Byłam na usg dopochwowym w 6/7 tygodniu ciąży lekarz powiedział że nie widać pola płodowego ale wida

1 odpowiedzi
Byłam na usg dopochwowym w 6/7 tygodniu ciąży lekarz powiedział że nie widać pola płodowego ale widać pęcherzyk ciążowy i konieczna kontrola po 7 dniach czy to normalne że w 6 tygodniu tego pola nie widać?
Dzień dobry,

Wczesne etapy ciąży są czasem, kiedy każdy tydzień, a nawet dni, mogą przynieść znaczące zmiany w rozwoju zarodka. W 6. tygodniu ciąży często można już zaobserwować pęcherzyk ciążowy na badaniu ultrasonograficznym (USG), co jest dobrym znakiem, świadczącym o tym, że ciąża rozwija się w macicy. Pęcherzyk ciążowy jest pierwszą strukturą, którą można zauważyć na USG, jeszcze przed zauważeniem zarodka.

Pole płodowe, czyli miejsce, w którym rozwija się zarodek, może stać się widoczne nieco później – czasami dopiero w końcu 6. tygodnia, ale częściej w 7. tygodniu ciąży lub później. Brak widocznego pola płodowego w 6. tygodniu ciąży nie musi zatem oznaczać sytuacji nietypowej czy niepokojącej, szczególnie jeśli widać pęcherzyk ciążowy, co jest dobrym zjawiskiem.

Lekarz prawdopodobnie zalecił kontrolę po 7 dniach, aby umożliwić dalszy rozwój ciąży i zwiększyć szanse na obserwację pola płodowego oraz, jeśli to możliwe, akcji serca zarodka. Wczesne badania USG są bardzo ważne do monitorowania postępów ciąży, ale ich interpretacja może być skomplikowana z powodu bardzo małych rozmiarów struktur, które próbuje się zaobserwować.

Warto podkreślić, że wiele czynników, w tym dokładny wiek ciąży, pozycja zarodka, a nawet indywidualne różnice w anatomii, może wpływać na to, co jest widoczne podczas poszczególnych badań USG.

Proszę próbować zachować spokój i optymizm do czasu kolejnej wizyty. Wczesna ciąża to okres, w którym zmiany zachodzą bardzo szybko, a kolejne badanie da więcej informacji na temat rozwoju ciąży.

Jeśli ma Pani jakiekolwiek pytania lub obawy, warto je przedstawić lekarzowi podczas następnej wizyty. Pamiętać proszę, że jest to normalne, że na tym etapie ciąży mogą pojawić się różne pytania i wątpliwości.

Jeśli potrzebuje Pani dodatkowego wsparcia czy ma więcej pytań, jestem tutaj, aby pomóc.

Z poważaniem,
dr n. med. Łukasz Blukacz
Sugeruję wizytę: Konsultacja ginekologiczna + usg - 300 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.