Co wybrać w przypadku szeroko rozumianych zaburzeń psychicznych (prawdopodobnie nerwica, depresja, Z

4 odpowiedzi
Co wybrać w przypadku szeroko rozumianych zaburzeń psychicznych (prawdopodobnie nerwica, depresja, ZOK etc.), czy optymalnym wyborem będzie farmakoterapia w parze z psychoterapią (grupową czy indywidualną?), czy efekty leczenia zależą od indywidualnej relacji z terapeutą (lekarzem czy psychologiem?), czy też istnieje jakaś procedura wyraźnie lepsza od pozostałych? Jest tyle opcji i nazwisk, w przeszłości próbowałem różnych form terapii a problem wciąż istnieje i obecnie interesuje mnie wybór który w perspektywie będzie z dużym prawdopodobieństwem skuteczny.
Witam.
Mam wrażenie, że Pan doskonale wie czego potrzebuje dla uzyskania najlepszych efektów leczenia.
Myślę, że połączenie opieki psychiatrycznej z psychoterapią jest wyborem, który da najlepsze rezultaty. Co do wyboru rodzaju, nurtu psychoterapii, oraz osoby psychoterapeuty proszę kierować się własnymi preferencjami. Ma Pan doświadczenie z terapią, pewnie Pan wie, że istnieją różne nurty o podobnej skuteczności. Warto wybrać kogoś, z kim będzie możliwe zbudowanie relacji i sojuszu terapeutycznego.

Życzę powodzenia.

Agnieszka Jędruch

Dzień dobry, w procesie psychoterapii tym, co przede wszystkim leczy (jak pokazują badania), nie jest określone podejście terapeutyczne, a silna, bezpieczna więź z terapeutą, by ją zbudować potrzeba znaleźć specjalistę, któremu będzie Pan gotowy zaufać i równocześnie na zbudowanie takiej relacji potrzeba czasu. Piszę o tym, bo wspomina Pan, że korzystał w przeszłości z różnych form terapii, a to nasuwa mi pytanie, po jakim czasie Pan rezygnował, czy dał Pan sobie szansę, by sprawdzić, jak ten kontakt i jego skuteczność rozwija się w czasie. Pana doświadczenia w korzystaniu z różnych form terapii mogą dla Pana być dużym zasobem, by teraz wybrać terapeutę z większą świadomością swoich potrzeb. Proponuję, by znalazł Pan chwilę czasu i przypomniał sobie te dotychczasowe kontakty ze specjalistami, i zastanowił się, co było w nich pomocne, a czego brakowało. To pomoże Panu doprecyzować własne oczekiwania wobec rodzaju kontaktu, którego Pan potrzebuje i da możliwość, by w trakcie pierwszych spotkań porozmawiać z terapeutą o swoich oczekiwaniach i wątpliwościach. Pozdrawiam serdecznie, Julia Soszyńska
Witam, terapia działa tylko wtedy, kiedy jest motywacja i gotowość do zmian. Z tego wahalrza możliwości wydaje się, że pan chciałby ale boi się. Poprzednia terapia sią nie udała i szuka pan najlepszej... zastanawiam się czy na poprzedniej terapii nie wydarzyło się cos przed czym pan uciekł byc może nie świadomie,żeby nie dotykać do dna „tego” problemu. Mam dla pana odpowiedz, która się być może panu nie spodoba, być może warto by było wrócić na poprzednią terapię i porozmawiać o oczekiwaniach i rozczarowaniach a być może odkryje pan źródło swoich niepokojów skutecznie.
Pozdrawiam Ewelina Włodarz - Zając
Dzień dobry
Właściwą formą leczenia w przypadku wymienionych przez Pana zaburzeń jest psychoterapia i, o ile jest to konieczne farmakoterapia.
W przypadku psychoterapii indywidualnej bardzo ważna jest relacja terapeutyczna, czyli relacja pomiędzy psychoterapeutą a pacjentem. Czy ufa Pan swojemu psychoterapeucie,jak się pan z nim czuje?
W doborze psychoterapeuty warto sprawdzić, czy posiada on certyfikat psychoterapeuty polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego lub Psychologicznego - uzyskanie tego certyfikatu musi być poprzedzone wieloletnim doświadczeniem, szkoleniem i odbyciem własnej psychoterapii.
W przypadku psychoterapii grupowej istotne jest oddziaływanie grupy, można wtedy rozpoznać siebie w relacjach z innymi.
Proszę nie rezygnować z poszukiwań,leczenie może znacznie poprawić Pana komfort życia. Proszę też pamiętać, że może Pan szczegółowo dopytywać specjalistów o to, jak pracują, czym się kierują, jakie mają doświadczenie. Pozdrawiam.