Ćwiczenia a uszkodzenie SLAP

66 odpowiedzi
Dzień dobry, mam uszkodzony obrąbek stawu barkowego (typu SLAP). Jestem przed operacja. Czy ćwiczenia z fizjoterapeutą przed operacją pomogłyby mi w utrzymaniu dobrej sprawności stawu? czy może nie poleca się jakiegokolwiek ruchu przy takim uszkodzeniu?
Witam, chciałbym przeprosić za tak późną odpowiedź na pytanie, tym bardziej, że problem dotyczy osoby z Lublina. Nie wiem czy już jest po zabiegu. Oczywiście kontakt konsultacja z fizjoterapeutą przez zabiegiem może być pomocna. Jenak czy możliwe były by ćwiczenia, które okazały by się pomocne to zależy od stopnia uszkodzenia. Pozdrawiam serdecznie. Paweł Karpiński

Wszystko zależy od stopnia uszkodzenia oraz objawów jakie towarzysza wykonywaniu poszczególnych ruchów/ćwiczeń jak również terminu zabiegu. Konieczne jest indywidualnie podejście do Pana przypadku poparte odpowiednim wywiadem, badaniem, i zapoznaniem się z badaniami radiologicznymi. Warto to pytanie skierować do chirurga prowadzącego. Pozdrawiam
Proszę skontaktować się z dobrym fizjoterapeuta, który przedstawi sytuację, a po zabiegu poprowadzi rehab.
Pozdrawiam
Witam, zdecydowanie terapia przyspieszy regenerację stawu oraz poprawi ogólna ruchomość ręki.
Zapraszam do gabinetu to przekona się Pan, że można zrobić wiele.
Pozdrawiam,
Konrad Skrzat
Witam. Jak najbardziej praca z fizjoterapeutą będzie w tym przypadku wskazana. Dobry specjalista oprócz utrzymania dobrej sprawności stawu wspomoże powrót do zdrowia po zabiegu.
Nie opisał Pan jakiego stopnia jest to uszkodzenie dlatego bezpiecznie może Pan z fizjoterapeuta wykonywać cw kontralateralne cw m przedramienia czynne i cw manualne ręki Po zabiegu operacyjnym dobranie cw zależy od wielkości interwencji chirurgicznej i metody zabiegu.Leczenie operacyjne uszkodzeń obrabka stawu zależy od rozpoznania czy doszło do oderwania przyczepu m dwuglowego lub przedniej części obrabka stawowego.
Witam,
Postępowanie fizjoterapeutyczne przed operacją jest jak najbardziej wskazane. Jednak jego forma zależy już od stopnia uszkodzenia.
Pozdrawiam
Bardzo indywidualna sprawa. Jeśli można i tak terapeuta zadecyduje to powinno się przystąpić do zabiegu w jak najlepszej sprawności i mobilności oraz sile ręki. Wszystko zależy od danego przypadku ma ile można pójść przed zabiegiem z terapią. Pozdrawiam.
Witam,
Przy uszkodzeniu obrąbka stawowego nie powinno się:
1. podnosić stawu ramiennego powyżej 90*
2. jeśli jest ostry ból to robić sobie częste chłodzenia kompresem żelowym oczywiście stawu ramienno-barkowego
3. Jeśli pojawia się trzeszczenia, przeskakiwanie, blokowanie w stawie to unikać wszelkich ruchów (zawiesić na chuście Desaulta) i unikać leżenia na chorym boku a także na brzuchu w podparciu. Zostaje tylko leżenie na wznak i zdrowym boku.
4. unikać rotacji na zewnątrz oraz odwodzenia czyli unoszenia bokiem kończyny górnej.

Każda diagnoza powinna być poprzedzona badaniem obrazowym czyli RMI lub RTG. USG częściej wykonuje się podczas uszkodzeń mięśni stożka rotatorów.

Postępowanie jest podobne jak przy uszkodzeniu stożka rotatorów. oszczędzanie kończyny górnej a w między czasie dobrze jest zrobić serię zabiegów fizykalnych takich jak:
1. Laser
2. Pole magnetyczne średniej częstotliwości
3. Ultradźwięki
4 OPCJONALNIE! KinesioTaping czyli plastrowanie dynamiczne
Dzień dobry. Warto byłoby odbyć kilka sesji terapeutycznych celem utrzymania prawidłowej funkcji mięśni stabilizujących łopatkę. Przy uszkodzeniach w obrębie stawu ramiennego bardzo szybko dochodzi do zburzeń wzorców ruchowych łopatki. Istotne jest również utrzymanie prawidłowej funkcji mięśni stożka rotatorów. Dobrane interwencje nie będą kolidowały z uszkodzeniem, a umożliwią lepszy przebieg rehabilitacji już po operacji. Sugeruję poszukać terapeuty, który ukończył podyplomowe szkolenie z terapii manualnej wg koncepcji Kalteborn-Evjenth. Pozdrawiam.
Witam,
Jak najbardziej ćwiczenia są wskazane. Będą one miały za zadanie wspomóc całą obręcz barkową do jak najmniejszego deficytu siły i sprawności po zabiegu. Pytanie jedynie takie, czy udało się doprowadzić przed zabiegiem do stanu pełnego uruchomienia stawu mimo uszkodzenia obrąbka oraz kiedy jest planowany zabieg. Jeśli jest to stosunkowo odległy termin, to jednak zalecałbym terapię manualną w celu działania przeciwbólowego oraz uruchomienia stawu oraz późniejszy trening, aby szybciej trwał powrót po zabiegu.
Pozdrawiam
Mateusz Idzikowski
Witam
Uważam , że przemyślana funkcjonalna rehabilitacja przed zabiegiem powinna przyspieszyć powrót do funkcjonowania po zabiegu.
Pozdrawiam
KZ
Oczywiście że tak, ćwiczenia przed zabiegiem operacyjnym skrócą powrót do zdrowia po zabiegu. Mięśnie będą przygotowane do odpowiedniej stabilizacji a ruchomość stawu będzie zachowana.Polecam
O tym kiedy i jak zaawansowana rehabilitacja ma zostać wprowadzona powinien zadecydować lekarz operujący, To zależy od stopnia uszkodzenia, techniki operacyjnej, metody leczenia. Na podstawie informacji od chirurga fizjoterapeuta może zaprogramować rehabilitację zarówno przed - jak i pooperacyjną. Pozdrawiam.
Istnieje coś takiego fizjoterapia przedoperacyjna. Więc nie widzę żadnych problemów przed wizytą u fizjoterapeuty i rozpoczęcia z nim przygotowań do zabiegu.
Witam. Nie znam szczegółów takich czy wystąpił uraz jeżeli tak to kiedy, jakie sąd dolegliwości i kiedy ma się odbyć zabieg. Mimo wszystko praca z fizjoterapeutą jest wskazana pod kątem przywracania zakresu ruchu w stawie barkowym oraz praca nad poprawą stabilności łopatki. Pozdrawiam Cezary
Wszystko zależy od stopnia uszkodzenia i ból w czasie ruchu. Można spróbować obciążać staw w zamkniętych łańcuchach kinematycznych.
Dobry wieczór,

ćwiczenie przed operacją są istotnym elementem rekonwalescencji. Przede wszystkim chodzi o utrzymanie masy mięśniowej i maksymalnie zbliżonego do normalnego zakresu ruchu stawu barkowego.

Zazwyczaj stosuje się bierną, lub czynno-bierną pracę stawu, dzięki czemu fizjoterapeuta jest w stanie kontrolować zakres ruchu, działać do granicy bólu, utrzymując prawidłowy to ruchu. Oprócz tego ćwiczenia izometryczne, których zadaniem jest podtrzymanie siły poszczególnych grup mięśniowych obręczy barkowej.

Pomocne jest zabezpieczenie stawu barkowego, wraz z mięśniami stożka rotatorów taśmami do kinesiology tapingu, dzięki czemu zyskujemy pewność i czujemy się bezpieczniej podczas codziennego funkcjonowania - zmniejszają prawdopodobieństwo pogłębienia urazu.

Pozdrawiam serdecznie, w razie dalszych pytań zapraszam do kontaktu tel lub mailowego przez moją stronę www. physioart.pl

Przemysław Jeziorski
Dzień dobry, zaleca się wizytę u fizjoterapeuty przed zabiegiem. Aczkolwiek prowadzenie terapii zależy od stopnia uszkodzenia. Warto skorzystać z fizjoterapii mającej na celu przygotowanie do zabiegu operacyjnego oraz uzyskać informacje co należy robić, aby powrót do sprawności był jak najszybszy.
Witam serdecznie,

Należy pamiętać, że ruch to zdrowie, jedynie należy unikać ruchu który wzmaga i powoduje dolegliwości bólowe. Jeśli jesteś zdecydowany na zabieg operacyjny warto skorzystać z kompetentnego specjalisty który wskaże czego można się spodziewać po zabiegu, wie jak Pana przygotować i poinstruować tak, aby powrót do pełnej sprawności był jak najszybszy.

Zapraszam do gabinetu w Warszawie.

Z poważaniem
mgr Mateusz Szelągowski
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam
Od pewnego czasu podkreśla się wagę rehabilitacji przedoperacyjnej niezależnie od typu dysfunkcji. Ma to wpływ zarówno na szybkość powrotu do zdrowia jak i lepsze samopoczucie pacjenta przed i po operacji. Zachęcam do skorzystania z usług dobrego fizjoterapeuty.
Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia.
Witam. Ruch jest wskazany przed zabiegiem lecz w odpowiednim zakresie i kierunku,co należy do zalecenia fizjoterapeuty po wywiadzie i weryfikacji ruchowej.Pozdrawiam
Witam. W przypadku uszkodzenia tego typu, ćwiczenia przedoperacyjne nie mają żadnego znaczenia.
Witam,

to zależy w dużej mierze od uszkodzenia obrąbka. Z tego co czytam to pacjent jest już kwalifikowany na operację. Na pewno brak ruchu w barku nie jest dobrym rozwiązaniem a zarówno nie możemy dopuszczać do dalszego pogłębiania się uszkodzenia. Myślę, że warto na miejscu znaleźć dobrego fizjoterapeutę, który pokieruje w sposób rozsądny taką rehabilitacją. Trudno jest mi tutaj pisać o konkretnych ruchach czy też konieczności ćwiczeń ponieważ nie widziałem pacjenta. Na pewno celem było by zachować ruchomość w stawie.

Pozdrawiam,
Mateusz Małachowski
Jak najbardziej popracowanie nad stabilnością barku przed operacją będzie miało wymierne korzyści po operacji w postaci szybszego powrotu do pełni sprawności.
To już pytanie do skonsultowania z lekarzem prowadzącym i Pana/Pani fizjoterapeutą. W żadnym razie nikt nie powinien o tym decydować online
Dobry wieczór,
Warto przed zabiegiem skorzystać z pomocy fizjoterapeuty. Dzięki temu nadchodząca rekonwalescencja będzie skuteczniejsza. Jeśli chodzi o niezalecane ruchy, najlepiej skonsultować je z terapeutą w czasie badania diagnostycznego.
Zapraszam i pozdrawiam Marcin
Dzień dobry, wszystko zależy którego stopnia jest to uszkodzenie typu SLAP i które struktury zostały nadwyrężone - uszkodzone. Jeżeli nie ma przeciwwskazań, to należy się skupić nad stabilnością samego stawu, a po operacji będzie wdrożony cały plan postępowania rehabilitacyjnego. Pozdrawiam
Witam, fizjoterapia jak najbardziej wskazana. Ułatwi i przyspieszy powrót do sprawności po operacji. Pozdrawiam
Wiele publikacji naukowych wskazuje, iż odpowiednio zaprogramowana i poprowadzona rehabilitacja przed zabiegiem operacyjnym skraca czas potrzebny na powrót do pełnej sprawności fizycznej po zabiegu chirurgicznym.
Witam serdecznie!
Diagnoza kliniczna często jest bardzo rozbieżna z obrazem radiologicznym.
Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na objawy kliniczne tj. zakres ruchu, ból, jakość czucia końcowego. Tylko na tej podstawie można udzielić odpowiedzi na "tak" lub "nie".
Pozdrawiam
Witam zależy od stopnia uszkodzenia typu SLAP wiec jeśli jest to pierwszy stopień czyli zwyrodnienia ćwiczenia pomogą ale na krótką metę polecałbym terapię manualną. Jeśli chodzi o pozostałe stopnie najpierw trzeba zobaczyć czy będzie możliwość poruszania ręką w miarę bez bolesny sposób natomiast jeśli ból będzie uniemożliwiał ćwiczenia czekamy na operację i dopiero po niej zgłosić się na wizytę. Pozdrawiam mgr Mateusz Perek
Witam, jak najbardziej wskazana jest praca z fizjoterapeutą przed operacją także. Opiera się ona na stabilizacji stawu ramiennego w bezbolesnym zakresie ruchomości. Pozwala to na szybszy powrót do zdrowia po operacji oraz znacząco skraca czas rehabilitacji pooperacyjnej. Zapraszam do umówienia wizyty.
Witam. Ćwiczenia z fizjoterapeutą przed operacją jest wskazane. Jednak w dużej mierze zależy od stopnia uszkodzenia. Pozdrawiam
Dzień Dobry,

uszkodzenie obrąbka stawu barkowego nie jest przeciwwskazaniem do ćwiczeń. Przed zabiegiem należy wdrożyć odpowiedni program rehabilitacyjny, koniecznie pod nadzorem Pani/a fizjoterapeutą. Proszę pamiętać by nie robić nic na własną rękę, ponieważ w ten sposób można łatwo pogorszyć istniejący stan.

Pozdrawiam
Patrycja Lehmann
RehaBalance
Witam :)

Ćwiczenia wykonywane przed operacja pomogą w późniejszym, szybszym powrocie do zdrowia.

Pozdrawiam
Łukasz Kaleńczuk
fizjoterapia-personalna.pl
Dzień dobry, wszystko zależy od stopnia uszkodzenia i objawów jakie Pan/Pani przedstawia. Przez internet nie jest możliwa taka ocena. Bezpiecznym wyjściem przed operacją, a utrzymującą staw w miarę w dobrej sprawności mogą być zabiegi fizykalne: compex, sollux, itd. Jednak powtórzę to jeszcze raz, musi bark zobaczyć i ocenić fizjoterapeuta. W Lublinie polecam Sławomira Mokrzyckiego, na pewno doradzi co i jak robić. Pozdrawiam!
Dzień dobry,
odpowiednie ćwiczenia umożliwią lepszy przebieg śródoperacyjny, oraz szybszy powrót do sprawności po samym zabiegu. Każdy fizjoterapeuta będzie wstanie przeprowadzić odpowiedni instruktarz ćwiczeń.
Witam , jak najbardziej powinno się wykonywać ćwiczenia przed operacją, jak i po niej. Nie mogę udzielić bardziej szczegółowej informacji ponieważ nie wiem jaki jest stopień uszkodzenia .Należy unikać maksymalnej rotacji zewnętrznej z odwiedzeniem do 90 stopni ze względu na mocne skręcenie mięśnia co powoduje tzw. wyrywanie obrąbka jak i wszelakich ruchów powodujących ból. Zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam Piotr Luterek
Cwiczenia stabilizację są wskazane w tym przypadku pozdraeiam
Ruch jest potrzebny. Fizjoterapeuta będzie wiedział co to jest SLAP i w jaki sposób ćwiczyć przed zabiegiem. Żeby mieć pewność bezpieczeństwa proszę szukać terapeuty manualnego OMT
Witam!
Przed planowaną operacją zawsze warto próbować usprawnić staw na tyle, na ile to możliwe. Nawet, jeśli będą to tylko ćwiczenia izometryczne, to zapobiegną one zbytniej atrofii mięśni w okresie oczekiwania na zabieg i łatwiej będzie prowadzić rehabilitację po operacji. Sytuacja, w której nie da się prowadzić żadnego usprawniania, jest rzadko spotykana - wszystko zależy od umiejętnego doboru ćwiczeń... I motywacji pacjenta.
Pozdrawiam!
Same ćwiczenia nie przyniosą oczekiwanego skutku. Dobrym rozwiązaniem było przygotowanie tkanek do operacji przez terapeutę manualnego. Dzięki temu tkanki okalające staw ulegną rozluźnieniu co wpłynie na ich odżywienie i lepsza regenerację poz zabiegu.
Witam.
Dużo tutaj zależy od stopnia uszkodzenia. Podczas wizyty fizjoterapeuta ocenił by jakie są możliwości. Jeżeli jest szansa rozpocząć aktywność przed operacją to na pewno jest to wskazane, dużo szybciej wraca się później do formy.
Pozdrawiam i życzę powodzenia
Dzień dobry, oczywiście, że ćwiczyć! Fizjoterapeuta dobierze odpowiednie ćwiczenia + poleciłbym również manualną terapię żeby znormalizować napięcia w układzie mięśniowo-powięziowym przed operacją. Później będzie łatwiej :) Pozdrawiam,
DB
Witam. Pod kontrolą fizjoterapeuty nie ma przeciwwskazań do wzmacniania obreczy przed zabiegiem.
Dzień dobry! Wszystko zależy od stopnia uszkodzenia stawu barkowego, jeżeli jest niewielkie, ćwiczenia będą wskazaniem, natomiast więcej mogłabym ocenić podczas konsultacji. Zapraszam
Kinezyterapia przedoperacyjna jest równie ważna w utrzymaniu sprawności co rehabilitacja pooperacyjna. Ćwiczenia wybrane przez kwalifikowanego fizjoterapeutę są bezpieczne więc bez obaw można ćwiczyć pod jego okiem. Pozdrawiam
jest to poważne uszkodzenie a także zabieg wymagający unieruchomienia i następnie odpowiedniej terapii.Napewno przygotowanie barku odpowiednmi ćwiczeniami skruci czas rehabilitacji-proponuję trening czucia głębokiego najlepiej wykonywany przez terapeutę np.PNF lub uwolnienie napięć mięsniowo-powięziowych co znacznie poprawia czucie głebokie.Aktwyne ruchu mogą powodować ból i większe uszkodzenie stawu.Każdy rodzaj aktywności i ćwiczeń należy skonsultoważ z lekarzem ,który będzie operował.
Ruch i trening habituacyjny jest niezbędny aby przed operacją uzyskać jak najlepszą możliwą ruchomość w bezpiecznych zakresach.
Witam,
Oczywiście ze warto przed operacja ćwiczyć stabilizację barku przy założeniu ze nie beda one powodowały bólu. Nie są to skomplikowane ćwiczenia ale należy je do rze wykonywać aby nie doprowadzić do zapalenia kaletki podbarkowej i bicepsa. Ćwiczenia przyspiesza późniejsza rehabilitacje i zabezpiecza przed dalszym uszkodzeniem
Pozdrawiam
Krzysztof
Witam,
Odpowiednie przygotowanie przed zabiegiem chirurgicznym jest jak najbardziej wskazane. Sam proces leczenia po zabiegu przebiega o wiele sprawniej i skuteczniej po przygotowaniu stawu i tkanek przed samym zabiegiem.

Warto odwiedzić fizjoterapeutę nawet jeśli jest już ustalona data i postępowanie chirurgiczne. Sam lekarz powinien zalecić wizytę konsultacyjną lub przepisać konkretne zabiegi przed samą operacją.

Pozdrawiam,
mgr Aneta Ficygowska
Witam,zabieg po uszkodzeniu obrąbka stawowego typu SLAP wiąże się przeważnie z kilkutygodniowym unieruchomieniem barku w kamizelce ortopedycznej. Tym bardziej ważne wydaje się być właściwe zaktywizowanie mięśni m.in. stożka rotatorów przed zabiegiem. Pozdrawiam
Witam serdecznie...
Jestem zdania, że przy uszkodzonym obrąbku trzeba ćwiczyć. Staw jak i tkanki miękkie go otaczające muszą być przygotowane do zabiegu w formie prewencji. Jeżeli będą dobrze prowadzone ćwiczenia przygotowujące staw to i proces rehabilitacyjny po zabiegu ulegnie znacznemu skróceniu. Co ograniczy koszty prowadzenia rehabilitacji oraz dolegliowości bólowe. ZAPRASZAM
Witam.
Uszkodzenie obrąbka stawowego jest wręcz wskazaniem do treningu reha, polecam szukać terapeutów z ukończonym kursem treningu reha lub medycznego lub reha w urazach sportowych. Oczywiście zapraszam do współpracy. Pozdrawiam Paweł Kaczorowski
Jak najbardziej będą pomocne , sam jestem po takim urazie i dzięki rehabilitacji uniknąłem operacji i wróciłem do sportu
Dzień dobry,
bardzo istotnym czynnikiem jest stopień uszkodzenia. Od niego zależy wszystko - proszę na pewno nie wykonywać ćwiczeń na własną rękę i jeżeli termin operacji nie jest odległy to czekać na nią cierpliwie i rozpocząć ćwiczenia po zabiegu - tak będzie najbezpieczniej!

Pozdrawiam
Witam. Rehabilitacja przed zabiegiem operacyjnym zawsze jest wskazana, gdyż w im lepszym stanie będzie bark przed operacją, tym szybciej wróci do pełnej sprawności po operacji. Najważniejszym jest skupienie się na rozluźnieniu mięśni i praca nad utrzymywaniem jak największego zakresu ruchu w stawie. Ćwiczenia - najbezpieczniejsze były by z metody pnf, jedynie w łańcuchach zamkniętych, bez żadnego obciążenia i do granicy bólu.
Witam, można się spotkać i nie koniecznie ćwiczyć ale manualnie wspomóc tkanki przed operacją. Pozdrawiam.
Dzień dobry, Praca z fizjoterapeutą przed zabiegiem sprawi ,że bark szybciej wróci do sprawności po zabiegu. Pozdrawiam
Dzień dobry,
Wszystko zależy od wielu czynników. Z uszkodzonym obrąbkiem można funkcjonować, więc i można ćwiczyć/rehabilitować. Jeżeli nie ma bólu i bark jest stabilny nie widzę przeciwwskazań do rehabilitacji zachowawczej. Należy jednak pamiętać, że powrót do intensywnego sportu/aktywności może być niemożliwy. Każda próba może kończyć się nowym bólem. Pozdrawiam serdecznie i zapraszam Sławomir Piter
Witam,
Przepraszam za późną odpowiedź.
Jak najbardziej, delikatne, odpowiednio dobrane ćwiczenia, które poprawią czucie głębokie w stawie będą ok.
Polecam skonsultować się z fizjoterapeutą.
Pozdrawiam i życzę owocnej terapii
Dzień dobry. Rehabilitacja może zmniejszyć obecne dolegliwości. Można uzyskać informacje o tym, jakich obciążeń unikać. Można się lepiej przygotować do tego, co będzie czekało po operacji. Odpowiednie postępowanie przedoperacyjne może skrócić czas powrotu do zdrowia po zabiegu. Pozdrawiam.
Witam. Tak naprawdę wszystko zależy od stopnia uszkodzenia oraz od odczuwanego bólu podczas ruchu. Bezsprzecznie przed zabiegiem warto wzmacniać mięśnie, aby po zabiegu mieć większy potencjał siły mięśniowej, dzięki której powrót do sprawności będzie łatwiejszy. Najlepszą osobą, która powinna się zająć takim tematem jest fizjoterapeuta będący trenerem personalnym (lub odwrotnie:)). Na marginesie dodam, że wśród swoich pacjentów mam zawodników sztuk walki, którzy zdobywają medale Mistrzostw Polski, a borykają się ze SLAPem.
Witam, na pewno znaczenie ma, który to typ uszkodzenia ponieważ różnią się one sposobem leczenia chirurgicznego. Tak czy inaczej po zabiegu staw będzie unieruchomiony co oczywiście ma wpływ na zakres ruchomości oraz kondycję poszczególnych grup mięśniowych. Przed zabiegiem fizjoterapia nie może być zbyt agresywna ale z pewnością są bezpieczne techniki, które można zastosować aby ułatwić usprawnianie po operacji.
Właściwie dobrany ruch utrzyma sprawność chrząstki stawowej i mięśni. Wskazane i bezpieczcne mogą być np. ćwiczenia izometryczne za wyjątkiem napięć m. dwugłowego w obu funkcjach zgięcia łokcia oraz zgięcia barku, a także ćwiczenia czynne wolne lub w odciążeniu w zakresie prawidłowej ruchomości barku w kierunkach niezagrożonych, nie należy forsować zakresu ruchomości w kierunku odwiedzenia i zgięcia powyżej 90 stopni, a w szczególności odwiedzenia z rotacją zewnętrzną. Proszę poszukać dobrego fizjoterapeuty w swojej okolicy.