Czy da się leczyć ból kręgosłupa, który przechodzi w okolice bioder?

3 odpowiedzi
Witam serdecznie. Mój problem to ból kręgosłupa. Od kilku miesięcy borykam się z dużym bólem kręgosłupa przechodzącym w okolice bioder. Wykonano mi badanie RTG kręgosłupa lędźwiowego diagnoza cyt. Opis: w„W badaniu RTG odcinka lędźwi owo-krzyżowego widoczne bardzo zaawansowane objawy pośrednie uszkodzenia tarczy międzykręgowej, wyrażone zwężeniem przestrzeni międzykręgowej na poziomie L4/L5/S1. Na tych poziomach steofitoza na brzegach krawędzi trzonów kręgów i na krawędziach powierzchni stawowych wyrostków stawowych w stawach międzykręgowych jest objawem odczynu wytwórczego. Hipertrofia i sterkoryzacja płytek granicznych trzonów kręgów i w tkance pod chrzęstnej wyrostków stawowych jest wyrazem morfologicznym zmian przeciążeniowych. Kąt Barge'a zmniejszony i kąt Fergussona zwiększony. Linia obciążenia kręgosłupa przesunięta do przodu. Kość krzyżowa ustawiona poziowmo. Linia George'a o łagodnym, prawidłowym przebiegu. Lewoboczne skrzywienie kręgosłupa I stopnia wg Grucy ze świniowaceniem i rotacją trzonów kręgów.”.W związku z powyższym proszę o opinię, jak i czy da się to leczyć? Zaznaczam, iż zalecono mi gimnastykę i ultradźwięki. Rehabilitacja nie poprawiła mojego stanu zdrowia, a ja nadal cierpię z bólu ( nie mogę wykonywać żadnych prac fizycznych w związku z powyższym).
Z góry dziękuję za odpowiedź
Trudno mi powiedzieć, nie operuję kręgosłupa i nie specjalizuję się w jego leczeniu

Wskazana jest konsultacja neurologiczna i ew. decyzja o sposobie leczenia. Prawdopodobnie będzie potrzeba współpracy z terapeutą, który zna metody usprawniania kręgosłupa. Powtarzam ,,współpracy" czyli aktywnego zaangażowania pacjenta teraz, a i później kiedy dolegliwości ustąpią - ponieważ ww. opisane zmiany mogą się tylko powiększać, a temu można samodzielnie zapobiegać. Andrzej Żytkowski
Najlepiej wykonać rezonans magnetyczny, aby mieć pewność jaka jest sytuacja z dyskami. Poza tym, tego typu rehabilitacja jaką Pan miał niewiele pomoże. Tu trzeba udać się do fizjoterapeuty, który przeprowadzi terapię manualną, pokaże ćwiczenia i poinstruuje, co robić w życiu codziennym, aby zapobiegać dolegliwościom.