Czy lekarz ginekolog na pierwszej wizycie może stwierdzić adenomioze przez USG powłok brzusznych? Or

1 odpowiedzi
Czy lekarz ginekolog na pierwszej wizycie może stwierdzić adenomioze przez USG powłok brzusznych? Oraz czy leczeniem bolesnych miesiączkę pierwszego rzutu jest antykoncepcja brana ciągiem przez pół roku ( bez placebo) ?
Adenomioza to stan, w którym tkanka podobna do endometrium (błona wyściełająca macicę) rośnie w mięśniówce macicy. Może to powodować bolesne miesiączki, obfite krwawienia oraz inne objawy. Diagnoza adenomiozy może być trudna i często wymaga kompleksowej oceny, włączając dokładny wywiad medyczny, badanie fizykalne oraz badania obrazowe.

USG przez powłoki brzuszne może dać pewne wskazówki co do obecności adenomiozy, zwłaszcza jeśli macica jest powiększona lub jeśli widoczne są nieprawidłowości w jej strukturze. Jednakże, USG przezpochwowe (transwaginalne) jest znacznie dokładniejsze w diagnozowaniu adenomiozy, ponieważ pozwala na lepsze przyjrzenie się strukturze mięśniówki macicy. W niektórych przypadkach, szczególnie kiedy diagnoza nie jest pewna, mogą być zalecane dodatkowe badania obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny (MRI) macicy.

Jeśli chodzi o leczenie bolesnych miesiączek (dysmenorrhea) w kontekście adenomiozy, hormonalna terapia antykoncepcyjna jest często stosowanym leczeniem pierwszego rzutu. Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych bez przerwy na placebo przez kilka miesięcy (ciągłe stosowanie) może pomóc w zmniejszeniu objawów adenomiozy, takich jak ból i obfite krwawienia, poprzez stabilizację hormonów i zmniejszenie aktywności endometrium. Jest to często skuteczna metoda zarządzania objawami, szczególnie w przypadkach, gdy zachowanie płodności jest ważne dla pacjentki.

Należy jednak pamiętać, że każdy przypadek jest indywidualny, a najlepszy plan leczenia powinien być ustalony przez lekarza prowadzącego po dokładnej ocenie stanu zdrowia pacjentki. Lekarz może również rozważyć inne opcje leczenia, w zależności od ciężkości objawów, wieku pacjentki, jej ogólnego stanu zdrowia oraz planów dotyczących przyszłej płodności.

Zachęcam do otwartej rozmowy z lekarzem ginekologiem na temat wszystkich dostępnych opcji leczenia oraz ewentualnych wątpliwości. Warto również wyrazić swoje oczekiwania i cele terapeutyczne.

Jeśli ma Pani więcej pytań lub potrzebuje Pani dalszych wyjaśnień, jestem tutaj, aby pomóc.

Z poważaniem,
Dr n. med. Łukasz Blukacz
Sugeruję wizytę: Konsultacja ginekologiczna + usg - 300 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.