Co zrobić aby przestać myśleć o przeszłości ? Chodzi o to ze podczas zaburzen psychotycznych zrobiłe

12 odpowiedzi
Co zrobić aby przestać myśleć o przeszłości ? Chodzi o to ze podczas zaburzen psychotycznych zrobiłem dużo głupot, ciągle myślami do tego wracam . Biorę leki. Może psycholog jest w stanie mi pomóc,tylko nie wiem jaki nurt psychologii byłby odpowiedni.
Dzień dobry, to co Pan przezywa to przetrwale poczucie winy. Tak rozmowa z psychologiem czy to wspierajaca czy np.w nurcie psychodynamicznym moglaby pomóc. Byc moze jest tak, ze nie zdołał Pan zadośćuczynić za dana sytuacje lub przypomina oba Panu jakas sytuacje z przeszłości. Skuteczna, fachowa rozmowa bez wątpienia by pomogla. Pozdrawiam

Proszę poszukać psychoterapeuty, nurt nie jest taki istotny. Ważne by była to osoba z która się Pan dobrze czuje w kontakcie. Pozdrawiam
Przestać myśleć czy ciągle się obwiniać?
Czy nie robić takich rzeczy? Myślę, że nie psycholog a psychoterapeuta mógłby panu pomóc. Pisze pan o zaburzeniach psychotycznych, zastanawiam się czy ma pan na myśli epizod psychotyczny, czy też halucynacje, albo myśli natrętne w głowie, doznania zmysłowe. W takiej sytuacji pomocna może okazać się psychoterapia zaburzeń psychotycznych, osobowości, specjalistami są tutaj psychoterapeuci psychoanalityczni. Sesje odbywają się 2-4 razy w tygodniu. Jest to terapia długoterminowa i prowadzi do zmian na głębokim poziomie.
Pozdrawiam
Ewelina Włodarz - Zając
Witam serdecznie,Bardzo cenny jest Pana realistyczny ogląd sytuacji i podejmowane próby uporządkowania sytuacji. Pana list jest dość lakoniczny,wiec trudno dotrzeć do informacji o typie zaburzeń,ich przebiegu,genezy problemu. Najkorzystniej byłoby pozostawać pod systematyczna opieka psychiatry,psychologa lub psychoterapeuty,pracującego np.w nurcie poznawczo-behawioralny lub analitycznym. Zaburzeniom psychotycznym mogą towarzyszyć zaburzenia depresyjno-lękowe-jakby wtórnie. Warto popracować nad poczuciem winy i poczuciem własnej wartości,odkryć i ponazywać własne zasoby,które mogłyby stanowić podbudowę do dalszej pracy.
Witam,
Słyszę, że przebył pan już dużą drogę i zadbał Pan o siebie biorąc leki i oddając się pod opiekę lekarzowi.
Teraz rzeczywiście wskazana byłaby psychoterapia. Zwłaszcza, że Pan zgłasza problem z niezakończoną sprawą - poczucie winy w związku z tym co się wydarzyło w przeszłości. W nurcie Gestalt skupiamy się na pracy właśnie na poszerzaniu swojej świadomości (przesuwaniu w obszary świadome tego co robimy, myślimy, a nie wiemy, że to robimy -jest nieuwiadomione), a także zajmujemy się domykaniem spraw niedokończonych, tak aby przywrócić naturalna samoregulację. Wierzę, że dzięki pracy psychoterapeutycznej może Pan osiągnąć stan równowagi i ponownie czerpać satysfakcję z życia.
Życzę powrotu do zdrowia.
Dzień dobry,
Niestety, nie można cofnąć czasu ani zmienić przeszłości,
ale już teraz może Pan zacząć tworzyć lepszą przyszłość.
Najpierw jednak konieczne jest rozprawienie się ze „zmorami” przeszłości.
Dlatego zachęcam Pana do podjęcia psychoterapii.
Wszystkie nurty psychoterapeutyczne zajmują się
tego rodzaju problemami.
Leczenie powinno być zindywidualizowane, to znaczy dostosowane
do problemu, potrzeb i możliwości psychofizycznych pacjenta.
Żeby skutecznie Panu pomóc, należy przyjrzeć się różnym
sytuacjom i wydarzeniom na przestrzeni Pana życia,
które doprowadziły do opisanych zaburzeń, dotrzeć do źródła
problemu, rozpoznać przyczynę wspomnianych przez Pana
zaburzeń psychotycznych i na tej podstawie opracować
właściwą metodę terapii.
Ważne, żeby Pan zdecydował się na podjęcie odpowiedniej terapii
i systematycznie w niej uczestniczył, bowiem skuteczność psychoterapii zależy nie tyle od nurtu, w jakim pracuje terapeuta,
ile od systematyczności i zaangażowania osoby zainteresowanej
oraz od umiejętności terapeuty.
Pozdrawiam serdecznie,
Hanna Markiewicz

Dzień dobry. Dość lakoniczny opis wskazywałby na depresję popsychotyczną. Tego rodzaju ruminacje utrudniają odzyskanie równowagi psychicznej i osiągnięcie stabilnego przystosowania. Psychoterapia wskazana. W naszych realiach najbardziej adekwatna będzie psychoterapia psychidynamiczna (praca nad wgladem w dynamikę choroby) lub wspierająco cbt. Pozdrawiam
Dzień dobry, polecam Panu Terapię Skoncentrowaną na Rozwiązaniach, która opiera się na szukaniu skutecznych rozwiązań osadzonych w teraźniejszości i przyszłości. Klient przy pomocy terapeuty znajduje w sobie potencjał do zmiany.
Pozdrawiam
Psychoterapia pomoże Panu inaczej myśleć o przeszłości, co wydaje się korzystniejsze z punktu widzenia zdrowia psychicznego. Pozdrawiam.
Proponuję Panu skierować się do psychoterapeuty psychodynamicznego.
Pozdrawiam
Witam serdecznie! Bardzo pomocne po popełnieniu błędów czy "głupot" jest próba ich naprawienia (jeżeli to możliwe), przeproszenie poszkodowanych, wyciągnięcie wniosków na przyszłość - i najważniejsze - wybaczenie sobie. Psychoterapeuta może Panu pomóc w nauczeniu się większej wyrozumiałości wobec siebie, w głębokim zrozumieniu, z czego wynikało takie a nie inne Pana postępowanie, i w zaakceptowaniu siebie i doświadczeń z przeszłości.
Życzę Panu powodzenia!
Podejście integracyjne będzie zdecydowanie najlepsze. Jego dużym atutem jest to że specjalista używa różnych nurtów terapeutycznych by najlepiej przepracować cel terapeutyczny. Daje to naprawdę fajny rezultat gdy chce się domknąć sytuacje z przeszłości.