Chłopczyk ma prawie 6 lat i zdiagnozowany autyzm. Pracuje z logopedą i chodzi do przedszkola terapeu

2 odpowiedzi
Chłopczyk ma prawie 6 lat i zdiagnozowany autyzm. Pracuje z logopedą i chodzi do przedszkola terapeutycznego. Ale efektów praktycznie brak. Młody nadal nie mówi, pojedyńcze słowa, jest z nim bardzo trudny kontakt, z coraz większym przerażeniem patrzę na niego i jego rodziców/ ich bezsilność i nie wiem jak i czy można im pomóc. Może ktoś z Państwa nam pomoże i da iskierkę nadziei, bo zaczyna jej coraz bardziej brakować. Jesteśmy z okolic Warszawy.
Bardzo dziękuję za wszelką pomoc
W tym przypadku zapewne pomoże psychiatra dziecięcy. Pozdrawiam serdecznie. Piotr Markowski

Dzień dobry, niestety praca z dziećmi z rozpoznaniem zaburzeń ze spektrum autyzmu jest trudna i wymaga dużego poświęcenia, a efekty i rokowanie nie są pewne. Najważniejsze jest wybieranie oddziaływań, które mają naukowo udowodnione działanie (czyli specjalistyczne terapie w ośrodkach do tego przystosowanych czy oddziaływania behawioralne stosowane codziennie również w domu dziecka).
Ważne jest także zapewnienie wsparcia w postaci terapii systemowej dla całej rodziny, gdyż zaburzenia występujące u dziecka rzutują na jej funkcjonowanie. Należy uświadomić rodzicom, że takie wsparcie terapeutyczne nie wynika z ich"winy" czy "udziału" w zaburzeniach rozpoznawanych u dziecka, ale ma na celu wzmocnienie ich w kryzysowej sytuacji oraz zapewnienie im narzędzi do radzenia sobie z trudnościami, stanowiącymi ich codzienność.