Czy leczenie choroby psychicznej u psychologa, a nie psychoterapeuty może coś dać? Pytam, bo ja będę

1 odpowiedzi
Czy leczenie choroby psychicznej u psychologa, a nie psychoterapeuty może coś dać? Pytam, bo ja będę chodzić do psychologa podczas oczekiwania na psychoterapię na NFZ (czas oczekiwania to rok ze skierowaniem pilnym)
Może a nawet jest wskazana.zalezy to od zaleceń lekarskich.na pierwszej wizycie decyduje wspólnie z pacjentem o metodach leczenia i najczęściej wskazuje w zależności od rozpoznania o łączeniu psychofarmakoterapii z pozostalymi dwiema równie istotnymi metodami leczenia takimi jak zmiana stylu życia oraz psychoterapia.w Polsce rynek terapii jest wyjątkowo chaotyczny i nieuporządkowany,a także nieuregulowany żadna ustawą co rodzi wątpliwości u pacjentów.przede wszystkim lekarz zleca metodę psychoterapii podobnie jak rodzaj leku w zależności od wskazań medycznych i rozpoznania.inna metoda terapii leczymy co do zasady np DDA a inna zaburzenia depresyjne.Moim zdaniem psychoterapię powinien prowadzić psychoterapeuta wyszkolony w danym nurcie,rekomendowany także to aby był z wykształcenia psychologiem.Psycholog jest zawodem który również w swoje umiejętności zawodowe ma wpisaną terapię psychologiczna.Nie każdy jednak psycholog ma praktykę kliniczna.Psycholodzy także wykonują inne zadania np.HR,psychologia społeczna i takie osoby z pewnością nie prowadzą terapii.natomiast osoba która jest z wykształcenia psychologiem,ukończyła kierunek psychologii klinicznej,a najlepiej 4 letnia specjalizacje z psychologii klinicznej jak najbardziej posiada umiejętności oraz prawo do prowadzenia praktyki stosującej diagnostykę i terapię psychologiczna.W naszym ośrodku mamy wyłącznie psychologów klinicznych o specjalizacji 4 letniej często także po dodatkowo realizowanym 4 letnim szkoleniu w zakresie psychoterapii.sa zatem i psychologami i psychoterapeutami.