Chciałbym zapytać czy przy niskim poziomie testosteronu we krwi (4,14 ng/ml norma 3,00-10,60) możliw

2 odpowiedzi
Chciałbym zapytać czy przy niskim poziomie testosteronu we krwi (4,14 ng/ml norma 3,00-10,60) możliwe jest w jakiś sposób pobudzenie jąder do zwiększenia jego produkcji?
Czy leki takie jak clomid/proviron mogą być do tego wykorzystane? Odczuwam od jakiegoś czasu brak energii, motywacji, wahania nastroju, słabe libido, brak porannych erekcji. Dziękuję za odpowiedź. Mężczyzna, 23 lata.
Witam. Jeden pomiar testosteronu to za mało żeby mówić o jego faktycznym poziomie. Poza tym Pana wynik jest w granicach normy i mimo wszystko prawidłowy. Stosuje się różne formy leczenia ktorego celem jest indukcja funkcji jąder w tym produkcji testosteronu - m in Clomid. Pana objaw sugerują pełna ewaluację andrologiczną (pełen panel hormonalny, lipodogram, glikemia i Usg moszny) a tak seksuologiczną/psychiatryczną celem poszukiwania innych/dodatkowych przyczyn Pana objawów.

Dzień dobry.
Pojedynczy pomiar to za mało, potrzebne są minimum dwa. Ważne by badanie było wykonywane rano przed godziną 11 i najlepiej na czczo. Przy takich objawach jak Pana, mimo nawet prawidłowego poziomu testosteronu całkowitego wskazane jest skontrolowanie testosteronu wolnego, ponieważ faktycznie tylko wolny testosteron jest tym aktywnym i może być nieprawidłowy mimo prawidłowego wyniku testosteronu całkowitego. W dalszej kolejności wykonuje się kolejne badania hormonalne by zróżnicować hipogonadyzm na pierwotny ( przyczyny jądrowe) bądź wtórny (przyczyny pozajądrowe)- jest to istotne w odpowiedzi na Pana pytanie- czy można pobudzić jądra do większej produkcji testosteronu. Na poziom testosteronu mają również wpływ inne czynniki niż hormonalne chociażby ilość tkanki tłuszczowej w organizmie (w tkance tłuszczowej testosteron jest aromatyzowany do estrogenów) czy wydolności wątroby. Także najpierw wypada przeprowadzić diagnostykę a dopiero potem dobierać odpowiednie leczenie.