Chciałbym zapytać czy gastroskopia robiona w kierunku helicobacter ( która wykazała tylko nieliczne

1 odpowiedzi
Chciałbym zapytać czy gastroskopia robiona w kierunku helicobacter ( która wykazała tylko nieliczne nadżerki) jest w stanie przy okazji wykazać grzybicę układu pokarmowego? Czy żeby zdiagnozować grzybicę trzeba przed badaniem nakreślić żeby lekarz zwrócił na to uwagę? Pytam ponieważ od dłuższego czasu mam problemy trawienne ( wzdęcia, ciągłe uczucie dyskomfortu w podbrzuszu). Zaznaczę że od dłuższego czasu jestem na restrykcyjnej diecie która wyklucza cukier, gluten, mleko. Bardzo rzadko też sięgałem po owoce. Teraz gdy zaczynam w końcu ich więcej jeść, na języku robi się biały nalot i delikatny problem z przełykaniem śliny. Czy to może być grzybica?

Mężczyzna lat 29
Grzybica w przełyku jest łatwo stwierdzić w badaniu gastroskopowym- białe naloty w przełyku. W żolądku grzybica nie występuje- zbyt kwaśne środowisko. Grzybica jelit rozpoznaje się na podstawie badania stolca.