co jeść przy cukrzycy typ 2 ?.jakie wartości cukrów ?

4 odpowiedzi
mam takie pytanie - co dokładnie mogę jeść a czego kategorycznie nie jeść .mam cukrzycę typ 2.100 kg ,45 lat.mężczyzna.lekarze mi mówią że mam schudnąć i jeść jedzenie mało kaloryczne ,mało węglowodanów.wiem że należy mieć mniej,cześciej ale w mniejszych ilościach ,ale co jeść aby mi nie zaszkodziło ,a czego kategorycznie unikać.jakie wartości cukru powinienem mieć przy cukrzycy naczczo ,a jakie po posiłkach ?.jakie wartości cukru są dopuszczalne u cukrzyka ??
Witam. Trudno tak wszystko w kilku zdaniach opowiedzieć.Zwykle przekazanie tych informacji podzczas rozmów z pacjentem zajmuje mi około 30 minut. W skrócie-powinien Pan jeść 5 posiłków dziennie,co 3,5 godz.W trzech powinny się znależć węglowodany złożone ,koniecznie z pełnego ziarna tj. chleb żytni Z mąki Z PEŁNEGO PRZEMIAŁU,kasza gryczana ,ryż brązowy,makaron razowy,najlepiej żytni. Łacznie ich waga na dobę nie może przekraczać 200g,zależy to jeszcze od trybu życia. Z owoców może Pan jeść żólty grejfrut,wiśnie a z ograniczeniem do 150g i do godz 16 owoce jagodowe,małe jabłko lub mało dojrzałe kiwi.Innych nie polecam. Warzywa w 4 posiłkach z wyjątkiem ziemniaków,buraków,kukurydzy i gotowanej marchwi. Z powodu wagi powinien Pan także mocno ograniczyć tłuszcze,tj zrezygnować z wieprzowiny, i nabiału,który ma więcej niż 8% tłuszczu. Glukoza na czczo powinna być do 100mg%,maksymalnie do 110,po posiłku 2 godz do 140 mg%. Pozdrawiam

Proszę nie używać sformułowania "cukrzyka" tylko osoby z cukrzycą. Polecam dietę DASH. Polecam oznaczenie HbA1c - dla uzyskania HbA1c rownej lub poniżej 6,5% średnie stężenia glikemi na czczo nie powinny przekraczać około 120 mg/dl, po posiłku okolo 140 mg/dl
Co jeść, a czego nie w cukrzycy - to zbyt obszerny temat, aby streścić go w kilku zdaniach. Cele glikemii w samokontroli: na czczo 70-110mg%, 2h po posiłku do 140mg%.
Witam,
Powinien udać sie Pan do Poradni Diabetologicznej i porozmawiac z Diabetologiem (m.in. o zalecanych wartościach glikemii na czczo i po posiłkach) a z Pielęgniarka Edukacyjną/Edukatorem lub Dietetykiem o sposobie odzywiania.
To nie jest miejsce by udzielic pełnej odpowiedzi bo najlepszy w tej kwestii jest kontakt bezpośredni ze specjalistą (mnie rozmowa z pacjentem o w/w rzeczach zajmuje nawet do 2 godzin).