Co robić z podejrzeniem zwyrodnienia kręgosłupa?

4 odpowiedzi
Witam. Robiłem tomografię komputerową i wyszło podejrzenie zwyrodnień kręgosłupa, mam 21 lat i strasznie boli mnie lewa noga – lekarka powiedziała mi, że jest ucisk prawdopodobnie na lewą nogę, żeby mało tego było zaczyna boleć mnie kark i mam taki dziwny objaw, że mnie zatyka od bólu kręgosłupa. Na rezonans jestem umówiony dopiero na marzec i nie wiem co robić, nie mogę długo siedzieć, bo mnie boli noga, nie mogę też długo stać, a mam studia i wymagają ode mnie siedzącego trybu życia. Nie wytrzymam do marca bez jakichś leków, rehabilitacja dopiero na wakacje ze względu na kolejki. Nie wiem czy udać się jeszcze raz do neurologa, żeby zapisał jakieś leki. Czy po prostu muszę wytrzymać do marca na postawienie konkretnej diagnozy?
Szanowny Panie, CT w przypadku kręgosłupa lędźwiowego na ogół wystarcza; dlaczego ,,wyszło podejrzenia" a nie pewność, że jest ,,choroba zwyrodnieniowa z dyskopatią". Owszem MRI zobrazuje dokładnie ów konflikt dyskowo-nerwowy, czyli ucisk korzenia nerwowego przez elementy dysku, ale jest to trochę ,,sztuka dla sztuki". Cały obraz chorobowy sugeruje początki rwy kulszowej lewostronnej, która z uwagi na Pański tryb ,,siedzącego życia" może się nasilać. Bardzo wskazane jest badanie neurologiczne! Jeżeli neurolog nie stwierdzi wskazań do zabiegu operacyjnego - proszę się nie obawiać, to tym w tej chwili ,,nie pachnie". Wtedy zamiast czekać na badanie, które samo z siebie niczego nie wyleczy, proponuję znaleźć w swoim rejonie dobrego terapeutę np. znającego metodą McKenzie'go. Życzę zdrowego kręgosłupa. dr AŻ

Witam, jako neurolog, odpowiem, że konieczne jest badanie neurologiczne. pomoże ono stwierdzić, czy są obecne cechy uszkodzenia korzeni nerwowych (sugerowałby to ból promieniujący do nogi). niezależnie potrzebuje Pan leków przeciwbólowych jeśli obecne leczenie jest nieskuteczne trzeba próbować innego.
Uważam iż powinien Pan zgłosić się niezwłocznie do lekarza neurologa celem weryfikacji objawów i ew. włączenia leczenia. Jeżeli są objawy bólowe włączenia leków objawowych wydaje się być uzasadnione, jednak ostateczną decyzję podejmuje lekarz po zbadaniu.
W niektórych przypadkach wykonanie dodatkowej diagnostyki obrazowej nie jest potrzebne do leczenia, czasem konieczne jest przyspieszenie diagnostyki i np. skierowanie pacjenta do szpitala. O dalszym postępowaniu powinien podjąć decyzję lekarza.
Pozdrawiam
Leki są tylko pomocą doraźną. One nie wyleczą pańskiego kręgosłupa, ponieważ jedynie zagłuszają ból, a nie leczą przyczyny. Wstępnie może się Pan udać do wykwalifikowanego fizjoterapeuty na zabiegi terapii manualnej - jest nadzieja, że takie działania wyciszyłyby obecny stan. Natomiast rezonans będzie bardzo pomocny przy takiej rehabilitacji, ponieważ jeszcze lepiej pomoże ukierunkować fizjoterapeucie działania.