Borykam się od ponad pięciu lat z ostrogami piętowymi. Na początku stosowałem ultradźwięki, później

2 odpowiedzi
Borykam się od ponad pięciu lat z ostrogami piętowymi. Na początku stosowałem ultradźwięki, później falę uderzeniową, a później osocze. Każda z tych metod była nieskuteczna. W tamtym roku po prostu odpuściłem i trochę się poprawiło na przełomie grudnia 2022, i stycznia 2023. Teraz prawie zapomniałem o bólu, jak tylko pochodzę więcej ponad kilka kilometrów dziennie wtedy problem się odzywa i mnie boli. Poznałem jakiegoś weterynarza, który sam sobie poradził z tą przypadłością. Powiedział mi, że pił dużą ilość coca coli codziennie, i nie jadł rzeczy z wapniem, żeby wypłukać kwasem fosforowym z coca coli wapń z organizmu. Później młoteczkiem miedzianym sam sobie to porozbijał. Coś jak fala uderzeniowa. I pytanie: czy takie działania z coca colą mają sens? Co powie na to profesjonalny fizjoterapeuta, czy warto dodać do fali uderzeniowej takie zabiegi z colą? Zastanawiam się nad sensownością tych działań. Tak czy siak może odwiedzę jakiegoś fizjoterapeutę, ale chciałem najpierw zapytać tutaj, pozdrawiam :)
Dzień dobry,
Ciekawy pomysł, jednak miałbym wiele zastrzeżeń. Po pierwsze: stężenie jonów wapnia zależy od wielu czynników. Organizm sam reguluje jego poziom, np poprzez uwalnianie/ wiązanie jonów Ca2+ z koścmi, jednak nie jest to proces który zachodzi szybko. Po drugie: jony wapnia znajdują się w różnych tkankach, między innymi we krwi. Zanim dojdzie do zmian uwapnienia kości (jony wapnia są mocno "związane") najpierw dojdzie do spadku stężenia jonów wapnia we krwi- stan ten nazywamy hipokalcemią. W skrajnym wypadku obniżenie stężenia jonów wapnia może zaburzyć funkcję pracy serca. Po trzecie: pukanie młoteczkiem może być formą automasażu. Generalnie to może mieć jakiś sens, w leczeniu entezopatii działamy tak, aby zmobilizować organizm do regenreacji i faktycznie młoteczek może przypominać falę uderzeniową, choć nie ma tu znaczenia materiał, z jakiego jest wykonany, o ile jego kształt nie kaleczy innych tkanek.
W skutecznym leczeniu entezopatii ważne jest to, co pacjent robi na co dzień. Dlatego sugeruję kontakt z fizjoterapeutą, który nie ograniczy się wyłącznie do leczenia gabinetowego, ale zaleci dużo "pracy domowej".
Życzę powrotu do sprawności,
Dominik Zakrzewski

Dzień dobry
Leczenie ostrogi piętowej polega przede wszystkim na progresywnym obciążaniu ścięgna, które może być wspomagane takimi zabiegami jak fala uderzeniowa lub elektroliza przezskórna (EPTE). Poza tym należy wykluczyć problemy układowe, które mogą być pierwotną przyczyną entezopatii. Samo działanie na objawy (samodzielne leczenie zabiegami fizykalnymi, masaż itd.) nie pomoże długotrwale i w najlepszym wypadku na jakiś czas wyciszy objawy. Proszę udać się do fizjoterapeuty, który zaleci odpowiedni plan treningowy i ewentualnie wspomoże proces leczenia zabiegami fizykalnymi.
Pozdrawiam
Mateusz Bukacki