co daje w rzeczywistości psychoedukacja gdy ma się zaburzenia depresyjne i lękowe, a objawy są uporc

2 odpowiedzi
co daje w rzeczywistości psychoedukacja gdy ma się zaburzenia depresyjne i lękowe, a objawy są uporczywe?
Psychoedukacja jest to trening wzmacniający, skierowany na promowanie świadomości i dostarczanie narzędzi do obchodzenia się i radzenia sobie z danym zaburzeniem psychicznym. Pomaga w zrozumieniu natury samej terapii czy mechanizmów regulujących zgłaszane problemy.

Pomaga w rozpoznawaniu objawów, rozwija zasoby, które pozwalają na radzenie sobie z wyzwaniami. Psychoedukacja zwiększa świadomość choroby i wpływ na jej przebieg oraz jest pomocna w adaptacji do niej.

Zwiększa odporność na stres poprzez nabycie nowych umiejętności radzenia sobie i rozwiązywania problemów. Jest ona niezwykle skuteczna podczas leczenia chorób i zaburzeń psychicznych, szczególnie tych przebiegających przewlekle, często nawracających – np. depresji, czy zaburzeń lękowych.

W zaburzeniach depresyjnych i lękowych niezwykle skuteczna jest psychoterapia w nurcie poznawczo-bahawioralnym.
Psychoedukacja to jeden z istotnych elementów tej terapii.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 140 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Dzięki psychoedukacji osoba zmagająca się z zaburzeniem depresyjnym i lękowym ma możliwość poznać i zrozumieć nie tylko to czym są te zaburzenia i jakie są są ich symptomy, ale także do jakich zasobów własnych sięgać by sobie z nimi radzić. Psychoedukacja w połączeniu z psychoterapią może pomóc w powyższych trudnościach.

Pozdrawiam
MBZ