Co jakiś czas, przeważnie raz na miesiąc czuje ból w okolicach żołądka, przeszywający ból aż do plec

1 odpowiedzi
Co jakiś czas, przeważnie raz na miesiąc czuje ból w okolicach żołądka, przeszywający ból aż do pleców. Co to może być, jeśli to kamica woreczka żółciowego czy jest jakiś sposób ja farmakologiczne leczenie, zamiast operacji?
Dzień dobry! Jeśli jest to ból w okolicy żołądka (centralnie, w rzucie bądź pod mostkiem), to zwykle występuje on z powodu podrażnienia błony śluzowej przełyku/żołądka. Przy zgłoszeniu się z takim objawem do lekarza rodzinnego, najprawdopodobniej dostałoby się lek z grupy IPP, który ma redukować ilość powstającego kwasu solnego w żołądku, czyli działać niejako "ochronnie" na tę błonę śluzową np. Pantoprazol bądź Esomeprazol. Przy jego zażywaniu redukujemy ilość powstającego kwasu solnego, a przez to zmniejszamy drażnienie błony śluzowej żołądka. Ból związany z kamicą żółciową typowo lokalizuje się w prawym podżebrzu, a nie w okolicach żołądka. By odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jest to kamica pęcherzyka żółciowego, powinniśmy mieć wykonane USG jamy brzusznej, w którym przeważnie doskonale ów pęcherzyk (i ewentualne złogi w jego obrębie) widać. Jeśliby się podejrzenie potwierdziło, taki pacjent zwykle jest kierowany do poradni chirurgicznej, gdzie lekarz podejmuje ostateczną decyzję, czy wystarczy jedynie leczenie farmakologiczne, czy potrzeba będzie leczenie operacyjne. Decyzja zwykle zależy od stopnia nasilenia dolegliwości i występowania ewentualnych powikłań, ale jak mówię - tę zwykle podejmuje chirurg. Mam nadzieję, że udało się pomóc. ;) Pozdrawiam!