Czy leczenie bulimi musi sie odbywac w osrodkach terapii zaburzen odzywiania czy i ndywidualnie u ps

13 odpowiedzi
Czy leczenie bulimi musi sie odbywac w osrodkach terapii zaburzen odzywiania czy i ndywidualnie u psychotreapeuty tez mozna?
Witam,
bulimię można leczyć zarówno w ośrodkach zaburzenia odżywiania, jak i indywidualnie u psychoterapeuty. Jednak wszystko zależy od tego jak bardzo zaawansowane jest choroba.
W przypadku bulimii jest potrzebna kompleksową opieka zarówno lekarza (a często lekarzy), psychoterapeuty jak i dietetyka. Ośrodek ma tą przewagę nad psychoterapią indywidualną, że zapewnia to wszystko, co pozwala szybciej wrócić do zdrowia.

Pozdrawiam serdecznie
Katarzyna Boczar

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Można u psychoterapeuty indywidualnie. Pozdrawiam
Jak najbardziej można indywidualnie. Gdyby się okazało,że jest potrzebna pomoc innych lekarzy (np.dietetyk czy psychiatra) to Pani może równolegle z takiej pomocy korzystać.
Jest to bardzo indywidualna kwestia doświadczony psychoterapeuta pomoże ocenić sytuację i zarekomenduje najbardziej adekwatną formę pomocy. Bulimia jest chorobą bardzo skutecznie leczoną w kontakcie indywidualnym, ale wszystko zależy od zaawansowania choroby.
Bardzo ważnym czynnikiem jest czas, czym szybciej się rozpocznie terapię tym większe prawdopodobieństwo pomocy osobie z zaburzeniem.
Zaburzeniom odżywiania jakim jest bulimia niejednokrotnie towarzyszą inne zaburzenia jak myślenie obsesyjne, lęk, drażliwość, czy chociażby obniżenie nastroju to wszystko wymaga kompleksowej terapii która można otrzymać zarówno w gabinecie jak i ośrodku, istotą jest relacja terapeutyczna czyli spotkanie drugiego człowieka. Pozdrawiam
Bulimia nie jest zaburzeniem odżywiania.... Sugeruję dogłębnie zapoznać się z istotą problemu i udać się do specjalisty, który będzie w stanie pomóc. Życzę powodzenia w terapii. Z pozdrowieniami. AdamM
Bulimię jak najbardziej można leczyć w systemie indywidualnym, zależne to jednak będzie od nasilenia problemu, czasu jego trawnia oraz zaburzeń wspolwystepujacych. Często potrzebna jest pomoc nie tylko psychologów, psychoterapeutow i psychiatrów, ale też lekarzy innych specjalizacji i dietetyków.
Pozdrawiam
Metodą z wyboru przy leczeniu bulimii jest terapia rodzinna. Może odbywać się w gabinecie
Dzień dobry,
W walce z zaburzeniami odżywiania może pomóc zespół doświadczonych specjalistów. Ważne jest, aby chory skontaktował się z psychoterapeutą, lekarzem psychiatrą oraz dietetykiem, który ma wiedzę i doświadczenie w pracy z osobami z zaburzeniami odżywiania. Podjęcie terapii i odpowiedniego leczenia farmakologicznego często jest jedynym wyjściem, aby wrócić do normalnego funkcjonowania w zdrowym ciele.
Podczas leczenia zaburzeń odżywiania nie jest konieczne przebywanie w ośrodku. Leczenie jak najbardziej może odbywać się indywidualnie. Powiem więcej, według mnie jest to korzystniejszą opcją dla Pacjenta, ponieważ cała terapia idzie zgodnie z jego rytmem i możliwością robienia postępów. Proszę się nie porównywać do innych i podejść do sprawy indywidualnie. Jest to trudna choroba i przede wszystkim liczą się chęci jej pokonania oraz motywacja- zarówno wewnętrzna jak i zewnętrzna, ponieważ przydarzy się wiele sytuacji kryzysowych, chęci powrotu, trudności. W razie pytań serdecznie zapraszam do kontaktu, wesprę i wysłucham.
Pozdrawiam
Uważam, że najlepszym rozwiązaniem przy tego typu zaburzeniach najkorzystniejsza jest terapia, gdzie osoba ma możliwość przebywania w swoim naturalnym środowisku, wśród rodziny, przyjaciół. jednym z wielu czynników wspomagający powrót do zdrowia jest wsparcie bliskich. Najlepiej skonsultować się z psychodietetykiem, ważne też jest, czy osoba, która ma być poddana leczeniu jest świadoma sytuacji w jakiej się znajduje i cy chce aby jej pomóc, są przypadki, gdzie ośrodki zamknięte to jedyne rozwiązanie (sytuacja zagrożona życia, gdzie trzeba karmić pacjenta pozajelitowo). Psychodietetyk podczas konsultacji bezpośredniej na pewno poradzi co w tym przypadku będzie rozsądne. Jako pierwsze trzeba ocenić stan odżywienia, który może zagrażać życiu potem zaplanować terapię. Ja ze swojej strony polecam obejrzenie filmu "Przerwana lekcja muzyki" film pozwoli trochę zrozumieć stan umysłu.
Dzień dobry,
Leczenie bulimii oczywiście może odbywać się przy pomocy współpracy indywidualnej. Zaleca się jednak zazwyczaj współpracę w trybie interdyscyplinarnym, przy udziale kilku specjalistów, najczęściej: dietetyka/specjalisty psychodietetyki, psychologa/psychoterapeuty oraz często psychiatry. Ten model współpracy jest najskuteczniejszy, ponieważ pracuje Pani nad swoim problemem w różnych obszarach. Każdy przypadek należy traktować inaczej i warto zaznaczyć, że dobór specjalistów jest indywidualny.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Eksperci

Monika Kroenke

Monika Kroenke

Dietetyk

Warszawa

Anna Jodlińska

Anna Jodlińska

Psycholog, Psychotraumatolog

Warszawa

umów wizytę
Piotr Jóźwiak

Piotr Jóźwiak

Psycholog

Słupca

Magdalena Ruszel

Magdalena Ruszel

Dietetyk

Lublin

Anna Pawłowska

Anna Pawłowska

Psycholog

Lubin

Natalia Begger

Natalia Begger

Dietetyk

Gdańsk

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 9 pytań dotyczących usługi: bulimia
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.