Czy konieczne jest wykonanie badań rtg/tk/mri przed wizytą u osteopaty? Problemem jest napięcie m

2 odpowiedzi
Czy konieczne jest wykonanie badań rtg/tk/mri przed wizytą u osteopaty?

Problemem jest napięcie mięśni w karku i szyi oraz promieniujący ból do uszu, skroni, zatok, zębów itp. TK zatok wykluczyło problem z zatokami, wykluczone również przyczyny od zęba lub laryngologiczne. Stomatolog sugeruje dysfunkcję stawu żuchwowo skroniowego, neurolog z kolei typuje problem z kręgosłupem w odcinku szyjnym lub mięśniami karku.

W związku z powyższym, czy wymagane jest, by przed wizytą u osteopaty najpierw udać się do np. ortopedy i wykonać jakieś badanie obrazowe odcinka szyjnego, czy nie ma takiej konieczności?
Wypada mieć RTG z opisem - może skierowanie dać rodzinny lekarz.

Dzień dobry. Badanie obrazowe powinno być poprzedzone dokładnym wywiadem i badaniem ortopedycznym. Badanie obrazowe np. RTG stanowi badanie dodatkowe, które jest uzupełnieniem powyższych. Jeśli był Pan u neurologa on powinien zlecić takie badanie w razie konieczności. RTG może być przydatne ale nie jest obligatoryjne. Fizjoterapeuta czy osteopata po zebraniu wywiadu i zbadaniu narządu ruchu zdecyduje, czy jest konieczność wykonania RTG i ewentualnie jakiego (np. czynnościowego). Pozdrawiam