Byłam już u masy ortopedów i fizjoterapeutow i nikt nie może znaleźć przyczyny chodu na palcach. Neu

3 odpowiedzi
Byłam już u masy ortopedów i fizjoterapeutow i nikt nie może znaleźć przyczyny chodu na palcach. Neurologicznie ok, spastyki nie ma, prawa nogą ok, lewa nogą przykurcz Achillesa, lewa ręka ok. Cały wzorzec ruchowy typu siad, raczkowanie ok, siad z czworaków. Dziecko ma 2,5 roku i nadal chodzi na palcach. Nie chodzi wcale od pięty. Byliśmy u masy fizjo, taping, ćwiczenia nic to nie daje. Dziecko czasami potrafi obciążyć stopy jak stoi. Podskakuje, wchodzi naprzemiennie po schodach. Czasami kiwa się tak na boki i wtedy stopy obciąża. Nie wiem czy się zdecydować na operację czy szukać jeszcze u innych fizjoterapeutow pomocy. Jakie ćwiczenia jeszcze można wykonywać? Dodam że dziecko miało.proby z ostrzami ale ich nie toleruje.
Czy w tej masie fizjoterapeutów znalazł się fizjoterapeuta dziecięcy pracujący z neurologią? Wydaje mi się, że tylko ktoś kto rozumie aspekty rozwojowe dziecka będzie w stanie pomóc. Igły, pinopresura i cała reszta na nic się zda w pojedynkę. Proszę poszukać w swojej okolicy terapeutów pracujących metodą Bobath dla dzieci i lub metodą Vojty. Zachęcam do łączenia pracy terapeutów manualnych (pracujących globalnie z ciałem np. na łańcuchach mięśniowo-powięziowych, Stecco) z pracą terapeuty dziecięcego.

Żeby zaleć konkretne postępowanie należy poznać w pierwszej kolejności przyczynę. Jak zauważył Jakub dobrze byłoby popatrzeć zarówno pod kątem rozwojowym (neurofizjologia) jak i globalnej pracy łańcuchów mięśniowych i stawowych (GDS). Istotne w procesie oceny mogą być informacje odnośnie m in. porodu (siłami natury, cesarskie cięcie) jak i okresu opieki poporodowej w tym czy było układane na brzuszku, jak powszechnie zaleca się choć nie jest to najlepsza pozycja dla dziecka w pierwszych 5 miesiącach życia. Takie układanie może wywołać nadmierną aktywność (usztywnienie) całego łańcucha tylnego ciała włączając w to zablokowanie kości piętowej w szpotawości i następczego przeprostu piszczeli. Dziecko w przypadku usztywnienia tego łańcucha ma m in. : 1 zniesienie fizjologicznych krzywizn kręgosłupa (plecy płaskie) a w konsekwencji wyraźnie odstający brzuszek, przeprost kolan (piszczel w ustawieniu do tyłu), tzw. poziome położenie kości krzyżowej, odc. górny szyjny w przeproście. Patrząc z profilu ma się wrażenie że ciało jest całe wychylone do przodu i wisi niejako na tylnych mięśniach.
W konsekwencji takie działanie mięśni antygrawitacyjnych (tylnych) nie pozwoli na kontakt pięty przy stawianiu kroku (kość piętowa przy pierwszym kontakcie z podłożem powinna przejść do koślawości a staw skokowy górny do zgięcia grzbietowego)ponieważ większość ciężaru ciała w staniu opiera się na przodostopiu to rygluje to staw skokowy górny i dolny.
To o czym piszę jest jedynie jednym z możliwych wariantów które warto rozważyć, proszę tego jednak absolutnie nie traktować jako diagnozy. Życzę powodzenia,
Daniel
Trochę za mało danych do wyciągnięcia wniosku. Czy dziecko zostało zdiagnozowano przez lekarza specjaliste, że np. w kierunku wridzonego przykurczu ścięgna Achillesa, skoliozy lub przeprowadzono badania genetyczne? Należy znaleźć specjalistę, który postawi diagnozę.