Czy głodówka jest zdrowa?

6 odpowiedzi
Postanowiłam oczyścić swój organizm z wszelkich toksyn. Zaczerpnęłam porad u znajomych i okazało się, że dobrym sposobem będzie głodówka. Przeczesując fora oraz strony internetowe spotkałam się z mnóstwem zarówno pozytywnych jak i negatywnych opinii na temat tego sposobu odtrucia organizmu. Nie chciałabym sobie zrobić krzywdy. Czy stosowanie tak radykalnych działań jest konieczne?
Witam, głodówka jest absolutnie złym rozwiązaniem. Niezbędna jest urozmaicona dieta bogata w warzywa i owoce, będące źródłem antyoksydantów. Należy pić około 2 litry wody, zieloną herbatę, napary ziołowe. Głodówka może doprowadzić do pogorszenia nastroju, zaburzenia koncentracji, zawrotów głowy czy nawet zasłabnięć.

Witam Panią, oczywiście stosowanie tak radykalnych działań nie jest wskazane, gdyż głodówka prowadzona bez specjalistycznej opieki lekarskiej może skończyć się bardzo źle. Każda długotrwała głodówka przyniesie jakieś negatywne skutki dla organizmu. Oczyszczenie organizmu z toksyn przeprowadza się np.na tzw. diecie płynnej lekko strawnej na bazie zdrowej żywności z duża dawką witamin antyoksydacyjnych, bioflawonoidów, czynników przeciwzapalnych i antynowotworowych, oczywiście przy dużej ilości wody. Takie kuracje najlepiej przeprowadzać pod opieka doświadczonego dietetyka, który ułoży indywidualną dietę na określony czas. Tylko za pomocą zdrowej żywności można oczyścić organizm z toksyn bez żadnych negatywnych skutków. Dobrze byłoby wyeliminować też czynniki stresu. Nie ma na co czekać i do dzieła :) Pozdrawiam. Dorota Parczewska-Suchomska
Nie ma nic gorszego jak głodówka :-( Zapraszam na analizę składu ciała, wówczas dopasuję dla Pani indywidualnie oczyszczanie organizmu. Pozdrawiam :-)
Głodówka dla człowieka nie jest niczym nowym. Może pomóc ale może też zaszkodzić. Powinno się ją przeprowadzić tylko po wcześniejszym, gruntownym przebadaniu się, wykluczającym przeciwwskazania do jej stosowania. Oczywiście najlepiej pod kontrolą lekarza bądź wykwalifikowanego dietetyka zajmującego się podobnym tematem. Trzeba pamiętać o wypijaniu sporej ilości wody i spowolnieniu tempa. Na okres głodówki najlepiej zrezygnować z pracy i unikać zbędnej aktywności fizycznej. Na początek poleciłabym jednak stosowanie diety owocowo-warzywnej, która bardzo dobrze oczyszcza organizm. Podczas jej stosowania można wspomóc się naturalnymi suplementami poprawiającymi detoksykację organizmu, jak na przykład żele aloesowe do picia (kategorycznie przeciwwskazane dla kobiet w ciąży, osób z kamicą żółciową i nerkową). Podczas diety owocowo warzywnej dobrze jest wybierać produkty z listy najmniej zanieczyszczonych. Czyli niekumulujących w sobie metali ciężkich i pestycydów. Dobrze wybierać także te najbardziej naturalne, ze sprawdzonych źródeł. Pozdrawiam serdecznie.
Witam serdecznie. Jednoznaczne stwierdzenie, że głodówka jest niezdrowa byłoby powiedziane zbyt na wyrost. Z pewnością, wszelkie metody radykalnego i natychmiastowego odstawienia jedzenia pociągają za sobą skutki uboczne. Nie ma możliwości, aby oczyścić organizm z toksyn w ciągu jednego dnia głodówki. Picie dużej ilości wody wypłucze z organizmu część szkodliwych substancji, ale przede wszystkim wypłucze większość niezbędnych dla nas elektrolitów i minerałów. Spowolni też metabolizm, na krótki czas, ale zawsze. Należy również pamiętać, że bardzo wiele toksyn ma charakter lipofilny, a to oznacza , że kumulują się w tkance tłuszczowej. Jednodniowa głodówka, czy nawet dwudniowa nie jest w stanie wypłukać tych substancji z tkanki tłuszczowej. Dodatkowym problemem, jest ewentualne tempo uwalniania toksyn z tkanki tłuszczowej do krwioobiegu, a potem przez nerki (głównie) na zewnątrz, jeśli stanie się to zbyt szybko to mamy gwarantowane złe samopoczucie i konieczną wizytę lekarza. Chcę również podkreślić ,że głodówka trwająca tydzień powoduje już nieodwracalne zmiany w funkcjonowaniu osteoblastów i osteoklastów - komórek odpowiedzialnych za przebudowę kośca. Wszelkie anomalie na tym tle powodują początek osteopenii bądź osteoporozy. Wiem, że diety dr Dąbrowkiej - oparte są jedynie na warzywach i owocach - ale odpowiedzialność za taką kurację bierze dr Dąbrowska i przeprowadza ją w swojej klinice pod okiem wielu specjalistów. Taka dieta ma bardzo wiele przeciwwskazań, o których otwarcie mówi dr Dąbrowska w swoich pracach i publikacjach. Jak najlepiej oczyścić organizm? Najsensowniej zrobić to z głową , a nie z żołądkiem. Zaczynając od zbilansowania prawidłowej diety, która dostarczy wszystkich niezbędnych elementów i witamin. Po drugie - warto zastanowić się gdzie i jakie produkty spożywcze wybieramy, czytać składy, porównywać. Po trzecie - zminimalizować używki - to głownie one podtruwają nasz organizm. Zrezygnować z żywności wysoko przetworzonej. Pić wody lekkomineralizowane, bądź kompoty - ALE BEZ CUKRU I BEZ ŻADNYCH DOSŁADZACZY. Nie ma możliwości, aby całkowicie oczyścić organizm z toksyn. Poza tym należałoby się zastanowić nad definicją "toksyny", która w śmietniku internetowym nabiera błędnego znaczenia. Wiele, wiele lat temu człowiek imieniem Paracelsus powiedział bardzo mądre słowa "wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną - zależy od dawki" I tym optymistycznym akcentem pozwolę sobie zakończyć moją wypowiedź. Po większą dawkę rzetelnych informacji zapraszam na moją stronkę (kwestiadiety.com) Z pewnością odnajdzie tam Pani ciekawe wpisy dla siebie. Z wyrazami szacunku Asia Szmitka-Łuszczyk mgr farmacji i dietetyk
Witam serdecznie. Czy głodówka jest zdrowa? Zależy jaka, jak długo trwa oraz kto ją stosuje. Jestem zwolenniczką głodówek, ale warto na pewno stosować je pod kontrolą specjalisty - czy to lekarza czy dietetyka. Ważnym kryterium jest stan zdrowia pacjenta i dlatego stosowanie głodówki na własną rękę nie jest polecane. Zamiast głodówki również można tak zmodyfikować dietę, aby wspomagała organizm w oczyszczaniu oraz osobiście polecam włączenie różnych naturalnych soków np. z aloesu, z zielonego jęczmienia czy innych wyciągów roślinnych, które działają oczyszczająco. Pozdrawiam serdecznie