Chciałabym popracować nad moim zachowaniem. Mam problem z zazdrością w stosunku do chłopaka, rządzę

2 odpowiedzi
Chciałabym popracować nad moim zachowaniem. Mam problem z zazdrością w stosunku do chłopaka, rządzę nim (głównie jeśli chodzi o alkohol). Moja częsta reakcja na irytacje, która pojawia się np po nagłej zmianie planów, jest płacz lub robienie min. Płacz to częsta reakcja na smutek czy przykre słowa. Chciałam zapisać się na terapię, ale nie wiem jaka będzie odpowiednia w moim przypadku. Lekarze wymieniają swoje usługi: psychoterapia, poradnictwo Psychologiczne, terapia behawioralna.
Chciałabym zapytać jaka usługa będzie dla mnie pomocna.
Dzień dobry, wybór odpowiedniego specjalisty zależy m.in. od tego co chciałaby Pani osiągnąć w związku z opisaną sytuacją.

Poradnictwo psychologiczne obejmuje rozpoznanie bieżącego problemu i pomoc w rozwinięciu umiejętności radzenia sobie z nim. Natomiast terapia polega na regularnych spotkaniach z psychoterapeutą. Jest to długoterminowa praca nad sobą w towarzystwie terapeuty, w kontakcie z którym pojawia się możliwość przepracowania trudności uwidaczniających się w relacjach pacjenta z innymi osobami z jego życia (na przykład z partnerem/ partnerką). Przynosi ona znacznie trwalsze efekty.

Zalecałabym Pani kontakt z psychoterapeutą. Nawet jeśli nie zdecydowałaby się Pani na taką formę leczenia, to same konsultacje wprowadzające (do psychoterapii) mogłyby okazać się bardzo pomocne.

Polecałabym znalezienie terapeuty psychodynamicznego, który na pierwszych konsultacjach zawsze bada wywiadem strukturę osobowości. Myślę, że będzie w stanie zaproponować dalsze kroki odpowiednio dobrane do diagnozy. Szkoda życia i relacji, skoro można sobie pomóc psychoterapią.