Czy dodanie do ciastek kofeiny kapsułkach sprawi że zadziałaja one pobudzajaco? Jaki wpływ na kofein

2 odpowiedzi
Czy dodanie do ciastek kofeiny kapsułkach sprawi że zadziałaja one pobudzajaco? Jaki wpływ na kofeine ma temperatura? Jaki jest czas po ktorym organizm odczuwa pobudzające działanie cuku i kofeiny?
Większość z nas pije kawę, która zalewamy przecież wrzątkiem - a i tak kawa działa na nas pobudzająco, więc nie - temperatura nie ma większego wpływu na działanie kofeiny w organizmie. Jeśli chodzi o dodanie kofeiny do ciastek - oczywiście mogą one zadziałać pobudzająco - pytanie tylko o jakość tej dodawanej kofeiny. I ostatnie pytanie: kofeina może utrzymywać się w organizmie nawet do kilku godzin, jednak jej szczyt działania przypada na około 30 minut po spożyciu.

Dzień dobry! Na początku warto wspomnieć, że kofeina nie ma działania stricte pobudzającego, co odsuwającego zmęczenie w czasie. Jej działanie opiera się na blokowaniu receptorów adenozynowych w mózgu. Adenozynę można porównać do sygnalizatora zmęczenia. Kofeina zajmująca miejsce cząsteczce adenozyny sprawia, że odczuwanie zmęczenie jest opóźnione. Sama kofeina nie zaczyna działać od razu po jej spożyciu. Dotarcie do mózgu w praktyce zajmuje jej ok. 20–30 minut, także po takim czasie można upatrywać się jej działania. Jeśli chodzi o temperaturę to substancja ta jest stabilna w temperaturach poniżej 200°C. Na koniec chciałbym wspomnieć o jeszcze jednej ważnej kwestii – metabolizm kofeiny jest uwarunkowany genetycznie. Kofeina jest metabolizowana przez specjalne enzymy znane jako 1A2 lub CYP1A2. Obecność allela CYP1A2*1A pozwala szybko metabolizować kofeinę, natomiast posiadanie allela CYP1A2*1F spowalnia ten proces. U niektórych „wolnych metabolizerów kofeiny” po jej spożyciu mogą wystąpić nudności, osłabienie, kołatanie serca, niepokój, których nie doświadczą „szybcy metabolizerzy”. Dlatego jeśli po kofeinie czujesz się źle i odczuwasz wyżej wymienione objawy, to znak, że prawdopodobnie należysz do tej pierwszej grupy i spożywanie kawy w celu polepszenia samopoczucia raczej zadziała u Ciebie odwrotnie, niż byśmy chcieli.