Co powinno znaleźć się w dokumentacji medycznej prowadzonej przez psychologa na NFZ? Jakie przepisy

3 odpowiedzi
Co powinno znaleźć się w dokumentacji medycznej prowadzonej przez psychologa na NFZ? Jakie przepisy to regulują? Czy informacja o odmowie dalszej pomocy (kontynuacji spotkań) przez psychologa (z powodu braku kompentencji) powinna się znaleźć w dokumentacji (karcie)?

Pozdrawiam
Dokumentacja powinna zawierać podstawowe dane pacjenta (imię i nazwisko, wiek, choroby przewlekłe) oraz informacje potrzebne do pomocy terapeutycznej takie jak: leki przyjmowane przez pacjenta, choroby i zaburzenia psychiczne w rodzinie , objawy pacjenta, niepokoje, nastrój, popęd, posiadanie myśli samobójcze i informacje o ewentualnych próbach samobójczych itd.)
Psycholog ma prawo do odmowy prowadzenia terapii, jeżeli pacjent jest osobą bliską, znana psychologowi, bądź darzy dana osobę jakąś emocją np. miłością, wrogością. Wszystko ze wglądu na etykę, higienę pracy oraz dobro pacjenta.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień Dobry Pani,

Dziękuję Pani za kontakt :)

Taka informacja może być zamieszczona, w dokumentacji medycznej, jako uzupełniająca, choć nie obowiązkowa.

Serdeczności i pomyślności Pani życzę!
W dokumentacj medycznej prowadzonej przez psychologa zamieszczamy informacje o pacjencie tak ,aby postawic diagnozę zaburzen pacjenta ,jego choroby oraz plan pracy terapeutycznej i zalecenia psychologa.Spotkania i ich tresc sa objete zasadami tajemnicy zawodowej zgodnie z etyka zawodu psychologa.Psycholog niczego nie powinien ukrywac przed pacjentem gdyz pracuje dla niego i jest zwiazany sojuszem terapeutycznym jesli powierza sie mu pacjent wraz ze swoimi problemami i powinien miec do niego zaufanie.Pacjent ma prawo wgladu w dokumentacje psychologiczna.Moze przeczytac konsultacje,prosic o wyjasnienie terminow psychologicznych.Jesli psycholog odmawia dalszej wspolpracy musi miec w tym powod wlasnych kompetencji,nieznajomosci problemu i innych.Zawsze warto zwrocic sie o pomoc do nastepnego psychologa ,ktory dopasuje sie do potrzeb indywidualnych pacjenta i oczekiwan z jego strony.W psychoterapii nazywamy to ustalaniem dobrego kontraktu psychoterapeutycznego.Pozdrawiam,Tamara Bogdanowicz,psycholog.Krakow.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.