Ból w okolicy szyi, karku, barku

60 odpowiedzi
Witam. od 9 grdunia 2016 męczę się z bólem w okolicach karku, barku (ból promieniuje do ręki ale nie niżej niż do okolicy łokcia) okolic szyi. 5 konsultacji lekarskich, pierwsza kręcz szyjna (leki przeciwbolowe i zaplane ktore nie pomogły) potem ostre zapalenie nerwów w okolicy kręgów szyjnych - zastrzyk przeciwbolowe w tym ketonal, ból trochę zlagodniał - wizyta u fizjoterapeuty i diagnoza nadwyrężenie od pracy siedzącej. Ostatnia wizyta u kolejnego fizjoterapety 3 dni temu - diagnoza - wypuklina kręgów szyjnych - ćwiczę co godzinę, jest nieco lepiej, ale martwą mnie teraz napady bólu z tyłu głowy ... czy to normale? Jestem kobietą – 36 lat, praca siedziąca, po pracy średnie aktywności fizyczne, spacery, lekkie ćwiczenia. Wszsytkie diagnozy postawione zostały bez prześwietlenia.
Witam,
Po objawach skłaniał bym się ku szeroko pojętej dyskopatii. Jednak za mało danych aby napisać coś konkretnie. Proszę spróbować zaufać jednemu terapeucie na dłużej.

Witam. Pani problem może być spowodowany zupełnie innymi problemami niż tymi które zostały zdiagnozowane, co bywa dość częste. Dodatkowo ćwiczenia mogą pogarszać problem, ponieważ mięśnie szyi najczęściej już są patologicznie napięte , zatem ich kolejne przeciążanie nie skutkuje niczym dobrym. Polecam konsultację u specjalisty osteopatii. Osteopata podejdzie do Pani problemu z wielu stron ,zatem będzie mogła Pani liczyć na jego rozwiązanie.
pozdrawiam
Proszę zrobić diagnostykę kręgosłupa odc szyjnego czyli wizyta lekarska i skierowanie na rtg lub rezonans magnetyczny na podstawie odczytu stanu odc C kregoslupa proszę rozpocząć zabiegi fizjoterapeutyczne ćwiczenia po kilku dniach zabiegów p/bólowych i p/zapalnych prowadzone przez fizjoterapeute np czynne wspomagane ,
ćwiczenia czynne dla mm całego kręgosłupa i m brzucha (praca siedzaca może wpłynąć na zmianę postawy)
Proszę zrobić rezonans magnetyczny odcinka szyjnego kręgosłupa, potem zapraszam do gabinetu. Pzdr Grzegorz Zaborowski Radom
Dzień dobry,

zacznę od tego iż zawsze warto wykonać zdjęcie RTG w celu potwierdzenia swoich przypuszczeń.
Domyślam się iż specjaliści wykonali odpowiednie testy funkcjonalne w celu potwierdzenia swojej diagnozy i takowe zdjęcie było zbędne.

Podczas rehabilitacji objawy mogą skumulować się wyłącznie w okolicach karku i szyi lecz tylko wtedy kiedy jest widoczna poprawa jeżeli chodzi o ból promieniujący - jeżeli ból juz nie promieniuje, a jest skumulowany tylko miejscowo w okolicy karku to tak, jest to normalne.

Musi Pani wiedzieć również, iż ból promieniujący w taki sposób jaki Pani opisała nie zawsze jest wynikiem radikulopatii szyjnej choć jest to najczęstsza przyczyna. Podobne objawy może dawać np mięsień zębaty tylny górny leżący pod mięśniem równoległobocznym, który mało jest opisywany w polskiej literaturze.
Polecam cierpliwie się rehabilitować, a w przypadku braku sukcesu zapraszam na wizytę.
Pozdrawiam!
W ciągu trzech dni uzyskała Pani poprawę. To oznacza, że pracuje Pani z fizjoterapeutą w dobrym kierunku. Prześwietlenie jest konieczne tylko w niektórych przypadkach, jeśli zleci je lekarz lub fizjoterapeuta. Myślę, że ćwiczenia i terapia manualna pomogą Pani.
Dobry wieczór, Dla jasności dobrze by było zrobić rezonans szyi. Ból trwa miesiąc, więc nie ma na co czekać. Czy ból z tyłu głowy po przepisanych ćwiczeniach to norma; raczej nie. Proszę się poddać szczegółowej diagnostyce. Pozdrawiam i zapraszam Sławek
Wszystko co Pani opisała nie wyklucza się wzajemnie. Wypuklinę/przepuklinę dysku zobrazuje MRI, natomiast na podstawie testów i badania (ręcznego) można postawić właściwą diagnozę i przeprowadzić postępowanie lecznicze. Jeśli to problem dysku i podrażnienia korzeni/newrów to zwykle nie da się pomóc jednym zabiegiem. Przede wszystkim trzeba zmniejszyć napięcia mięśniowo-powięziowe analizując cały organizm, może techniki stawowe i neuromobilizacje, trakcje oraz trzeba zlikwidować przeciążenia generowane czynnościami dnia codziennego, autoterapia do domu i powinno być lepiej. Z MRI do neurochirurga.
Witam, bóle głowy mogą być powodowane problem z kręgosłupem. Warto wykonać rezonans,w który będzie mógł potwierdzić wypukliny (jeżeli są obecne). Oprócz ćwiczeń niezbędna jest też terapia prowadzona przez fizjoterapeutę. Pozdrawiam
Witam serdecznie!
z Pani opisu wynika, że objawy neurologiczne jakie Pani odczuwa są pochodzenia korzeniowego z okolicy szyjnej.
Proponuje zacząć od badania RTG szyji, później na podstawie wyniku i badań klinicznych powinno się zaordynować odpowiednie zabiegi rehabilitacyjne. W zależności od nasilenia i charakteru bólu można proces rehabilitacji wspomagać farmakologicznie (miligamma, B12 w zastrzykach). Trzeba dodatkowo wykluczyć dolegliwości pochodzące z okolicy barku.
W razie dalszych pytań proszę o kontakt bądź umówienie wizyty.
Pozdrawiam!
Przy takiej intensywności ćwiczeń (co godzinę) powinna być już odczuwalna poprawa. Pytanie kluczowe czy ćwiczenia zostały dobrze dopasowane do Pani problemu. Nie mogę postawić diagnozy via internet, ale sugeruję wizytę u fizjoterapeuty. Fizjoterapeuta powinien przeprowadzić szereg testów, które po kolei naprowadzą na źródłowy problem. Dolegliwość może wynikać np. z podrażnienia korzenia nerwu, zablokowania żebra, łopatki, obojczyka... inne.
tak bóle głowy mogą być konsekwencja nadmiernej pracy mięśni szyi ale i napiec na podrażnionych nerwach. mogą być tez konsekwencja stresu związana z bólem i problemem w ruchu.
Nie da sie ukryć, ze stawianie pełnej diagnozy bez badań to w jakimś stopniu błąd w sztuce. Przewlekły ból moze świadczyć o zmianach przecizeniowych.zeby moc stwierdzić cos wiecej musiałabym Panią zbadać. Uwazam rowniez, ze diagnostyka obrazowa rowniez mogłaby sie okazała pomocna, a tymbardziej jeśli sa drętwienia rąk, twarzy, zasłabnięcia.
Witam.Jesli nie było wypadku podejrzewającego złamanie rtg jest zbędne. Podane info mogą wskazywać na zaangażowanie tkanki powieziowej która może dawać podane wyżej objawy ,ale należy to dokładnie sprawdzić przez wnikliwy wywiad weryfikację ruchową i weryfikację palpacyjną i na podstawie tych informacji zaplanować terapię i ją przeprowadzić.Zachęcam do wizyty u doświadczonego fizjoterapeuty pracujący technikami powięziowymi np. manipulacja powięziowa wg. stecco. Pozdrawiam.
Witam Pania.
Po tym co Pani pisze to ostatnia diagnoza jest tą dobrą. Aby sie upewnić czy jest tak faktycznie to musi Pani stan się poprawiać. Do zdiagnozowania tego nie jest konieczne robienie badań obrazowych.
Co do bólu z tyłu głowy to mam zbyt mało danych by stwierdzic czym to moze byc spowodowane.
Bywa, że przy leczeniu odcinka szyjnego pojawiają się bóle wchodzace na głowe i wtedy dokonuję ponownej oceny i jeżeli stan się poprawia to zostaję przy leczeniu jeżeli nie to modyfikuję zalecenia.
Niestety nie wiem jaką metodą Pani jest leczona i nie wiem jakie ćwiczenie Pani wykonuje. Jest jeszcze sporo niewiadomych, które trzeba by wyjaśnić a przez internet się tego zrobić nie da.
Pozdrawiam i w razie koniecznosci zapraszam na wizytę.
Witam serdecznie.
Parestezje czyli drętwienia pojawiają się przeważnie przy tzw dyskopatii odcinka szyjnego. Warto zrobić dokładniejszą diagnostykę o Rezonans bądź rentgen chodź rezonans byłby lepszym wyjściem z racji na jego dokładność. Bóle z tyłu głowy są charakterystyczne dla Kręgów od C1 do C3 podczas stosowania odpowiednich technik z terapi manulanej i pracna na tkankach miękkich szynko powinna dać poprawę stanu.
Zalecam wizytę u fizjoterapeuty lub jeżeli jest z Pani z okolicy zapraszam
Pozdrawiam
Dzień dobry,
puki nie ma jakiegokolwiek prześwietlenia czy innego badania obrazowego nie można potwierdzić dyskopatii odcinka szyjnego. Przy czym wnioskując po opisie trybu pracy zmiany mniejsze lub większe w odcinku szyjnym są. Na razie nie przejmował bym się nimi. Po opisie mogę wywnioskować z którym często spotykam się w pracy. Sedno bóli zlokalizowane jest zapewne w okolicy między karkiem a ramieniem, a promieniowanie w kierunku do łokcia oraz na tył głowy to następstwa dystorsji w okolicy kark-ramie. Po przeprowadzeniu koniecznej diagnostyki oraz terapii według modelu którym pracuje myślę że po pierwszej wizycie pojawi się znaczna poprawa. Przy czym jest to dosyć bolesna ale skuteczna terapia.
Zapraszam i Pozdrawiam Marcin
Bardzo ciekawy przypadek. Podejrzewam że wszystko jest spowodowane blokadą w odcinku szyjnym,Zapraszam na konsultację
Napady bólu głowy związane są głownie z odpowiedzią na ćwiczenie zadane przez fizjoterapeutę. Należałoby skonfrontować poprawność wykonania i ewentualnie zmienić pozycję wyjściową do ćwiczeń oraz siłę z jaką je Pani wykonuje.
Witam. Czy w przeszłości był jakiś uraz okolicy szyi? Czy kiedykolwiek miała Pani wykonywane badanie RTG lub Rezonans magnetyczny szyjnego odcinka kręgosłupa?
Witam,
Diagnostyka obrazowa, dokładny wywiad i badanie - to jest "święta trójca" która daje nam prawidłową diagnozę. Aby nie tracić czasu na gdybanie, warto byłoby żeby wzięła Pani skierowanie najlepiej na rezonans, który pokaże stan wszystkich tkanek. Jest to ważne nie tylko w celu dobrania odpowiedniej terapii, ale także w celu kontrolowania postępu.
Jeśli dolegliwości spowodowane są faktycznie długotrwałą pracą przy biurku, najważniejsze jest aby poprawić swoją postawę, wdrożyć ćwiczenia korekcyjne, rozluźniać przeciążone mięśnie ciepłem i masażem. Warto spróbować także kinesiotapingu.
Pozdrawiam,
Adrianna Kowalska-Łętocha
Wszystkie diagnozy wydają się słuszne i znajdują się w kręgu tego samego problemu: podrażnienia korzeni szyjnych pochodzącego od dyskopatii szyjnej (być może jest to wypuklina, a może inny etap dyskopatii). Całość prawdopodobnie jest spowodowana pracą siedzącą, a raczej nieprawidłową pozycją i niedoborem ruchu, które są z nią związane. Prześwietlenie zazwyczaj nie jest konieczną częścią terapii takiego zespołu, chociaż może pomóc wykluczyć poważne patologie, jeżeli z wywiadu wynika, że mogą zaistnieć. Ból z tyłu głowy może być związany z ćwiczeniami reponującymi wypuklinę dolnego odcinka szyjnego (najczęściej jest to przeprost). Trzeba by zbadać ten problem i dostosować ćwiczenia lub wykonać działania odbarczające nerwy podpotyliczne. Pozdrawiam
Diagnoza bez badania jest niezwykle trudna. Jeśli wykonuje Pani ćwiczenia to być może trafiła Pani na terapeute McKenzigo. Jeśli ustąpią bóle ręki i poprawi się zakres to niedługo potem powinny poprawić się bóle głowy które obecnie mogą być konsekwencją nadmiernego napięcia mięśniowego.
Dzień dobry, napady bólu, o których Pani wspomniała nie są normalne. Warto wykonać badanie obrazowe odcinka szyjnego kręgosłupa i przede wszystkim zgłosić się do wykwalifikowanego fizjoterapeuty, który zbierze szczegółowy wywiad dotyczący Pani problemu, następnie bardzo ważne jest przeprowadzenie badania manualnego i na podstawie tego jest możliwość znalezienia przyczyny zaistniałego bólu i zaplanowanie odpowiedniego postępowania fizjoterapeutycznego i zlikwidowanie Pani problemu w okolicy szyi, karku i barku.
Pozdrawiam, Dzięcielewski Michał
Prześwietlenie, bądź badania takie jak rezonans są badaniami dodatkowymi, które mogą zostać zlecone. Bardzo możliwe że ma Pani dyskopatie kręgów szyjnych, która uciska na nerw- stąd mogą być objawy promieniowania na do łokcia.
Bardzo pomocna byłaby tutaj terapia Czaszkowo- krzyżowa, która pozwoliłaby na odbarczenie uciśniętych nerwów oraz terapia wisceralna, która mogła by pomóc w znalezieniu i wyleczeniu przyczyny problemów.
Zapraszam do naszego Centrum Ruchu i Terapii Body Work w Poznaniu, gdzie po szczegółowej diagnostyce będziemy w stanie zlokalizować przyczynę problemów.
Witam. W pierwszej kolejności należy wykonać rezonans magnetyczny odcinka szyjnego kręgosłupa. Na tej podstawie będzie można coś więcej powiedzieć.
Witam. Jeżeli jest to wypuklina, objawy nie schodziły poniżej łokcia. ćwiczenia powodują poprawę, a ból, jeśli występuje, lokalizuje się centralnie z tyłu głowy to prawdopodobnie mamy do czynienia z pożądanym zjawiskiem centralizacji bólu. Ból powinien ustąpić, ewentualnie znacząco zmaleć w ciągu najbliższych kilku dni.
Witam. Stanowczo zbyt mało informacji aby postawić jakąś diagnozę. Może to być zarówno problem w obrębie korzenia nerwowego jak i dysfunkcja mięśniowo - powięziowa. Jeżeli po leczeniu manualnym na poziomie tkanek miękkich nie ma poprawy, sugerował bym ocenę radiologiczną poprzez rezonans lub tomografię komputerową.
Ważne czy ćwiczenia są wykonywane w prawidłowy sposób. Za bardzo może Pani napisać mięśnie szyi podczas ćwiczeń. Warto powiedzieć o tym swojemu fizjoterapeucie, powinien zmienić jeśli trzeba ćwiczenia.
Witam. Zdecydowanie zajął bym się problemem od strony terapii manualnej. Opracowanie więzadeł podpotylicznych, mięśni krótkich szyi oraz mięśni czworobocznych karku punktów spustowych. Pozdrawiam Cezary
Przede wszystkim należy pamiętać, że stawianie diagnozy przez internet bez spojrzenia bezpośrednio na pani szyję i bark troskę mija się z celem. Niestety podane diagnozy wszystkie brzmią prawdopodobnie, tylko wykonując odpowiednie testu funkcjonalne jestem w stanie określić gdzie leży przyczyną Pani dolegliwości. Z doświadczenia może nawet pochodzić od narządów wewnętrznych. Zapraszam do siebie na diagnostykę.
opisany problem dotyczyć może kręgosłupa szyjnego i rzeczywiście wtedy zalecane są ćwiczenia i przyjmowanie odpowiedniej postawy szczególnie podczas pracy siedzącej. Można pokusić się oczywiście o zdjęcie czynnościowe kręgosłupa szyjnego żeby sprawdzić ruchomość stawy szczytowego jak i ustawienie kręgów. Ja zainteresował bym się bardziej tkanką miekką czyli mięśniami i ewentualnie więzadłem nadkolcowym gdyż opisane mogą pochodzić z tych struktur
Witam
Ma Pani uciski na nerwy potyliczne, wszystko niestety od pracy jaką Pani wykonuje. Jak najbardziej masaże lecznicze z klasycznymi . Jeden masaż nie pomoże bo mięśnie trzeba nauczyć minimum 10 masaży. Miałem dużo takich przypadków. Zapraszam do Gabinet- Masażu Jakub Szymański w Poznaniu Krośnieńska 11a. Pozdrawiam
Witam. Proponuję uzyskać skierowanie od lekarza w celu dokonania RTG lub TK. Wtedy będzie wiadomo jak podejść do Pani schorzenia w sposób właściwy. Pozdrawiam LKN
Niestety na odległość bardzo trudno cokolwiek stwierdzić, Bóle głowy czasem się zdażają po rehabilitacji. Proszę zaufać swojemu terapeucie i w razie wątpliwości pytać go o wszystko, na pewno odpowie. Pozdrawiam
Witam Panią ból promieniujący z okolic karku do ręki może świadczyć o przepuklinie która powoduje ucisk nerwów, nadmierne napięcie mięśni szyi wywołujące przy dłuższym występowaniu bóle głowy. Należy zmanipulować odpowiedni segment w kręgosłupie szyjnym który jest podrażniony przez przepuklinę a następnie opracować mięśnie karku i ramion to powinno usunąć dolegliwości natomiast co do ćwiczeń również nie należy z nich rezygnować gdyż nasze krążki międzykręgowe funkcjonują na zasadzie tłoczka czyli pracują góra dół góra dół jeśli krążek nie ma możliwości wykonywania swojej funkcji czyli wcześniej wymienionej pracy wtedy jego metabolizm jest zakłócony i dochodzi do tak zwanych wypuklin. Lecz wykonywanie ćwiczeń dopiero będzie miało skutek długofalowy kiedy zostanie wyeliminowany problem za pomocą metod o których wcześniej wspomniałem. Nie wyeliminowanie problemu a kontynuowanie wykonywanych ćwiczeń będzie skutkowało chwilową poprawą lecz nie na stałe. Pozdrawiam mgr Mateusz Perek
Pytanie czy to normalne- oczywiście każdy ból powinien być zdiagnozowany i proszę pamiętać, że długotrwały prowadzi do dalszych konsekwencji zdrowotnych. Radzę zrobić badanie obrazowe, które potwierdzi lub zaneguje dane diagnozy szczególnie gdy były takie różne. Po prawidłowej diagnozie warto rozważyć terapię manualną kręgosłupa odcinka szyjnego oraz tkanek miękkich w zależności od rozpoznanej choroby. Proszę też kontrolować ciśnienie i zwrócić uwagę na częstotliwość bólów głowy.
Pozdrawiam
Witam. myślę że praca siedząca przy komputerze może powodować takie dolegliwości ale przyczyn może być wiele. najważniejsze teraz jest przeprowadzenie prawidłowej diagnozy. podstawą powinno być zdjęcie RTG by wykluczyć bądź potwierdzić zmiany zwyrodnieniowe lub przepukliny. potem wizyta u fizjoterapeuty i diagnoza. bardzo w ciemno mogę tylko doradzić, że na ten ból powinien pomóc lekki masaż, laser i jonoforeza. obowiązkowo ćwiczenia samo wspomagane ( z laską gimnastyczną) odc. szyjnego. w razie pytań proszę o kontakt telefoniczny. pozdrawiam
Dzień dobry,
oprócz ćwiczeń można by zastosować rozluźnianie obręczy barkowej, karku i szyi.
Taki objawy może dawać m.in zespół górnego otworu klatki piersiowej (TOS) lub zespół skrzyżowania górnego.
Wskazana by była dokładniejsza diagnostyka- rezonans, aby potwierdzić/wykluczyć ewentualne wypukliny.
Pozdawiam
Proponuję udać się do jednego, zaufanego fizjoterapeuty i dokładnie zagłębić się w problem. Pozdrawiam
Proszę o kontakt telefoniczny
Pozdrawiam
MJ
Witam
Proszę sobie jednak zrobić przynajmniej RTG ( RMI jest dużo lepsze ale droższe) to wykluczy poważniejsze zmiany kostne. Zawsze też dobrze mieć jakąś dokumentację medyczną na przyszłość żeby porównać stan zdrowia za kilka lat. Najczęściej takie zmiany jak Pani opisuje spowodowane są wielopłaszczyznowo i składa się na nie wiele czynników. Pytań jest sporo dotyczących postawienia właściwej diagnozy. Jeśli czuję się Pani trochę lepiej po treningu i terapii to właściwa droga. Musi Pani znaleźć kogoś kto pracuje holistycznie i potrafi zmienić mechanikę ciała. Stosuję się ku temu wiele technik terapeutycznych. Zmiany najpewniej u Pani spowodowane są trybem życia , jeśli nie ma przewlekłej choroby albo nagłego urazu. Spokojnie do wyleczenia przez dobrego fizjoterapeutę.
Pozdrawiam
Niestety praca siedząca sprzyja problemom odcinka szyjnego kręgosłupa. Opisywane dolegliwości sugerują podrażnienie i stan zapalny korzenia nerwowego. Bóle głowy są spowodowane odruchowym, wzmożonym napięciem mięśni szyi. Jest to normalne ponieważ mięśnie chcą chronić szyję przed zagrożonymi kierunkami ruchu. Na tym etapie i z tymi objawami nie ma potrzeby wykonywania diagnostyki obrazowej. Samo postawienie diagnozy na podstawie zdjęcia nie wpłynęłyby też w znacznym stopniu na podjęte działania terapeutyczne. Niemniej trochę już długo utrzymują się te problemy co wskazuje na źle dobierane techniki i środki lecznicze. Jeżeli może sobie Pani na to pozwolić zapraszam na wizytę.
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry Pani, jeśli ból utrzymuje się od grudnia, byli i lekarze i fizjoterapeuci to dziwnym jest, że nikt nie zlecił RTG w celu wykluczenia kilku przypadłości. Nie strzelałbym również, że to wypuklina itp. Co robili fizjoterapeuci?Jak wyglądała terapia?
Napady bólu z tyłu głowy nie są normalne ale uspokajam - bardzo często jest to łatwe do wyleczenia. Zachęcam jednak na wizytę do innego fizjoterapeuty w Bydgoszczy, tym razem już bez kolejnych zastrzyków i lekarstw. Tylko tyle mogę powiedzieć na odległość. Pozdrawiam,
DB
Jeżeli od ostatniej wizyty u nowego fizjoterapeuty minęły 3 dni i zauważa Pani pewną poprawę, zalecam cierpliwość w terapii. Właściwie prowadzona fizjoterapia opiera się na stawianiu hipotez i ich weryfikacji (zazwyczaj w pewnej perspektywie czasowej), nie zawsze jednak pierwsza diagnoza będzie trafna i może ona ulegać zmianie. Szczegółowych wyjaśnień dotyczących Pani wątpliwości w związku z występującymi bólami głowy może udzielić wyłącznie prowadzący Panią specjalista. Pozdrawiam.
Dzień dobry,

Z opisyanych oobjawów można wnioskować, że jest to rwa ramienna, czyli odpowiednik rwy kulszowej występujący w odcinku szyjnym kkręgosłupa. Przyczyną są najczęściej protruzje, czyli tak jak stwierdził ostatni fizjoterapeuta, uwypukliny dysków wywołujące ucisk na korzenie nerwowe odcinka szyjnego kręgosłupa, z możliwością dodatkowo modelowa worka oponowego rdzenia. Najskuteczniejsze w diagnozie są tutaj badania obrazowe, jak zdjęcie RTG lub MR czyli rezonans magnetyczny, szczegółowo ukazujący ewentualne zmiany. Patrząc na zakres sięgania bólu, można domniemywać, że jest to okolica C5-C6 jeśli ból sięga co najwyżej do łokcia, a więc typowo odcinkek szyjny- jeszcze przed najbardziej wystającym ku tyłowi kręgiem szyjnym(C7).

Odpowiednie testy różnicuja pochodzenie dolegliwości, natomiast jeśli przy wykonywaniu ćwiczeń, odczuwa Pani lekką ulgę tzn. Że są one trafnie zadane i wywołują zamierzony skutek.

Dodatkowo bolesność okolicy barku często wywołuje zespół cieśni podnaramienno-podbarkowej, właśnie z przemęczenia, przepracowania. Jest to albo stan zapalny kaletki maziowej(czyli struktury wytwarzającej maź stawową), albo stan zapalny mięśnia nadgrzebieniowego, wędrującego od łopatki do kości ramiennej. Tutaj zawsze pomaga USG ocenic, natomiast ja bym się kierował ku problemom szyjnym.

Praca siedząca Zawsze sprzyja pochylaniu glowy ku przodowi, a więc i przesilaniu struktur przejścia szyjno-piersiowego kręgosłupa. Warto zadbać o być może bardziej ergonomiczną pozycję siedzącą np. monitor na wprost oczu. Nieergonomiczne pozycje, często wywołują dodatkowe objawy, bóle głowy mogą sie pojawiać, wynikając z dużego napięcia mięśni podpotylicznych, możliwości pociagania przez nie kręgów co może wywoływać dodatkowe uciski na korzenie nerwowe. Stąd terapie rozluzniajace mięśni szyi, przynoszą ulgę.

Gdyby miała Pani jeszcze jakieś pytania serdecznie zaprasZam do konsultacji tel lub mailowej na mojej stronie www. Physioart.pl

Pozdrawiam serdecznie
Przemysław Jeziorski
Witam, opisane przez Panią dolegliwości świadczą o podrażnieniu korzenia/korzeni nerwowych w odcinku szyjnym kręgosłupa (ból promieniujący). Aby dokładnie ocenić, na którym poziomie jest problem potrzebne jest specyficzne badanie kręgosłupa i/lub badanie obrazowe ( najlepiej MRI). Natomiast jeśli chodzi o bóle głowy okolicy potylicznej to bardzo często powodem są nadmiernie napięte mięśnie podpotyliczne. Fizjoterapia jak najbardziej wskazana w Pani przypadku. Pozdrawiam
Witam, objawy wskazują na obecność dyskopatii ale bez badania i dokładniejszego wywiadu nie można jednoznacznie stwierdzić. Jeżeli nie miała Pani urazu szyi to prześwietlenie nie jest potrzebne. Wystarczy wizyta u dobrego fizjoterapeuty najlepiej pracującego mixem metod terapii manualnej. Pozdrawiam
Szanowna Pani,
przede wszystkim postawienie diagnozy powinno być poparte DOKŁADNYM i WNIKLIWYM wywiadem, badaniem klinicznym oraz w razie wątpliwości zleceniem badań dodatkowych tj. rtg, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa itp.
Na wstępie sugeruję odrzucić diagnozy stawiane "w ciemno" lub "na szybko", stąd nie podejmę się tej czynności bez uprzedniego zbadania Pani. Jedynie mogę przypuszczać zaawansowaną dyskopatię, zmiany przeciążeniowe spowodowane pracą siedzącą i co za tym idzie uciski na wrażliwe struktury nerwowe w obszarze odcinka szyjnego (stąd ból karku z promieniowaniem do ręki).
"nadwyrężenie od pracy siedzącej" i "wypuklina kręgów szyjnych" to poniekąd to samo.
Proszę być spokojna jeśli chodzi o stawianie diagnozy bez prześwietlenia- jest ono jedynie potwierdzeniem bądź wykluczeniem naszej diagnozy i dla myślącego i znającego się na rzeczy Fizjoterapeuty/Ortopedy nie zawsze jest konieczne.

Pozostaję do dyspozycji i pozdrawiam,
Marcin Ciesielski
medi-fit.pl
Dzień dobry. Do postawienia prawidlowej diagnozy i przeprowadzenia odpowiedniej terapii ważne jest zebranie wywiadu oraz badanie, które da nam wystarczające informacje. Badania obrazowe nie są konieczne, ponieważ Pani objawy mogą odbiegać od tego co sugerują zdjęcia. Głowa może boleć, gdyż ćwiczenia Pani zadane być może są wykonywane zbyt intensywnie. Trudo mi coś więcej powiedzieć bez pełnego wywiadu i badania. Pozdrawiam
Witam
Po przez wykonanie szeregu testów można stwierdzić co jest przyczyną bólu. Dolegliwości tylnej strony głowy często pochodzą od kręgosłupa szyjnego gdyż unerwienie tej okolicy jest właśnie z wysokiego odcinka szyjnego. W takiej sytuacji należało by zmodyfikować ćwiczenie.
Witam, pozytywnym objawem w leczeniu wypuklin krążków międzykręgowych jest centralizacja bólu, czyli objawy bólowe powinny się zmniejszać w kończynie górnej i głowie, a skupiać w okolicy kręgosłupa lub znikać całkowicie. Oczywiści dobrze wykonać badania obrazowe przed rehabilitacją.
Witam, to wygląda na konflikt dyskowo-korzeniowy ( czyli dysk uciska na korzeń nerwowy) w odcinku szyjnym kręgosłupa. Konkretny poziom dysfunkcji wymaga badania funkcjonalnego. Również należało by przeprowadzić tzw BodyReading -czyli analiza posturalna ciała-jak ciało ustawione jest w przestrzeni i zastosować odpowiednią strukturalną pracę z ciałem.
Zapraszam do siebie na terapię manualną strukturalną.
Pozdrawiam serdecznie,
Lewandowski Fizjoterapia
Witam serdecznie,

Warto zauważyć ,iż nie jest Pani jedyną osobą która w ten sposób pracuje a jednak nie każdy ma podobne objawy i takie same dolegliwości bólowe. Warto sobie zadać pytanie czy to faktycznie praca, siedzący tryb życia czy też brak aktywności fizycznej mają największy wpływ na Pani bóle.
Dolegliwości nerwów obwodowych mogą mieć przyczynę z okolic kręgosłupa. Warto przeprowadzić wnikliwe badanie kliniczne (zawsze jest przeprowadzane podczas wizyty), zanim przejdzie się do terapii. Należy odszukać przyczynę dolegliwości bólowych, a nie walczyć z objawem = bólem (farmakoterapia). Warto udać się do dobrego specjalisty który potrafi przeprowadzić obszerną diagnostykę, wywiad oraz powiązać ciąg przyczynowo-skutkowy, aby móc wyleczyć a nie zaleczyć pacjenta.
Zapraszam do gabinetu w Warszawie.

Z poważaniem
mgr Mateusz Szelągowski
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam,

przede wszystkim powinna mieć Pani wykonaną diagnostykę obrazową (rezonans magnetyczny) ma Pani prawdopodobnie objawy neurologiczne a jest to wskazanie do wykonania takiego badania diagnostycznego. Dość martwiący jest fakt, że była Pani już u wielu specjalistów i cały czas jest źle. To świadczy, że jednak jest Pani źle prowadzona a to zazwyczaj jest wynikiem złej diagnostyki. W Pani przypadku raczej byśmy musieli mówić o jej braku. Czyli jest Pani leczona bez diagnostyki.. Zastanawiająca jest też pierwsza diagnoza - kręcz szyi. Proponował bym aby udała się Pani do dobrego fizjoterapeuty, osteopaty oraz wykonała badania diagnostyczne.

Pozdrawiam,
Mateusz Małachowski
Witam serdecznie!
Przede wszystkim trzeba zadać kilka pytań: Czy wystąpił u Pani uraz? Czy są pozycje, które nasilają ból lub łagodzą? Co ze snem w nocy? Czy występują osłabienia siły mięśniowej/zaburzenia czucia.
Następnie szczegółowo przeprowadzone badanie kliniczne może wskazać prawdopodobną przyczynę dolegliwości.
Prześwietlenie tj. zdjęcie RTG kliniczne może nic nie wnieść do Pani obecnej sytuacji.
Ostateczną decyzję można jednak podjąć jedynie na podstawie badania klinicznego.
Pozdrawiam
mgr Piotr Iberhan
Witam,
Jeśli chodzi o diagnostykę - faktycznie zdjęcie nie zawsze jest konieczne. Bóle głowy mogą być również wywoływane przez dolegliwości kręgosłupa szyjnego. Nigdy jednak nie możemy powiedzieć, że ból to coś normalnego (inaczej byśmy go nie leczyli), może się jednak pojawiać w trakcie zabiegów i wymaga obserwacji ze strony fizjoterapeuty prowadzącego terapię. Więcej na podstawie przesłanych informacji powiedzieć nie mogę.
Pozdrawiam
Witam serdecznie.
Chyba najlepiej będzie zrobić rezonans i zobaczyć czy faktycznie materiał dyskowy nie uciska któregoś z nerwów odcinka szyjnego.
Pozdrawiam
KZ
Witam,
Co prawda pytanie ze stycznia, więc zakładam, że znalazła Pani pomoc zarówno u poprzedników, którzy już odpisali, ale także gdzieś w gabinecie. W każdym razie problemy z jakimi się Pani boryka mogą być lokalne - tylko w obrębie szyi i obręczy barkowej, ale także (co całkiem prawdopodobne), że mają przyczynę w jamie brzusznej w okolicy przepony, wątroby (jeśli bóle dotyczą prawego barku). Trzeba to w pełni przebadać manualnie. Myślę, że warto udać się do dobrego terapeuty manualnego lub osteopaty. W Bydgoszczy mogę kogoś polecić w razie czego.
Pozdrawiam
Mateusz Idzikowski
Dzień dobry,
Po pierwsze nie można postawić diagnozy - wypuklina kręgów szyjnych bez badania MRI lub TK, zdjęcie RTG również nie wystarczy do postawienia takiej diagnozy. Co wydarzyło się 9 grudnia, że z taka precyzja określa Pani początek dolegliwości? Objawy mogą wskazywać zmiany przeciążeniowe( ale niewykluczona jest kolizja z korzeniami nerwowymi - w tym celu MRI), należałoby precyzyjnie dobadać ruchomość w odc szyjnym, zbadać jakie ruchy nasilają ból/promieniowanie. Jeśli po wizycie u fizjoterapeuty jest poprawa, to prawdopodobnie należy kontynuować wizyty (takie objawy najczęściej wymagają kilkutygodniowej terapii) . Jeśli chodzi o bóle głowy przypuszczam ,że są one wynikiem zbyt intensywnych ćwiczeń, niestety często Pacjenci są nadgorliwi w tej kwestii :) proszę trzymać się zaleceń fizjoterapeuty oraz wykonać porządną diagnostykę.

Pozdrawiam,
Patrycja Skrzypek