Bolą mnie plecy w dolnej części. Ból promieniuje na prawą nogę. Czasem jest tak że nie mogę się norm

21 odpowiedzi
Bolą mnie plecy w dolnej części. Ból promieniuje na prawą nogę. Czasem jest tak że nie mogę się normalnie wyprostować. Ciężko mi się poruszać. każda czynność powoduje okropny ból. Co mogę zrobić żeby ulżyć temu bólowi i do jakiego specjalisty się umówić?
Zdecydowanie do fizjoterapeuty. Przeprowadzi odpowiednią diagnostykę, jeśli trzeba skieruje na badania lub konsultacje specjalistyczną, a przede wszystkim zastosuje terapię, która przyniesie rezultaty w postaci zminimalizowania bądź też niwelacji całkowicie bólu w zależności od złożoności schorzenia od razu lub w przeciągu kilku dni/tygodni.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Proponuje udać się na wizytę do fizjoterapeuty.
Przeprowadzi wywiad i testy diagnostyczne które powinny wskazać na przyczynę dolegliwości bólowych.
Witam, proszę udać się do fizjoterapeuty,który stosuje terapię manualną. Po wizycie często następuje poprawa.Terapeuta powinien Panu/Pani udzielić dodatkowych wskazówek, gdzie się udać, jeśli będzie konieczna będzie dodatkowa diagnostyka. Pozdrawiam serdecznie Małgorzata Cielińska
Dzień dobry, polecam umówić sie do fizjoterapeuty, który przeprowadzi szczegółowe badanie i określi na jakim poziomie kręgosłupa pojawił sie problem. Potem ustali terapie lub dalsza diagnostykę. Na chwile obecna moze dobrym rozwiązaniem będzie basen i pływanie na plecach. Życzę powodzenia!
Proszę udać się do fizjoterapeutu, który przeprowadzi odpowiednią diagnozę dobierze właściwe ćwiczenia oraz metody terapeutyczne
Rozpocząć jakiekolwiek procedury fizjoterapeutyczne należy zrobić diagnostykę i określić przyczynę dolegliwości proponuje udać się do lekarza ortopedy i zrobić podstawowe badania np RTG,rezonans magnetyczny jeżeli jest taka potrzeba można też udać sie do fizjoterapeuty preferuje w pierwszej kolejności diagnostykę i po leczenie fizjoterapeutyczne
Witam tak jak i moi poprzednicy polecam wizytę u fizjoterapeuty a najlepiej Osteopaty. Prawidłowo wykonana przez terapeutę diagnostyka funkcjonalna da pełną wiedzę na temat źródła dolegliwości oraz pozwoli zaplanować drogę wyjścia z problemu. Nie polecam wykonywania badań diagnostyki obrazowej w pierwszej kolejności (jeśli będzie taka potrzeba terapeuta powinien poinformować o konieczności wykonania takiego badania) dlatego że RTG może, i najczęściej nic nie da w przypadku uszkodzeń funkcjonalnych, które stanowią zdecydowaną większość uszkodzeń kręgosłupa, a rezonans może wręcz pokazać obraz "przerysowany" fałszywie dodatni jeśli będzie wykonany w fazie ostrej (zapalnej).
Myśle, że dobry ortopeda skieruje na odpowiednia diagnostykę. Dobry ortopeda skieruje do fizjoterapeuty jeżeli wykluczy poważne choroby. Fizjoterapeuta może odrazu pomóc ale nie ma tylu narzędzi do badania co lekarz, a jego wydaje mi się po badaniu „fizykalnym” może być również obarczone wielkim błędem.
Mało informacji jest tutaj zawartych. Jeśli jest Pan/i w wieku 30-50 lat. Bóle są prowokowane przez ruchy odc. Lędźwiowego np. wyprost, zgięcie w przód, zgięcie w boki, kasłaniu, kichaniu, śmianiu się. To z dużym prawdopodobieństwem można przypuszczać, że jest to choroba krążka międzykręgowego "dyskopatia". Dobry fizjoterapeuta nie powinien mieć problemu ze zróżnicowaniem co jest źródłem bólu. Polecam jak najszybciej się wybrać do zaufanego specjalisty. Odroczenie sprawy bardzo często pogarsza stan.
proszę najpierw udać się do lekarza specjalisty - neurolog lub ortopeda a potem można zaplanować fizjoterapię jeśli zajdzie taka potrzeba
Standardowym postępowaniem jest wizyta u lekarza POZ, który może zdecydować o skierowaniu do specjalisty lub wykonaniu dodatkowych badań.
Fizjoterapeuta czy osteopata powinna być, w większości przypadków osobą w pełni kompetentną do leczenia zaburzeń czynnościowych (w tym zespołów bólowych) niemniej działania diagnostyczne mogą być ograniczone.
Proszę udać się do fizjoterapeuty, który zdiagnozuje Pana ból w plecach. Po paru terapiach Pana problem powinien minąć. Opis świadczy o dyskopatii drażniącej korzenie nerwowe, dlatego jest promieniowanie do nogi, ale to stwierdzi specjalista, który będzie Pana badał. Jak wróci wszystko do normy i bóle ustąpią proszę udać się do lekarza w celu uzyskania skierowania na badanie (RTG,TK) odc L-S.
Wizyta u fizjoterapeuty a w międzyczasie diagnostyka obrazowa-rezonans magnetyczny. Możliwe że będzie potrzebne wsparcie farmakologia ale lepiej określi to lekarz/fizjoterapeuta podczas wizyty.
Dzień dobry,
Opisane dolegliwości wymagają dokładnego wywiadu i badania neurologicznego oraz diagnostyki MR. W ostrych dolegliwościach( takich, które pojawiły się w ciągu kilku dni) wskazana jest farmakoterapia. Oczywiście konsultacja fizjoterapeutyczna i terapia manualna jest niezbędna w skutecznym leczeniu. Pozdrawiam.
Udać się do fizjoterapeuty, aby zdiagnozował przyczynę. Pozdrawiam
Proszę udać się do fizjoterapeuty, który określi przyczynę dysfunkcji oraz wdroży odpowiednią terapię.
Witam serdecznie,
Z mojego doświadczenia na ból w dolnym odcinku kręgosłupa może składać się wiele czynników. Do najczęstszych problemów powodujących ten ból jest wysunięcie L4, czasem też i L5 do przodu, inaczej anterior L4-L5. Można to zdiagnozować przez sprawdzenie tego odcinka, gdy pacjent leży na brzuchu, i zauważenie czy nie ma w tym miejscu na plecach wgłębienia. Jeżeli jest, to ja w tym przypadku pracuję na tym odcinku kręgosłupa odciążając go: stosuję kliny SOT, terapię powięziową Rolfing - na mieśniach czworobocznych lędźwi i jeżeli pacjent jest zdrowy i silny to wsuwam kręg L4 lub L5 na swoje miejsce. Innym problemem jest także brak symetrii miednicy i przeciążenia całego aparatu ruchu z tym związane, które z czasem mogą prowadzić do zwyrodnień, dyskopatii, rwy kulszowej i innych chorób. Rozwiązaniem jest tutaj wyrównanie miednicy - jedyna skuteczna metoda, która potrafi wyrównać miednicę na stałe, a nie czasowo, jak w przypadku manipulacji miednicą, jest terapia powięziowa Rolfing. Efekty tej terapii są na lata i same nie nawracają, jeżeli wyrównanie miednicy zostało zrobione w pełni. Polecam wizytę u Rolfera, czyli terapeutę stosującego Integrację Strukturalną Rolfing, a także chiropraktyka, szczególnie takiego, który zna tę metodę pracy na powięziach. Pozdrawiam serdecznie, Łukasz Matlak
Witam, proponuję udać się najpierw do lekarza ortopedy albo neurologa. A po wstępnych badaniach i diagnozie podjąć leczenie u fizjoterapeuty.
Dzień Dobry, zachęcam do skorzystania z usług fizjoterapeuty. Fizjoterapeuta zbierze pełen wywiad, wykona badanie funkcjonalne, ustali przyczynę problemu oraz wdroży plan leczenia.
Popieram najpierw wizytę u fizjoterapeuty dopiero potem zastanowienie się czy trzeba robić badania obrazowe. Praca manualna w tym przypadku będzie nieodzowną pomocą. Zastosowalqmbym wspomniany Rolfing, masaż głęboki i rozluznianie powieziowe. Nie skupialabym się tylko na tej okolicy. Jednak nie zbadając pacjenta dużo nie da się powiedzieć.
Dzień dobry. Proszę udać się do fizjoterapeuty lub osteopaty na wizytę. koledzy przeprowadza dokładne badanie i dobiorą odpowiednie postepowanie lecznicze. Pozdrawiam serdecznie

Eksperci

Damian Stucki

Damian Stucki

Fizjoterapeuta, Osteopata

Szczecin

Marcin Kaźmierak

Marcin Kaźmierak

Fizjoterapeuta

Poznań

Amadeusz Kamiński

Amadeusz Kamiński

Fizjoterapeuta

Gdańsk

Grzegorz Kloc

Grzegorz Kloc

Fizjoterapeuta

Rzeszów

Aleksandra Szmid

Aleksandra Szmid

Fizjoterapeuta

Bytom

Joanna Karolak

Joanna Karolak

Fizjoterapeuta

Piła

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 263 pytań dotyczących usługi: bóle kręgosłupa
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.