Czy możliwe jest dobranie antykoncepcji hormonalnej podczas lekarskiej wizyty online?

5 odpowiedzi
Czy możliwe jest dobranie antykoncepcji hormonalnej podczas lekarskiej wizyty online?
Dzień dobry, w obecnej sytuacji epidemiologicznej tak jest to możliwe. W przypadku gdy pacjentka jest już pod moją opieką, kolejne wizyty antykoncepcyjne mogą być też zdalne i bez kosztów. Wymagam, aby raz w roku zbadać pacjentkę oraz wykonać usg narządu rodnego. W obecnej sytuacji można zacząć od konsultacji online, mając nadzieję że epidemia w końcu się skończy i będzie możliwe normalna wizyta z badaniem.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 150 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Sytuacja jest wyjątkowa, wiec można po dokładnym wywiadzie wypisać lek , ale wcześniej czy póżniej badanie jest konieczne.
W aktualnej sytuacji epidemiologicznej po dokładnym zebraniu wywiadu i przeanalizowaniu wyników badań można bezpiecznie dobrać antykoncepcję.
Antykoncepcję można przepisać, ale na bardzo krótko- ja przepisuję na 1-3 miesiące. Wszystko zależy od wieku, wagi pacjentki, inne choroby teraz i w przeszłości, jakie jeszcze leki zażywa,ile razy rodziła, wywiad rodzinny.Przepisuję tabletki z najniższą dawką hormonów, często dzwonię jak się czuje po rozpoczęciu zażywania lub zaraz przyjmuję gdy się zgłosi. Zaraz badam całościowo morfologia, vit.D3, uład krzepnięcia, usg, Ca125, test ciążowy,CRP, UGS piersi, a przede wszyskiem rozmawiam jakie AC preferuje pacjentka
Dzień dobry
W dobie epidemii jest to możliwe tym bardziej, że mamy ku temu wszystkie niezbędne instrumenty ( e-rozmowy, samobadanie piersi, ocena tętna, ciśnienia, BMI, dostęp do poprzednio wykonanych badań, e-recepty ). Nie mamy jednak możliwości wykonania badania fizykalnego... Zakwalifikowanie pacjentki do antykoncepcji hormonalnej to nie tylko jej przepisanie to tak naprawdę zakwalifikowanie jej do jednej z grup WHO i określenie ryzyka jej stosowania ( standardy i rekomendacje PTGiP ) a co za tym idzie także częstotliwości i zakresu badań kontrolnych. Ocena ryzyka stosowania antykoncepcji hormonalnej powinna być niezwykle wnikliwa bo przecież płodność nie jest chorobą wręcz przeciwnie jest wyrazem zdrowia reprodukcyjnego, z którego najczęściej tylko na jakiś czas chcemy zrezygnować w zależności od naszych najczęściej chwilowych potrzeb. Chwilowych, w kontekście naszego całego życia. Chwilowych nie oznacza też, że błahych. Kwalifikacja do antykoncepcji hormonalnej to także badanie profilaktyczne ( cytologia, kolposkopia, USG, przesiewowe badania krwi ) nastawione już nie tylko na wczesne wykrywanie chorób ale także na wykrywanie ryzyka ich wystąpienia co daje możliwość chociażby zmianę stylu życia. Wszystko po to, żeby poprawić jakość życia ale nie kosztem jego długości. Wszystko to kwestia podejmowanego ryzyk przez Pacjentkę i jej lekarza. Z tego ryzyka powinny zdawać sobie sprawę obie strony. Badanie ginekologiczne przeprowadzone z niezwykłą starannością jest teraz mniej niebezpieczne niż pozostawienie bez leczenia guza jajnika na 3 miesiące. Tym bardziej, że choroby ginekologiczne są w większości skąpo objawowe a antykoncepcja hormonalna może je dodatkowo maskować. Cechy dobrej metody zapobiegania ciąży:
 odwracalna.
 akceptowalna,
 łatwa w użyciu,
 dostępna,
 dobrze tolerowana,
 bezpieczna