Czy maść Protopic stosowana zewnętrznie stanowi zagrożenie nowotworowe?

2 odpowiedzi
Czy maść Protopic stosowana zewnętrznie stanowi zagrożenie nowotworowe?
Preparat jest przepisywany przez lekarza w określonych wskazaniach . Jeżeli jest stosowany ściśle wg. zaleceń specjalisty zgodnie ze wskazaniami- jest skuteczny i bezpieczny. Pozdrawiam. Katarzyna Kowalska-Górska

Protopic może jako skutki uboczne jego stosowania wywoływać różne mniej i bardziej poważne choroby. Producent podaje również jako skutek uboczny możliwość pojawienia się nowotworu skóry oraz chłoniaków. Proszę jednak pamiętać, że każdy lek pomaga i szkodzi. To lekarz podejmuje decyzję w oparciu o badania, stan chorego oraz ocenę spodziewanych efektów pozytywnych i możliwych powikłań. Jeśli lekarz zapisał ten lek, uznał, że w danym przypadku można go zastosować.
Proszę też zwrócić uwagę, że wszystkie praktycznie preparaty i leki dają skutki uboczne. Wiele z nich stosowana jest powszechnie, bez recepty i wskazań lekarskich a kupowane są na stacjach benzynowych i w kioskach z gazetami. Zawsze więc proszę rozważnie podchodzić do leków stosowanych bez zalecenia lekarza ale też ufać swojemu lekarzowi. Przykładowe skutki uboczne takiego leku są równie przerażające; "ból brzucha, nudności, zaparcia, reakcje nadwrażliwości (wysypka skórna, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, gorączka, skurcz oskrzeli, niedociśnienie i ból w klatce piersiowej, wstrząs anafilaktyczny), przemijające zmiany aktywności enzymów wątrobowych, zapalenie wątroby (komórkowe, kanalikowe lub mieszane) przebiegające z żółtaczką lub bez, zwykle przemijające, zwykle przemijające zaburzenia hematologiczne, takie jak: zmniejszenie liczby leukocytów (leukopenia) oraz małopłytkowość, agranulocytoza lub pancytopenia, czasami z hipoplazją lub aplazją szpiku, przemijające stany splątania, depresja i omamy (szczególnie u osób ciężko chorych lub w podeszłym wieku), bóle głowy (niekiedy silne), zawroty głowy i przemijające zaburzenia dotyczące ruchów mimowolnych, przemijające niewyraźne widzenie (zaburzenia akomodacji oka), zapalenie naczyń, ostre zapalenie trzustki, biegunka, rumień wielopostaciowy, bóle mięśni i stawów, wypadanie włosów, śródmiąższowe zapalenie nerek, przemijająca impotencja, ginekomastia, mlekotok, możliwe zmniejszenie częstotliwości rytmu serca (bradykardia) i blok przedsionkowo–komorowy.