Borykam się z kilkoma uciążliwymi problemami, które utrudniają mi wszystkie sfery życia. Dodam, że m

2 odpowiedzi

Borykam się z kilkoma uciążliwymi problemami, które utrudniają mi wszystkie sfery życia.
Dodam, że mam hashimoto.

Wszystko postaram się opisać zwięźle, zatem:

Mężczyzna, 23lata.

Objawy, które utrzymują się od dziecka do teraz:

-szybka męczliwość i utrata sił (zadyszka łapie dość szybko + bóle mięśni i stawów a w szczególności kostek i całych nóg)
-ogromna i przesadna ospałość rano od dziecka do dziś (utrzymująca się do kilku godzin po obudzeniu + senność w ciągu dnia)
ospałość do tego stopnia, że czasem budząc się do pracy
-żadna ilość snu nie przynosi wypoczynku
-więcej energii wieczorem
-tiki nerwowe
-nadmierna potliwość ( bez względu na pogodę i ruch fizyczny zawsze mokro pod pachami)
-zaparcia i wzdęcia również od dziecka do teraz
-mgła mózgowa, brak koncentracji
-trudności w nauce
-huśtawka nastrojów, szybka irytacja
-brak tolerancji na zimno
-codziennie rano przykry zapach z ust
-otyłość brzuszna
-zaczerwienienia na kostkach dłoni i nawracające wysypki przypominające ugryzienia komara
-Miewam dni kiedy jestem doszczętnie rozkojarzony, mam zaburzenia widzenia i nie potrafię interpretować w logiczny sposób tego co ktoś do mnie mówi

inne fizyczne objawy:
-ciągły ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym(nigdy nie przestaje, nie ma możliwości zrobić 10brzuszków ponieważ ból nie pozwala i zabiera oddech)
-silny ból barków i czasem uczucie jakby wypadały ze stawu z nagłym bólem
-ból w karku w szczególności po przebudzeniu się, bóle bioder, bóle w kolanach
-dziwnego typu kłujące skurcze podczas chodzenia w okolicy ściegien(strefa zgięcia)

moje eksperymenty:
2tygodnie na diecie bezglutenowej - odeszły tylko zaparcia i wzdęcia

moje badania:

KR. szyjny:
-zwężenie szpary międzykregowej C6/C7 z towarzyszącą brzeżną osteofitozą na przednich krawędziach trzonóg kręgowych
-zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze w stawach unkowertebralnych

KR. lędźwiowy
-szpara L5/S1 zwężona

TSH- 1.81
ATPO – 190.7 (norma <5.61)
ATG – 71.2 (norma <4.1)
FT3 – 2.19 (norma 1.7-3.7)
FT4 – 0.94 (norma 0.70-1.5)
AST - 27 (norma<37)
ALT-34 (nroma<42)
glukoza-97 (norma 70-99)

TSH- 4.3
czynnik reumatoidalny RF <8 w normie
ASO <200 w normie

glukoza na czczo 93mg/dl

glukoza po wypiciu 75g po 2 godzinach: 26mg/dl
insulina (próbka została pobrana po 1:30h od wypicia glukozy) : 9.3uU/ml
insulina po 2h: 2.40uU/ml

cholesterol 185mg/dl

Celiakia igG
P./Deaminowany peptyd gliadyny 0.32kU/I
klasa 1
P.Transglutaminaza tkankowa 0.24kU/I
klasa 0

z morfologii źle wyszło tylko MONO% 14.96 (norma 1-11)
Przy badaniu western blot pozytywnie wyszła tylko flagelina p41 ale słyszałem, że to również występuje przy helicobaker a miałem go zdiagnozowanego mając ok. 15lat (nieleczony)

Proszę o rady co należy zrobić by zacząć czuć się lepiej i w jakim kierunku szukać przyczyny.
Najbardziej dokucza mi senność rano, szybka męćżliwość, bóle mięśni/stawów/kręgosłupa i objawy umysłowe takie jak rozkojarzenie, duże problemy z pamięcią

Podczas stosowania euthyroxu nie odczuwam żadnej różnicy

Pozdrawiam,
Przemysław
W Hashimoto sama dieta nie wystarczy. Są odpowiednie kuracje dietetyczno suplementacyjne które wspomagają pracę wątroby, nadnerczy i jelit. I dopiero przejście tych programów regeneruje organizm i niweluje niekorzystne objawy o których Pan wspomina. Na pewno zbadalabym u Pana jeszcze poziom Ferrytyny i Wit D bo niedobory tych składników najczęściej skorelowane są z chronicznym zmęczeniem i brakiem energii. W razie pytań zapraszam do kontaktu :) biuro(at)e-joanna.pl

Dzień dobry, myślę, że warto oprócz zbadania poziomu witaminy D3 czy ferrytyny, wykonać diagnostykę w kierunku przerostu flory bakteryjnej w jelicie cienkim - SIBO oraz przepuszczalności jelita. Opisane przez Pana objawy ze strony układu nerwowego oraz pokarmowego, przy współistniejącym hashimoto mogą świadczyć o powyższych problemach. Jeśli testy potwierdzą diagnozę najlepiej będzie udać się do dietetyka klinicznego, który pokieruje Pana żywieniowo. Pozdrawiam serdecznie, Marzena Wacław-Pazera, dietetyk kliniczny.