Bolą mnie plecy w dolnej części. Ból promieniuje na prawą nogę. Czasem jest tak że nie mogę się normalnie wyprostować. Ciężko mi się poruszać. każda czynność powoduje okropny ból. Co mogę zrobić żeby ulżyć temu bólowi i do jakiego specjalisty się umówić?
mgr Joanna Jagiełka
mgr Joanna Jagiełka
Fizjoterapeuta, Terapeuta
Poznań
Zdecydowanie do fizjoterapeuty. Przeprowadzi odpowiednią diagnostykę, jeśli trzeba skieruje na badania lub konsultacje specjalistyczną, a przede wszystkim zastosuje terapię, która przyniesie rezultaty w postaci zminimalizowania bądź też niwelacji całkowicie bólu w zależności od złożoności schorzenia od razu lub w przeciągu kilku dni/tygodni.

mgr Kamil Bogucki
mgr Kamil Bogucki
Fizjoterapeuta, Terapeuta
Biała Podlaska
Proponuje udać się na wizytę do fizjoterapeuty.
Przeprowadzi wywiad i testy diagnostyczne które powinny wskazać na przyczynę dolegliwości bólowych.

mgr Małgorzata Czerniak Cielińska
mgr Małgorzata Czerniak Cielińska
Fizjoterapeuta, Terapeuta
Trzebnica
Witam, proszę udać się do fizjoterapeuty,który stosuje terapię manualną. Po wizycie często następuje poprawa.Terapeuta powinien Panu/Pani udzielić dodatkowych wskazówek, gdzie się udać, jeśli będzie konieczna będzie dodatkowa diagnostyka. Pozdrawiam serdecznie Małgorzata Cielińska

Dzień dobry, polecam umówić sie do fizjoterapeuty, który przeprowadzi szczegółowe badanie i określi na jakim poziomie kręgosłupa pojawił sie problem. Potem ustali terapie lub dalsza diagnostykę. Na chwile obecna moze dobrym rozwiązaniem będzie basen i pływanie na plecach. Życzę powodzenia!

mgr Grzegorz Rzetecki
mgr Grzegorz Rzetecki
Fizjoterapeuta
Katowice
Proszę udać się do fizjoterapeutu, który przeprowadzi odpowiednią diagnozę dobierze właściwe ćwiczenia oraz metody terapeutyczne

mgr Danuta Rurarz
mgr Danuta Rurarz
Fizjoterapeuta
Legnica
Rozpocząć jakiekolwiek procedury fizjoterapeutyczne należy zrobić diagnostykę i określić przyczynę dolegliwości proponuje udać się do lekarza ortopedy i zrobić podstawowe badania np RTG,rezonans magnetyczny jeżeli jest taka potrzeba można też udać sie do fizjoterapeuty preferuje w pierwszej kolejności diagnostykę i po leczenie fizjoterapeutyczne

Witam tak jak i moi poprzednicy polecam wizytę u fizjoterapeuty a najlepiej Osteopaty. Prawidłowo wykonana przez terapeutę diagnostyka funkcjonalna da pełną wiedzę na temat źródła dolegliwości oraz pozwoli zaplanować drogę wyjścia z problemu. Nie polecam wykonywania badań diagnostyki obrazowej w pierwszej kolejności (jeśli będzie taka potrzeba terapeuta powinien poinformować o konieczności wykonania takiego badania) dlatego że RTG może, i najczęściej nic nie da w przypadku uszkodzeń funkcjonalnych, które stanowią zdecydowaną większość uszkodzeń kręgosłupa, a rezonans może wręcz pokazać obraz "przerysowany" fałszywie dodatni jeśli będzie wykonany w fazie ostrej (zapalnej).

mgr Łukasz Ulma
mgr Łukasz Ulma
Fizjoterapeuta
Wrocław
Myśle, że dobry ortopeda skieruje na odpowiednia diagnostykę. Dobry ortopeda skieruje do fizjoterapeuty jeżeli wykluczy poważne choroby. Fizjoterapeuta może odrazu pomóc ale nie ma tylu narzędzi do badania co lekarz, a jego wydaje mi się po badaniu „fizykalnym” może być również obarczone wielkim błędem.

Mało informacji jest tutaj zawartych. Jeśli jest Pan/i w wieku 30-50 lat. Bóle są prowokowane przez ruchy odc. Lędźwiowego np. wyprost, zgięcie w przód, zgięcie w boki, kasłaniu, kichaniu, śmianiu się. To z dużym prawdopodobieństwem można przypuszczać, że jest to choroba krążka międzykręgowego "dyskopatia". Dobry fizjoterapeuta nie powinien mieć problemu ze zróżnicowaniem co jest źródłem bólu. Polecam jak najszybciej się wybrać do zaufanego specjalisty. Odroczenie sprawy bardzo często pogarsza stan.

 Marcin Kaszyński
Marcin Kaszyński
Fizjoterapeuta
Wejherowo
proszę najpierw udać się do lekarza specjalisty - neurolog lub ortopeda a potem można zaplanować fizjoterapię jeśli zajdzie taka potrzeba

Standardowym postępowaniem jest wizyta u lekarza POZ, który może zdecydować o skierowaniu do specjalisty lub wykonaniu dodatkowych badań.
Fizjoterapeuta czy osteopata powinna być, w większości przypadków osobą w pełni kompetentną do leczenia zaburzeń czynnościowych (w tym zespołów bólowych) niemniej działania diagnostyczne mogą być ograniczone.

Proszę udać się do fizjoterapeuty, który zdiagnozuje Pana ból w plecach. Po paru terapiach Pana problem powinien minąć. Opis świadczy o dyskopatii drażniącej korzenie nerwowe, dlatego jest promieniowanie do nogi, ale to stwierdzi specjalista, który będzie Pana badał. Jak wróci wszystko do normy i bóle ustąpią proszę udać się do lekarza w celu uzyskania skierowania na badanie (RTG,TK) odc L-S.

Wizyta u fizjoterapeuty a w międzyczasie diagnostyka obrazowa-rezonans magnetyczny. Możliwe że będzie potrzebne wsparcie farmakologia ale lepiej określi to lekarz/fizjoterapeuta podczas wizyty.

Dzień dobry,
Opisane dolegliwości wymagają dokładnego wywiadu i badania neurologicznego oraz diagnostyki MR. W ostrych dolegliwościach( takich, które pojawiły się w ciągu kilku dni) wskazana jest farmakoterapia. Oczywiście konsultacja fizjoterapeutyczna i terapia manualna jest niezbędna w skutecznym leczeniu. Pozdrawiam.

mgr Karol Filip
mgr Karol Filip
Fizjoterapeuta, Terapeuta
Warszawa
Udać się do fizjoterapeuty, aby zdiagnozował przyczynę. Pozdrawiam

mgr Tomasz Kowalczyk
mgr Tomasz Kowalczyk
Fizjoterapeuta, Terapeuta
Płock
Proszę udać się do fizjoterapeuty, który określi przyczynę dysfunkcji oraz wdroży odpowiednią terapię.

mgr Łukasz Matlak
mgr Łukasz Matlak
Fizjoterapeuta, Terapeuta, Dietetyk
Zabrze
Witam serdecznie,
Z mojego doświadczenia na ból w dolnym odcinku kręgosłupa może składać się wiele czynników. Do najczęstszych problemów powodujących ten ból jest wysunięcie L4, czasem też i L5 do przodu, inaczej anterior L4-L5. Można to zdiagnozować przez sprawdzenie tego odcinka, gdy pacjent leży na brzuchu, i zauważenie czy nie ma w tym miejscu na plecach wgłębienia. Jeżeli jest, to ja w tym przypadku pracuję na tym odcinku kręgosłupa odciążając go: stosuję kliny SOT, terapię powięziową Rolfing - na mieśniach czworobocznych lędźwi i jeżeli pacjent jest zdrowy i silny to wsuwam kręg L4 lub L5 na swoje miejsce. Innym problemem jest także brak symetrii miednicy i przeciążenia całego aparatu ruchu z tym związane, które z czasem mogą prowadzić do zwyrodnień, dyskopatii, rwy kulszowej i innych chorób. Rozwiązaniem jest tutaj wyrównanie miednicy - jedyna skuteczna metoda, która potrafi wyrównać miednicę na stałe, a nie czasowo, jak w przypadku manipulacji miednicą, jest terapia powięziowa Rolfing. Efekty tej terapii są na lata i same nie nawracają, jeżeli wyrównanie miednicy zostało zrobione w pełni. Polecam wizytę u Rolfera, czyli terapeutę stosującego Integrację Strukturalną Rolfing, a także chiropraktyka, szczególnie takiego, który zna tę metodę pracy na powięziach. Pozdrawiam serdecznie, Łukasz Matlak

mgr Danuta Floryańska
mgr Danuta Floryańska
Fizjoterapeuta, Terapeuta
Kraków
Witam, proponuję udać się najpierw do lekarza ortopedy albo neurologa. A po wstępnych badaniach i diagnozie podjąć leczenie u fizjoterapeuty.

Specjaliści w zakresie leczenia: bóle kręgosłupa

Aleksandra Kucharczyk

Aleksandra Kucharczyk

Lekarz rodzinny, Lekarz sportowy

Wrocław

Michał Skoczek

Michał Skoczek

Ortopeda

Suchy Las

Jan Bielicki

Jan Bielicki

Ortopeda

Łódź

Katarzyna Lefek

Katarzyna Lefek

Fizjoterapeuta

Warszawa

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 193 pytań dotyczących usługi: bóle kręgosłupa

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.