Co może powodować ból barku?

6 odpowiedzi
Witam.
Mam pewien problem, od maja
zmagam się z kontuzją barku. Stało się to podczas wyciskania sztangi (na ławce ukośnej pod kątem ujemnym). Zdiagnozowany został dokładnie mówiąc obrzęk okolic ścięgna nad grzebieniowego oraz pod łopatkowego, zidentyfikowane stare zabliźnienia oraz niewielka ilość płynu. Miałem w sumie prawie dwu-miesięczną rehabilitację. Była ona zarówno indywidualna, jak i były stosowane zabiegi (krioterapia, laser, ultradźwięki, pole magnetyczne, jonoforeza). Kiedy już myślałem, że mogę wrócić do treningów ( i tak zrobiłem) pojawił się kolejny problem.

W nocy, bez większej przyczyny zakuł mnie bark tak, że nie mogłem nim w żadnym stopniu ruszyć i wylądowałem na pogotowiu. Kolejne badanie RTG oraz USG nic nie wykazały, dostałem leki przeciwzapalne i mnie wyprawili. Było to w październiku.

Po tygodniu ból w osłabł, a ja musiałem wrócić do treningów (sport uprawiany zawodowo). Boli nie tylko w czasie treningów, ale także w czasie normalnego funkcjonowania. Teraz męczę się z bólem, nawet oszczędzając ten bark, ćwicząc także na środkach przeciwbólowych.

Ból jest nadal w okolicy przyczepa ścięgna nad grzebieniowego. Dokładnie jest to na gulce na barce, nie wiem co to za kość, czy miejsce przyczepu, ale jest to najbardziej wysunięty punkt w górę barku.

Robiłem w sumie 4 badania USG, 1 RTG oraz byłem u 6 lekarzy specjalistów i żaden nie był w stanie mi powiedzieć nic więcej oprócz tego, żebym pożegnał się całkowicie ze sportem, co w mojej sytuacji jest wykluczone.

Czy są badania, które mogą mi więcej powiedzieć na temat tego czym może być spowodowany ból, bądź jakaś kolejna inna metoda leczenia, bądź zestaw ćwiczeń, który mi pomoże pobudzić tę część barku do wyleczenia?

Byłbym wdzięczny za odpowiedź.

Pozdrawiam
Dawid
Nie sposób bez badania pacjenta ustalić rozpoznania. Badało Pana już 6 lekarzy, więc sytuacja jest złożona i odpowiedź na czacie w ZL nie rozwiąże Pańskiego problemu.
pozdrawiam

Witam!
Panie Dawidzie!
Przede wszystkim odradzam ćwiczenie stosując leki p- bólowe! To ślepa uliczka i donikąd nie prowadzi. Z Pana opisu wygląda, że problem dotyczy nie samego stawu barkowego, lecz barkowo- obojczykowego. (najbardziej wysunięty w górę punkt barku). Leczenie takich dolegliwości może się sprowadzać do podania leków dostawowo (zastrzyk). Musi być jednak potwierdzone badaniem lekarskim. Jeśli natomiast uszkodzone jest ścięgno mięśnia nadgrzebieniowego konieczne może być podanie leków w okolicę ścięgna (np. SportVis, Ortokine) lub leczenie operacyjne. Nie wydaję mi się, żeby był to powód do zakończenia kariery sportowej. Zapraszam na konsultację. Paweł Sokołowicz
Dzień dobry. Przykro mi to mówić , ale w przypadku uszkodzenia ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego okres rekonwalescencji jest długi a pozostałe uszkodzenie ścięgna często uniemożliwia powrót do pełnych możliwości uprawiania sportu. Nakładające się powtarzana mikrourazy ścięgna często prowadzą do zmian zwyrodnieniowych mogących skończyć się pełnym zerwaniem ścięgna. Proponuję kontakt z lekarzem wykonującym artroskopię barku i zajmującym się ściśle schorzeniami barku. Odradzam iniekcje sterydowe do barku. Pozdrawiam
Szanowny Panie,
dolegliwości opisywane przez Pana nie są jednoznaczne i bez osobistego badania nie można stwierdzić ich przyczyny. Jest możliwe uszkodzenie kilku struktur wchodzących w skład obręczy barkowej. Zapraszam na konsultację. Jestem pewien, iż uda się u Pana znaleźć rozwiązanie Pana bólu.
Z poważaniem,
Marcin Milczarek
Dzień dobry.
Proszę napisać co dokładnie jest napisane w USG. Bo wygląda na to że jest to problem funkcjonalny związany ze strukturą mięśni poddanych wysiłkowi. W tym momencie polecam
masaż segmentarny, który dobrze opracowuje okolicę łopatki i ewentualnie tapy, żeby zmniejszyć obciążanie pracujących mięśni jeśli musi Pan ćwiczyć.
Pozdrawiam
Witaj Dawid,

tak jak piszesz o tym ścięgnie i płynie w stawie to wskazuje na mikrouraz którejś ze struktur barku. Często problem wskazujący na samo ścięgno jest mylący ponieważ wszystkie struktury ze sobą współpracują, a objawy są w jednym, najsłabszym miejscu. Jeśli miałeś wcześniej niezaleczony problem to może to tak działać, że małymi krokami doszło do innego.

A jaka miałeś rehabilitację indywidualną i gdzie?
Chodzi mi głównie o metody, którymi z Tobą procowano. Teoretycznie terapia manualna powinna pomóc.

Ten incydent w nocy może świadczyć o niedostatecznym ukrwieniu miejsca urazu; miałeś problem z mięśniem i tkanki sąsiadujące, żeby chronić to miejsce ustabilizowały je (obkurczając się). Mięsień odpuścił ale reszta dalej trzyma. Przez to mógł pojawić się ból. Oczywiście tutaj też można pomóc.

Ta kość na barku, co lokalizuje się pod nią ból to pewnie chodzi Ci o wyrostek barkowy; pod nim przechodzi mięsień nadgrzebieniowy. Może tak być, że nadgrzebieniowy jeszcze trzyma i tam jest podrażniany przez co boli.

Jeśli chodzi o metody to Ja pracuję manualnie; nie używam fizykoterapii (prądy itp) ponieważ uważam, że efekty często tylko ukrywają problem, ale można nimi wspomagać terapię.

Tak jak opisujesz swój przypadek to powinno się popracować na tkankach głębokich głowy, szyi, braku i poniżej. Na tułowiu może Ci najszerszy też powodować podobne objawy. Ale to trzeba zobaczyć indywidualnie i przetestować, żeby mieć pewność.
Myślę, że kilka terapii powięziowych połączonych z masażem tkanek głębokich powinno przynieść poprawę (+ ewentualnie kinesitaping).

Terapia manualna ma jeszcze jedną zaletę; dzięki diagnostyce dochodzimy z czym jest problem i można dość precyzyjnie zadziałać na struktury. Poprzez poprawę mobilności tkanek w danym miejscu pobudza się nasz organizm do samonaprawy.

Napisz mi proszę jaka miałeś rehabilitację indywidualna, bo dzięki temu będę mógł zastanowić się dlaczego Ci nie pomogło.

Jeśli będziesz chciał to możemy się umówić na terapię, miałem wielu pacjentów z problemami "po siłowni" i powrót do sprawności liczy się często w tygodniach do pełnej sprawności ale po pierwszej wizycie widać poprawę.
W przypadku spotkania to weź ze sobą wyniki badań i wygodny strój.
Wyniki możesz też wysłać mi na maila, żebym sobie wcześniej zobaczył co Ci tam wyszło.

pozdrawiam
Konrad Skrzat