Czy lekarz ginekolog na pierwszej wizycie może stwierdzić adenomioze przez USG powłok brzusznych? Or

1 odpowiedzi
Czy lekarz ginekolog na pierwszej wizycie może stwierdzić adenomioze przez USG powłok brzusznych? Oraz czy leczeniem bolesnych miesiączkę pierwszego rzutu jest antykoncepcja brana ciągiem przez pół roku ( bez placebo) ?
Adenomioza to stan, w którym tkanka podobna do endometrium (błona wyściełająca macicę) rośnie w mięśniówce macicy. Może to powodować bolesne miesiączki, obfite krwawienia oraz inne objawy. Diagnoza adenomiozy może być trudna i często wymaga kompleksowej oceny, włączając dokładny wywiad medyczny, badanie fizykalne oraz badania obrazowe.

USG przez powłoki brzuszne może dać pewne wskazówki co do obecności adenomiozy, zwłaszcza jeśli macica jest powiększona lub jeśli widoczne są nieprawidłowości w jej strukturze. Jednakże, USG przezpochwowe (transwaginalne) jest znacznie dokładniejsze w diagnozowaniu adenomiozy, ponieważ pozwala na lepsze przyjrzenie się strukturze mięśniówki macicy. W niektórych przypadkach, szczególnie kiedy diagnoza nie jest pewna, mogą być zalecane dodatkowe badania obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny (MRI) macicy.

Jeśli chodzi o leczenie bolesnych miesiączek (dysmenorrhea) w kontekście adenomiozy, hormonalna terapia antykoncepcyjna jest często stosowanym leczeniem pierwszego rzutu. Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych bez przerwy na placebo przez kilka miesięcy (ciągłe stosowanie) może pomóc w zmniejszeniu objawów adenomiozy, takich jak ból i obfite krwawienia, poprzez stabilizację hormonów i zmniejszenie aktywności endometrium. Jest to często skuteczna metoda zarządzania objawami, szczególnie w przypadkach, gdy zachowanie płodności jest ważne dla pacjentki.

Należy jednak pamiętać, że każdy przypadek jest indywidualny, a najlepszy plan leczenia powinien być ustalony przez lekarza prowadzącego po dokładnej ocenie stanu zdrowia pacjentki. Lekarz może również rozważyć inne opcje leczenia, w zależności od ciężkości objawów, wieku pacjentki, jej ogólnego stanu zdrowia oraz planów dotyczących przyszłej płodności.

Zachęcam do otwartej rozmowy z lekarzem ginekologiem na temat wszystkich dostępnych opcji leczenia oraz ewentualnych wątpliwości. Warto również wyrazić swoje oczekiwania i cele terapeutyczne.

Jeśli ma Pani więcej pytań lub potrzebuje Pani dalszych wyjaśnień, jestem tutaj, aby pomóc.

Z poważaniem,
Dr n. med. Łukasz Blukacz
Sugeruję wizytę: Konsultacja ginekologiczna + usg - 300 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.