Chciałbym zapytać o problem który pojawił się po upadku. Mianowicie upadłem na nartach prosto na pod

4 odpowiedzi
Chciałbym zapytać o problem który pojawił się po upadku. Mianowicie upadłem na nartach prosto na podkulone ręce oraz klatkę piersiową. Przy upadku poczułem jakieś „strzyknięcie” w kręgosłupie, tylko w jednym miejscu. Około 2tyg po upadku zostało wykonane zdjęcie rtg które nie wykazało żadnych uszkodzeń. Niestety mijają zaraz 2 miesiące a ból wciąż mi towarzyszy. Ból jest zlokalizowany tylko w jednym miejscu, miej więcej na granicy 10-12 kręglu licząc od dołu, tak około. Ból nasila się gdy mocniej się pochylam do przodu, lub odchylam do tyłu. Czasem przy podnoszeniu lub niesieniu czegoś, oraz innych skrętach ciała. Niestety ból choć występuje dość często, to bywa że w tych samych ruchach bólu nie ma. Tak jakby był zależny od tego, jak coś w lub przy kręgosłupie się ustawi. Czy to może być złamanie wyrostka kręgosłupa nie widoczne na rtg lub coś bardziej poważnego z samym kręgiem lub dyskiem? Czy powinienem wykonać mri lub tk ? Dziękuję za pomoc.
Witam,
na pewno szersza diagnostyka rezonansem magnetycznym (MRI) nie zaszkodzi, gdyż mogło dojść do jakiegoś pęknięcia, które nie jest widoczne na RTG.
Ponad to struktury więzadłowe i mięsniowe najprawdopodobniej w opisywanej okolicy również zostały naruszone, stąd opisywane dolegliwości. Proszę skonsultować się z fizjoterapeutą, gdyż bez badania fizykalnego pacjenta trudno określić dokładną naturę problemu i wdrożyć postępowanie rehabilitacyjne.
Pozdrawiam

Witam serdecznie.
Polecam skontaktować sie z fizjoterapeutą, ponieważ opisane objawy mogą być konsekwencja urazu bez zmian strukturalnych których nie widać na RTG. Oczywiście diagnostyka obrazowa pomogłaby wykluczyć takowe zmiany ale uważam, że zostanie Pan pokierowany na odpowiednie badanie lub konsultacje z lekarzem specjalistą w zależności od badania i wstępnej terapii u fizjoterapeuty
Pozdrawiam
Robert Hetman
Objawy mogą być typowe dla zmian czynnościowych (odwracalnych po zastosowaniu odpowiedniej terapii). Potwierdzić to może jednak tylko badanie manualne.Zapraszam.
Ja również uważam, że należy ocenić sprawę w gabinecie. Jeżeli było robione RTG, a ból pojawia się tylko przy ruchu to prawdopodobnie jest to sprawa mechaniczna. Zazwyczaj są to sprawy dość łatwe do rozwiązania. Niemniej jeżeli po badaniu w gabinecie terapeuta będzie miał wątpliwości, to na pewno odeśle Pana na ponowną konsultację lekarską przekazując swoje uwagi lekarzowi. Nie ma sensu tracić czasu i pieniędzy na badania dodatkowe robione "w ciemno". Pozdrawiam serdecznie.