Czy dysmorfofobia nieurojeniowa na punkcie swojego wyglądu ma ścisłe korelację z fobią społeczną dot

2 odpowiedzi
Czy dysmorfofobia nieurojeniowa na punkcie swojego wyglądu ma ścisłe korelację z fobią społeczną dotyczącą pokazywania pewnych części ciała? Chodzi o to, że jedne zaburzenie ma wpływ na drugie zaburzenie i to jakby zamknięte koło...
Dzień dobry,

Odpowiedź brzmi: i tak, i nie. Dysmorfofobia rzeczywiście może (choć nie musi) prowadzić do obniżenia samooceny, lęku przed oceną, nawet do fobii społecznej. Z drugiej strony, wszystkie te stany ograniczają możliwość otrzymania od innych ludzi informacji zwrotnej, że z naszym ciałem wszystko jest w porządku, co może utrudniać wyjście z choroby (nic nie stanowi przeciwwagi dla naszych, błędnych, przekonań na swój temat). Wszędzie tu jest "może" i to nieprzypadkowo. Choć istnieje taki schemat i jest on często opisywany, wcale nie musi się wykształcić, ani też nie musi zawierać konkretnie elementu fobii.

Wszelkie pytania dotyczące własnego stanu psychicznego najlepiej jest zadać specjaliście (psycholog, psychoterapeuta) podczas wizyty.

Pozdrawiam,
Anna Głowocz

Dysmorfofobia w swojej definicji oznacza " nie czucie" i nie doświadczanie siebie w swoim ciele, jako komfortowego, wystarczającego. Wydaje się niemożliwym bycie w satysfakcji z innymi i wśród innych, kiedy nie jesteśmy osadzeni w sobie. Do każdego braku i zranienia, jakie nosimy w sobie może "przykleić" się fobia. Kiedy przyjmujemy samych siebie w pełni, nasze relacje ze światem robią się zdrowsze i spokojniejsze.