Ból w odcinku lędźwiowym

19 odpowiedzi
Witam. Od pół roku zmagam się z bólem kręgosłupa w dolnej części pleców, ból jest raz bardziej natężony raz mniej przypomina rwę kulszową, odczuwam silny skurcz mięśni w okolicy dolnego odcinka lędźwiowego promieniujący do lewego pośladka. Wykonałam rezonans Magnetyczny. Opis: Znaczne spłycenie lordozy na odcinku lędźwiowym. Zmiany degeneracyjne k. Międzykr. L5/S1 pod postacią redukcji wysokości i intensywności sygnału w obrazach T2 zależnych (dehydratacja). Przykrążkowe obszary trzonów Kręków L5iS1 z obszarami zwyrodnienia tłuszczowego szpiku kostnego(MODIC t.II ) Na poziomie L5 S1 widoczny jest symetryczny Bulding Disc krąż.Miedzykr. wypuklajacy się na gł.R/5mm ,modelujący worek oponowy i obustronnie zwężający światło otw. Międzytręg. Z cechami potencjalnego konfliktu z korz. Rdzeniowymi. Nie stwierdza się cech stenozy kanału i otwr.międzykr. W przedstawionym odcinku kręgosłupa. Stożek rdzenia i włókna ogona końskiego bez zmian.Obecnie chodzę na zabiegi : laser, lampa i prądy. Co oznacza ten opis i w jaki sposób mogę się pozbyć bólu i zacząć normalnie funkcjonować.
Opis jest obrazem stanu Pana/Pani kregoslupa. 90% pacjentow ma podobny stan odcinka ledziowego.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Witam
Ten opis oznacza że w wyniku najczęściej przeciążenia, nastąpiły zmiany strukturalne w obrazie dysku i zmiany funkcjonalne ustawienia krzywizn. Powstałe uszkodzenia i zmiany krzywizn, zaburzają biomechanikę różnych segmentów kręgosłupa jak i całego ciała. Jednocześnie coś musiało doprowadzić do tych przeciążeń tkankowych. Tutaj potrzebna jest szersza diagnostyka statyczna i funkcjonalna oraz analiza dnia codziennego. Trzeba popracować z osoba która ma doświadczenie w leczeniu terapia manualną. Terapia skoryguje błędy w pracy tkanek a trening leczniczy wypracuje odpowiednie mechanizmy korekcyjne funkcjonalne i posturalne.
Pozdrawiam
Opis jest typowy jak u większości osob i nim proszę się nie przejmować. Zapisane zabiegi zbyt wiele nie zmienią. Radzę skorzystać z pomocy terapeuty manualnego.
Witam,
Zmiany wg opisu badania MR są tylko fragmentem całej układanki i wcale nie muszą wskazywać na faktyczną przyczynę Pani dolegliwości. Myślę, że zamiast zabiegów fizykoterapii mogłaby Pani spróbować terapii manualnej. Jest to zupełnie inny rodzaj bodźców dla organizmu, który z reguły przynosi bardzo pozytywne rezultaty. Dlatego proszę poszukać fizjoterapeuty/terapeuty manualnego/osteopaty w miejscu zamieszkania, który w pełni przeanalizuje Pani objawy i badania, a następnie będzie w stanie dobrać odpowiednie leczenie.
Pozdrawiam
Mateusz Idzikowski
Dzień dobry, czy od pół roku ból z promieniowaniem zdarza się codziennie czy co jakiś czas? Nie sugerowałbym się tutaj wynikiem z rezonansu bo nie musi mieć wiele wspólnego z objawami, które Pani odczuwa. Co mogę polecić? Zaprzestać wyżej wymienionych zabiegów i umówić się na terapię manualną. W Legnicy mogę zaproponować fizjoterapeutę - Mateusz Gęstwa. Pozdrawiam,
DB
Witam. Szereg przeprowadzonych badań klinicznych w renomowanych ośrodkach naukowych jednoznacznie wskazuje, że zabiegi fizykalne w jakiejkolwiek postaci nie przynoszą żadnych efektów leczniczych. Jedynym skutecznym sposobem leczenia dolegliwości bólowych kręgosłupa o podłożu dyskowym jest metoda McKenziego lub terapia manualna (np mobilizacje stawów połączone z neuromobilizacją nerwu kulszowego). Dobór odpowiedniej formy usprawniania zależy od danych uzyskanych w trakcie wywiadu z Pacjentem, oraz oceny klinicznej wykonanej przez fizjoterapeutę. Na tej podstawie możemy dobrać rodzaj terapii, tak aby przyniósł on szybki i trwały efekt leczniczy.
Z poważaniem
Janusz Kocjan
Witam,ten opis oznacza poważne deficyty i dysfunkcje posturalne ,które koniecznie trzeba leczyć u specjalistycznego fizjoterapeuty. Taki specjalista z pewnością oceni Pani postawę i jej problemy wykorzystując specjalistyczne testy funkcjonalne. Tymczasem -do wizyty- może Pani sobie pomóc przyjmując pozycje antalgiczne- przeciwbólowe ,w których nie czuje Pani bólu np.pozycja Perschla. Pozdrawiam.
Fizykoterapia to za mało. Potrzebna jest terapia manualna u fizjoterapeuty z OMT (dyplomowany terapeuta manipulacyjny). Sposobów na satysfakcjonujacą poprawę jest kilka - trzeba dobrze zbadać (ręcznie) i dobrać techniki. Jak ból przejdzie to koniecznie trening stabilizacyjny. Powodzenia
Na pytanie "co oznacza ten opis" powinien odpowiedzieć lekarz zlecający badanie!
Obraz MRI należy zawsze zestawiać ze stanem klinicznym pacjenta ponieważ znaczna cześć zmian uwidocznionych w badaniu występuje również u osób bezbólowych i uznawana jest za "normalną" konsekwencję procesów starzenia w obrębie kręgosłupa. Zachęcam do bezpośredniego kontaktu ze specjalistą lekarzem/fizjoterapeutą w swoim miejscu zamieszkania.
Szanowna Pani,
opis rezonansu magnetycznego wydaje się wskazywać na dosyć mocno posunięte zmiany w kręgosłupie lędźwiowym. Powstały one zapewne na przestrzeni lat, więc rehabilitacja powinna być systematyczna i kompleksowa aż do czasu pełnego ustąpienia dolegliwości.
Przykładowe zabiegi:
- terapia manualna
- masaż
- indywidualnie dobrane ćwiczenia
- fizykoterapia

Pozostaję do dyspozycji i pozdrawiam,
Marcin Ciesielski
medi-fit.pl
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry,
praktycznie wszystkie osoby zgłaszające się z bólem kręgosłupa jeśli mają wykonane badanie MRI ich opis wygląda podobnie jak w tym przypadku. Nie należy się przejmować. Konieczna będzie wizyta u fizjoterapeuty w celu oceny funkcjonalnej kręgosłupa i terapii polegającej na przywróceniu prawidłowej ruchomości jeśli jest ograniczona, normalizacji napięcia mięśniowego i neuromoblizacji (techniki poprawiające ślizg nerwów obwodowych). Ponadto bardzo pomocne w profilaktyce przeciwbólowej będzie wykonywanie ćwiczeń wzmacniających stabilizację mięśniową kręgosłupa, których powinien nauczyć fizjoterapeuta,
Pozdrawiam
mgr Kamil Struk
Witam. Oznacza tow skrócie że ma Pani tzw. dyskopatię. NIestety zabiegi które Pani wymieniła mogą być co najwyżej uzupełnieniem. Konieczna jstfachowa terapia manualna u fizjoterapeuty po studiach i szkoleniach z medycyny ortopedycznej OMT: Kaltenborn czy Cyriax. Pozdrawiam i życzę zdrowia.
R.Lewandowski
Fizykoterapia niewiele pomoże lub na krótką metę. Proszę udać się do wykwalifikowanego fizjoterapeuty na zabiegi manualne - to powinno przynieść Pani realną ulgę. Poza tym powinien poinstruować jaką na co dzień stosować profilaktykę oraz jakie wykonywać ćwiczenia w domu, aby minimalizować ryzyko nawrotów.
W celu skontaktowania się, proszę o wpisanie w wyszukiwarkę prm. waw. pl
Dzień dobry. Proszę udać się wizytę do fizjoterapeuty, który przeprowadzi diagnostykę oraz dobierze odpowiednie postępowanie. Pozdrawiam
Opis oznacza przepuklinę jadra miażdżystego, czyli stan, najczęściej zwyrodnieniowy, dotyczący praktycznie 90% społeczeństwa w Polsce. Nasz organizm najczęściej sam w tak mało zaawansowanym stanie sobie radzi, jeżeli jest w dość dobrej kondycji. Nie tylko ,w sposób mechaniczny tzw. bulding disc potrafi z naszą pomocą wrócić na swoje miejsce z odbudową pierścienia, ale w poważniejszych stanach, czyli większych protruzjach, również nasz organizm "zjada" struktury, które mogą modelować worek oponowy lub korzenie nerwowe. Prawdziwy problem pojawia się wówczas gdy zlekceważymy powtarzające się co kilka lat, lub miesięcy pogorszenia stanu, lub ostre stany. Na obecnym etapie prawdopodobnie wystarczy jedna lub kilka wizyt u fizjoterapeuty/osteopaty i jednocześnie odpowiednia regularna aktywność. Faktem jest, że problem, który u Pana/Pani występuje, właściwy, może mieć przyczynę w innych miejscach, niż wskazał wynik rezonansu, czy Pani objawy. Wymaga to oceny fizjoterapeutycznej i ewentualnych konsultacji specjalistycznych.
Witam,
Opisany przez Panią przypadek sugeruje postępujące zmiany zwyrodnieniowe w odcinku lędźwiowym. Fizykoterapia, na którą Panią chodzi z pewnością uśmierzy ból, ale proszę na tym nie zaprzestać, gdyż ulga może być krótkotrwała. Polecam wizytę u fizjoterapeuty, który zajmuje się terapią manualną lub rehabilitacją Cyriax’a. Przeprowadzi wywiad, zbierze wszelkie potrzebne informacje a także przygotuje instruktaż domowych ćwiczeń, które wykona Pani poza terapią wykananą w gabinecie.
mgr Michał Gołąbek
Witam. Nie sądzę, żeby fizykoterapia była dla Pana/i właściwym kierunkiem leczenia. Czy ból, który Pani towarzyszy jest stały? (trwa przez całą dobę minuta w minutę czy potrafi zniknąć w pewnych momentach? Jak się Pan/Pani czuje po dłuższym siedzeniu/chodzeniu?

Pozdrawiam
Witam.
Jeżeli chodzi o opis to jest to sytuacja, którą bardzo często spotykam u pacjentów.
Bardziej interesowało by mnie zachowanie objawów bólowych, o których Pani bardzo mało napisała i stan funkcjonalny, który mógłbym ocenić w gabinecie.
Zabiegi, które teraz są u Pani wykonywane nie są najlepszym wyborem przy tego rodzaju problemie.
Polecam udać się do terapeuty, który posługuje się jedną ze specjalistycznych metod leczenia bólu ja polecam metodę McKenziego.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Witam na początku muszę powiedzieć że fizykoterapia nic tu nie pomoże ponieważ nie przywraca ona tak krążenia wewnątrz dyskowego jak terapia indywidualna która ma na celu usunięcie dolegliwości. Co do samego opisu stwierdzić można tylko jedno czyli najzwyklejsza przepuklina teraz tylko kwestia zbadania co ją powoduje mówiąc dokładniej czy problem leży tylko w kręgosłupie czy może powłoki brzuszne bodźcują kręgosłup ale żeby powiedzieć więcej musiałbym przeprowadzić kilka testów i badań żeby powiedzieć dokładną przyczynę problemu. Pozdrawiam mgr Mateusz Perek