Czy jednocześnie te zabiegi mogą szkodzić.

19 odpowiedzi
Dzień dobry, podczas zabiegów fizjoterapii może być stosowany zabieg z krio i stosowana lampa sollux na kręgosłup.
Nie powinny być stosowane bezpośrednio po sobie.

Witam trochę się te dwa zabiegi wykluczają
Albo mrozimy, albo grzejemy w zależności od jednostki chorobowej. Nie zaleca się stosowania i jednego i drugiego na tą sama okolicę.
Witam serdecznie,
Na początku musimy sobie odpowiedzieć na pytanie czy zabieg dotyczy tego samego segmentu kręgosłupa. Nomenklatura mówi raz, że można stosować zabiegi rozgrzewające i krioterapię a raz podaje to jako przeciwwskazanie. Ja niestety nie popieram fizykoterapii ze względu na małą efektywność zabiegów oraz wielokrotność ich powtarzania (NFZ refunduje 10 zabiegów/spotkań w przychodni). Niestety realnie te zabiegi są mało skuteczne a po odbytych wizytach często pacjenci uskarżają się na podobny ból. Jakby zabiegi były skuteczne to pacjenci nie zapisywali by się od razu po zakończonej serii na następną. Preferuję o wiele bardziej skuteczne i efektywne metody leczenia i takie bym zalecał.

Pozdrawiam
mgr Mateusz Szelągowski
Dzień dobry. Nie, są to dwa przeciwstawne zabiegi o innych reakcjach fizjologicznych . Stosowanie ich jednocześnie nie przynosi żadnych korzyści a wręcz może wywołać reakcję bólową z powodu dwóch przeciwstawnych bodźców.
Receptory ciepła i zimna nie są równomiernie rozmieszczone na całym ciele. W okolicy kręgosłupa znajduje się więcej receptorów ciepła niż np.w kończynach, stąd powinno się stosować zabiegi cieplne na tą okolicę.
pozdrawiam
Zabiegów tych nie wykonuje się bezpośrednio po sobie na tę samą okolicę.
.Witam. Nie zajmuje sie zabiegami fizyko,ale zależy czy tego samego dnia jesli tego samego to nie.
Witam
złota zasada albo chłodzimy albo rozgrzewamy jeżeli oba te zabiegi są na jeden odcinek to szczerze mówiąc średnie połączenie. Ja tego nie praktykuje, ale warto zapytać swojego fizjoterapeutę/ lekarza o sens tych zabiegów
Pozdrawiam
Witam. Można te zabiegi łączyć, ale nie bezpośrednio jeden po drugim.
Witam, zaszkodzić nie zaszkodzą, ale pomóc raczej też nie. Pozdrawiam
mogą szkodzić osobno i razem, może szkodzić sama pozycja w czasie fizykoterapii (lepiej podłożyć poduszkę pod brzuch). Nie widziałem badania naukowego wykazującego zasadność stosowania krio i sollux jedno po drugim bez przerwy. Zdecydowanie skuteczniejszą formą leczenia jest terapia manualna (tylko nie u żółtodzioba czy sadysty!)
Witam, stosowanie ich razem to totalny bezsens. Wzajmnie się te zabiegi wykuczają.
Jeśli na tą samą okolice to niej sądzę aby miało to sens. Byc może wystawiajacy miał na myśli efekt przeciw bólowy i rozluzniajacy ale nie tędy droga.
Dzień dobry, tak mogą być przy czym warto zachować odpowiednia kolejność. Pozdrawiam
Tak może, ale musi być odpowiednia przerwa między tymi zabiegami.

Sensownie byłoby zastosować najpierw krioterapię, potem rozgrzać się poprzez ćwiczenia i dopiero wtedy można zastosować sollux.

W innym przypadku jest to błąd w sztuce.
Metodyka zabiegów fizykoterapeutycznych raczej nie przewiduje takiego połączenia zabiegów na jedną okolicę, w szczególności nie ma to sensu dla bólu krzyża. Intensywne rozgrzewanie po schładzaniu danej okolicy miałoby sens tylko w przypadku treningu gry naczyniowej, trzeba byłoby jednak uważać, bo po zabiegu krioterapii odczuwanie bodźców bólowych jest zmniejszone, co może prowadzić do poparzenia lampą Sollux.
Witam. Na co dzień pracuję terapią manualną w pracy zawodowej nie stosuję czynników fizykalnych o ile mi wiadomo przeciw wskazań nie ma. Pozdrawiam Cezary
Witam może być stosowany zabieg jeden i drugi ale w odstępie czasowym pomiędzy sobą. Pozdrawiam mgr Mateusz Perek
Ciężko powiedzieć czy te zabiegi są wskazane nie znając schorzenia. Same ich połączenie nie jest przeciwwskazane.