachować ich maksymalną długość i możliwość przy kolejnych treningach, po prostu należy je rozluźniać i rozciągać. To nie wymaga wiele czasu, a pozwala po pierwsze poprawić osiągnięcia przy następnych ćwiczeniach, a po drugie zapobiec kontuzjom np. naderwaniom lub zerwaniom.

W razie wątpliwości i jeszcze kolejnych pytań zapraszam serdecznie do kontaktu mailowego lub tel na mojej stronie ;)

www. physioart.pl

pozdrawiam serdecznie i trzymam kciuki za owocne treningi!

Przemysław Jeziorski
Witam. Z całą sympatią nie należy ograniczać się do ćwiczeń hantlami. Ogólnie pojęta kulturystyka to wspaniała przygoda ale najpierw trzeba poświecić chwilę na zebranie informacji. Polecam książkę Edukacja Kulturysty Arnolda Schwarzeneggera wspaniała pozycja dla wszystkich.
Witam serdecznie,

Aktywność fizyczna jest bardzo ważna. To wszystko zależy w jakiej kondycji jest organizm. Ważnym czynnikiem jest również wiek i choroby współistniejące. Generalnie zazwyczaj popieram aktywność fizyczną jednak radziłbym skonsultować się ze specjalistą który pokaże na co zwracać uwagę, co robić i jak wykonywać ćwiczenia oraz czego unikać.
Przy niektórych dysfunkcjach podczas ćwiczeń może wystąpić dość silny wyczuwalny dyskomfort, takie tematy na wizycie powinny być poruszane.

Zapraszam do gabinetu.

Z poważaniem
mgr Mateusz Szelągowski
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Moim zdaniem przy takiej intensywności ćwiczeń można to robić codziennie. Ewentualnie można zmieniać ćwiczenia, żeby nie ćwiczyć cały czas tych samych partii mięśni. Pozdrawiam
W jakim celu są te ćwiczenia gdyż, tak krótkie i mało intensywne treningi w zasadzie nic konstruktywnego do organizmu nie wnoszą. Szkoda na nie czasu.
Uważam, że zawsze warto robić sobie przerwę na regenerację. Jeden dzień bez ćwiczeń spowoduje, że chętniej Pan wróci do hantli następnego dnia, z większym zapasem energii. Pozdrawiam
Wszystko zależy jakie chcemy osiągnąć rezultaty. Przy niewielkich obciążeniach (3kg) i wielu powtórzeniach, ćwiczymy w dużej mierze wytrzymałość mięśniową, nie dając dużego przyrostu masy mięśniowej. Ćwiczyć można codziennie, jak ktoś lubi, ale nie da to lepszych efektów niż odpowiednio ułożony plan, np. raz na dwa dni i odpowiednio dobranymi obciążeniami i przerwami między seriami.
Więc najlepiej jest ćwiczyć jak najrzadziej i jak najwydajniej, aby oszczędzić czas na inne ważne czynności.
Zalecałbym modyfikacje planu na 3 razy/tydzien i dobrania odpowiednich ćwiczeń/serii/powtórzeń/obciążenia, aby było więcej czasu na inne obowiązki, co da nam lepsze rezultaty jeśli chodzi o mięśnie.
przy tak małym ciężarze mozna ćwiczyć bez problemu codziennie
Dzien dobry. Wszystko zależy oczywiście od intensywności ćwiczeń. jeżeli intensywność jest mała ( mały ciężar, mała liczba powtórzeń) to nie widzę problemu. Natomiast jeżeli będzie to intensywny trening, na pewno powinno się zrobić jeden dzień przerwy w przypadku małych mięśni a w przypadku dużych 2 dni .
pozdrawiam
Witam, pytanie powinno być skierowane do trenera. Nie wiem jaki jest cel ćwiczeń, nie wiem jaki staż ćwiczeń... Wszystkie te okoliczności oceni trener.
Witam serdecznie
Prawdą jest, że mięśnie potrzebują regeneracji po treningowej ale przy tak małym obciążeniu nie widzę przeszkód żeby ćwiczyć codziennie, Jeśli mięśnie nie bolą i nie wydają się słabsze niż przy poprzednim treningu to nie ma potrzeby przerywać codziennych ćwiczeń. Wszystko też zależy co chcemy osiągnąć wykonując dany trening.

Pozdrawiam Łukasz Kłos
Okres odpoczynku między treningami jest ściśle powiązany z intensywnością ćwiczeń. Jeśli 3 kg nie jest dużym obciążeniem, po treningu nie ma zmęczenia 8-9/10 i nie ma zakwasów to zachęcam do codziennego treningu.
Z taka intensywnością jak Pan bardzo chce to może Pan ćwiczyć codziennie :-) Powodzenia Grzegorz Zaborowski Hand-Med
Przez 15 minut można zrobić setki powtórzeń. Za mało danych. Jaka liczba serii? Powtórzeń? Czas przerw? Jakie ćwiczenia? Jaka metodyka treningu? Jaki cel ćwiczeń? Dużo zalezy od indywidualnych predyspozycji zarówno do obciążania narzadu ruchu i układu nerwowego jaki zdolności regeneracyjnych. Do tego dieta, suplementacja, styl życia,. Ponadto ćwiczenia izolowane powinny stanowić uzupełnienie treningu siłowegoa nie jego podstawę zwłaszcza u początkujących. Pozdrawiam
Trening o tak małej objętości oraz na tak niewielkich obciążeniach można wykonywać codziennie bez żadnych przerw. Proponuję dołożyć jeszcze coś z treningu funkcjonalnego z własnym ciężarem ciała ( podpory i ćwiczenia na macie ) oraz zakończyć solidnym strechingiem,
Pozdrawiam
Witam,
Tak, jak poprzednicy Panu odpisali - raczej tak niskie obciążenia nie powinny doprowadzać do większych przeciążeń w trybie codziennych ćwiczeń. Plan treningowy jest uzależniony od celu jaki chce Pan uzyskać - wówczas powinien być weryfikowany na bieżąco przez osobę, która w pełni się na tym zna.
Pozdrawiam
Wszystko zależy od tego jaki jest cel ćwiczeń. Jeżeli skupiamy się na wytrzymałości mieśniowej to nie stanowi to wielkiego problemu ale trzeba raz na jakiś czas zadbać o regenerację w formie przerwy od ćwiczeń. (Mięśnie przetrenowane słabną) Natomiast przy treningu zwiększającym masę mięśniową lepiej zachowywać odpowiednie przerwy miedzy treningami i zadbać o większe ciężary - wtedy mięśnie lepiej się rozwijają.
Witam, uważam, że można takie ćwiczenia wykonywać codziennie pod warunkiem, że wykonywane sa prawidłowo. Pozdrawiam
Witam
Nie widzę problemu w codziennym ćwiczeniu, Wręcz popieram :)
Wszystko zależy od celu ćwiczeń i wydolności organizmu. Ja używam nóg do chodzenia każdego dnia i nie robię przerw ale chód to dla mnie minimalny wysiłek... Nie wiem jakie obciążenie stanowią dla Ciebie 3kg hantle - prawdopodobnie małe więc można "gibać"...
Przerwa jest zalecana. Co za dużo to nie zdrowo. Natomiast forma ćwiczeń ma niebagatelne znaczenie. 3kg dla jednej osoby to sporo dla innej to mało. A najlepiej ustalić trening z trenerem personalnym lub bezpośrednio skontaktować się z wybranym fizjoterapeutą.
Pozdrawiam
Przerwy w treningach oraz ich częstotliwość musza być dobrane odpowiednio do możliwości funkcjonalnych trenującego. Najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z trenerem personalnym. Aczkolwiek jeden dzień przerwy nie zaszkodzi.
Może Pan tak ćwiczyć bez obaw.
Szanowny Panie,

odpowiadając na Pana pytanie - oczywiście mięśnie powinny mieć czas na regenerację, ale tutaj mam na myśli wysiłki o intensywności umiarkowanej lub dużej. Podejrzewam, że w Pana przypadku jest to wysiłek o małej lub bardzo małej intensywności. Oczywiście wszystko zależy od poziomu wytrenowania. Reasumując - może zrobić Pan przerwę od ćwiczeń, ale nie musi.

Pozdrawiam
Patrycja Lehmann
zalecałbym robienie przerw(1 dzień) nawet w tak krótkich ćwiczeniach.
Szanowny Panie,
Podał Pan bardzo mało informacji dotyczącej wykonywanych przez siebie ćwiczeń. Jeśli nie występują u Pana przeciwwskazania do wykonywania wszelkiego rodzaju aktywności fizycznej, poleciłbym skonsultować ćwiczenia z instruktorem, jeśli przeciwwskazania istnieją, z lekarzem lub fizjoterapeutą. Oczywiście po każdym treningu organizm wymaga regeneracji. W zależności od charakteru ćwiczeń ( czasu trwania, obciążenia itp. ) czas ten różni się.
jeżeli to są delikatne ćwiczenia dla tzw.rozruchu to można, Wszystko zalezy od celu ćwiczeń:
małe obciąż,dużo serii,dużo powtorzeń w serii->trening na wytrzymałośc
obciąż dobrane do 8-12powt w serii->tren na masę
obciążenia do 5 powtórzeń w serii, kilka serii i długie przerwy -> trening na siłę maksymalną.
Są to bardzo uproszczone zasady. Jak już mówiłem wszystko zależy od stopnia Pana wytrenowania, dokładnego Pana planu treningu, celów treningowych, wartości obciążenia powtórzenia maksmalnego itd.Za mało danych w pytaniu żeby rzetelnie odpowiedzieć na to pytanie. Pozdrawiam.
Witam, nie jestem wstanie odpowiedzieć na to pytanie ponieważ jest to zależne od wielu czynników: stanu zdrowia chorego, wieku, wyćwiczenia (tj. ile już pacjent ćwiczy czasu) po za tym najważniejsze: OD CELU.
Należy bardzo starannie określić cel ćwiczeń a następnie dopiero zastanawiać się nad ich intensywnością. Polecam spotkać się z trenerem personalnym lub fizjoterapeutą.
Pozdrawiam,
Mateusz Małachowski
Witam, nie ma przeciwwskazań do codziennego ćwiczenia na hantlach. Zależy jaki cel chce Pan osiągnąć. Fizjologicznie mięsień po ćwiczeniach potrzebuje regeneracji i odpoczynku. Może Pan zastosować taki tryb ćwiczenia, że jednego dnia ćwiczy Pan określone grupy mięśniowe, a drugiego dnia inne grupy mięśniowe tak żeby nie forsować nadmiernie tkanki.
Wszystko zależy od tego, jak a Pan zaplanowany trening. Jeśli ćwiczy Pan codziennie inną grupę mięśniową, to nie ma problemu. Niestety podał Pan za mało informacji o sobie - wiek, ewentualny staż treningowy, jak wygląda Pana codzienna aktywność fizyczna, ewentualne współistniejące choroby. Zachęcam do uzupełnienia danych na swój temat
każdy mięsień potrzebuje pewien czas na regenerację - w zależności od tego jak dużą grupę mięśniową Pan ćwiczy na pewno regeneracja jest potrzebna. Dla mięśni nóg np. po solidnym treningu potrzeba nawet do 5-6 dni regeneracji. Jeśli ma Pan duże zakwasy to warto robić przerwę przynajmniej 1 dniową po takich nawet lekkich ciężarach. Pozdrawiam.
Dzień dobry, z fizjologicznego punktu widzenia zalecana jest taka przerwa miedzy ćwiczeniami jednej grupy mięśniowej. Kolejnego dnia warto wykonać ćwiczenia innej grupy. Pozdrawiam
Wszystko zależy od czasu przerw jakie stosuje Pan w trakcie treningu, jego intensywności, charakteru i celu, jaki ma być osiągnięty. Z pytania nie mogę zebrać odpowiedniej ilości informacji, aby udzielić konkretnej odpowiedzi. Polecałbym Panu kontakt z fizjoterapeutą lub trenerem personalnym. Pozdrawiam, Piotr Luterek