Chciałabym skorzystać z psychoterapii, ale nie jestem pewna jaki nurt byłby dla mnie najbardziej odp

5 odpowiedzi
Chciałabym skorzystać z psychoterapii, ale nie jestem pewna jaki nurt byłby dla mnie najbardziej odpowiedni.
Miałam trudne dzieciństwo, co rzutuje na moje aktualne, dorosłe już życie. Mam 27 lat, dobrą pracę, przyjaciół.
Nie mogę się pogodzić z tym, co spotykało i nadal spotka moją rodzinę. Toksyczny ojciec, pobłażliwa matka i mój ogromny do niej żal, że przez lata pozwalała ojcu na przemoc fizyczną i psychiczną wobec siebie i nas - dzieci. Brakuje mi sensu życia, odcinam się od rodziny, czuję się niesprawiedliwie traktowana. Lata dorastania w patologicznej rodzinie bardzo negatywnie odbiły się na mojej psychice. Jestem w 7-letnim związku, do którego też wkroczyła przemoc fizyczna i psychiczna, choć z początku wszystko było inaczej niż w moim rodzinnym domu. Potrzebuję kogoś kto pomoże mi rozprawić się z przeszłością i pokieruje moim życiem, tak, żebym nie popełniła tych samych błędów, co moja mama. Boję się, że wyjdę za mąż i zniszczę swoje małżeństwo albo okaże się, że to mój partner jest potworem, a ja tego nie widzę.
Witam Panią,
Myślę, że powinna Pani podjąć współpracę z takim terapeutą, przy który będzie Pani czuła się komfortowo.
Każdy terapeuta ma swój indywidualny styl pracy z Pacjentem/ Klientem. Jednemu może on odpowiadać, drugiemu - nie.

Szereg doświadczeń, które miały miejsce w Pani życiu z pewnością wpłynęły na położenie, w którym się Pani znalazła. Godne pochwały jest to, że chce Pani nad sobą pracować.

Terapeuta nie pokieruje jednak Pani życiem. Myślę, że może pomóc dojść do powodów takich a nie innych decyzji w Pani życiu. Być może wywoła zmianę postrzegania siebie i świata. Jednak to tylko od Pani będzie zależeć - w jakim kierunku pójdzie ta zmiana.

Pozdrawiam serdecznie,
Karolina Palczewska

Dzień dobry ,

Rozumiem że jest cieżko podjąc wybór do jakiego specjalisty w jakim nurcie się udać. Ja to porównuje czasem jak do poznawania nowych ludzi. Trzeba czasem spotkać kilku, a jeden zostaje przyjacielem. Ważne jest to aby Pani się dobrze czuła w tej relacji aby było zaufanie i można było się przy tym terapeutcie otworzyć, bez tego może być ciężko o jaką kolwiek zmianę. Czasem tez porównuje do przymierzania sukienek, jedna nam pasuje druga nie , więc czasem warto kilka przymierzyć. Życzę powodzenia i odwagi w zrobieniu pierwszego kroku.

Pozdrawiam
Mateusz Dąbrowski
Dzień dobry, aby uczestniczyć w psychoterapii ważne jest aby wcześniej wygasić przemoc. Takie miejsca jak Centrum Interwencji Kryzysowej (CIK, OIK) zajmują się tego typu problematyką. Po pracy nad wyżej wymienionym obszarem może pani razem z psychologiem omówić swoje potrzeby i preferencje odnośnie wyboru nurtu psychoterapii.
Szanowna Pani,
Dzieciństwo potrafi prześladować nas przez całe życie. Jest to niezwykle trudne, kiedy chcemy budować swoją tożsamość, odrębną od domu rodzinnego. Niestety bez przepracowania tych trudnych doświadczeń z przeszłości nigdy się od nich nie uwolnimy i nie pójdziemy naprzód. W tym wypadku terapia jest kluczowa. Każdy terapeuta jest inny i pracuje w inny sposób, niezależnie od wybranego nurtu. Najważniejsze jest to, żeby czuła się Pani z nim bezpiecznie i komfortowo.
Pozdrawiam i życzę dużo siły,
Karolina Koczur
Zapraszam do kontaktu :) https://www.kkoczurterapia.p
Przedstawiony przez Panią dramatyczny obraz dorastania w traumatycznym otoczeniu, który powodował i powoduje ból i cierpienie, zamiast zaufania i bezpieczeństwa, często zostawia po sobie katastrofalne piętno w życiu dorosłym. Pani poniekąd już go doświadcza pisząc o przemocy w Pani związku. Jeżeli witalny proces bezpiecznego dorastania jest zaburzony przez przemoc, krytycyzm, zaniedbywanie emocjonalne lub/ i fizyczne, to jego ofiary są pozostawione same sobie w poszukiwaniu, niejako po omacku, sensu własnej egzystencji i swojego miejsca w świecie. Bywa też nierzadko, że ofiary kierują przeciwko sobie negatywne emocje obwiniając się, że to one są np. przyczyną i pośrednim sprawcą niewłaściwego zachowania wobec nich ich opiekunów. To trudny i traumatyczny stan. Pani opis świadczy o tym, że będzie Pani niełatwo z niego wyjść bez pomocy, a zadając to pytanie na naszym forum wskazuje Pani, że ma tego świadomość. Proszę się nie wahać. To Pani życie. Jeżeli chodzi o nurt osobiście polecam CBT, sprawdzony nurt psychoterapeutyczny w przypadkach traumy. Trzymam kciuki i pozdrawiam
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.