Ból skroniowo-żuchwowy, do jakiego lekarza mam się wybrać?

6 odpowiedzi
Witam serdecznie. Od 2 tygodni zmagam się z bólem w okolicy skroniowo-żuchwowej. Przy każdym ruchu szczęki prawo - lewo ból jest nie do wytrzymania. Dentysta mówił, że jest to od zęba i ból promieniuje. Po usunięciu nerwu z 7 i braniu antybiotyku (Clindamycin-MIP 600 – 7 dni) - ból jest nadal. Zdjęcie panoramiczne zębów nie pokazuje nic szczególnego – żaden ząb nie boli tylko okolice skroni i żuchwy. Co robić? Dentysta się poddaje odsyła do laryngologa. Laryngolog twierdzi, że jest wszystko ok z uchem i gardłem, odsyła do stomatologa. Proszę o pomoc.
Witam Panią
Wszelkie "diagnozy" online to "wróżenie z fusów...jednak rozważyłbym kilka mozliwości.
NJajprawdopodobniej to mioartropatia stawu skroniowożuchwowego.Proszę wpisać na Youtube TMJ syndrome (temporo-mandibular joint syndrome) i filmiki Pani wszystko wyjaśnią.To złożone schorzenie dotyczące stawów,mięśni,szczek i zębów.Trudne w leczeniu.Następstwem są bóle,bolesność uciskowa i przy ruszaniu,zwichnięcia żuchwy np. przy ziewaniu,trzaski,chrzęst w stawie,szumy uszne,bóle głowy często leczone jako migreny.
Przyczyny są mieszane.To jednostka z pogranicza stomatologii,psychiatrii,psychologii...
Wzmożone napięcie mięśni jako następstwo silnego zaciskania zębów we śnie (bruksizm) szczególnie u osobowości intrawertycznych,obciążonych stresem powoduje powstawanie zmian w stawach s-ż i następowe pojawienie ww. dolegliwości.
Nalezy wykonać badanie stawów,RTG w projekcji Schillera lub Parmy,badanie jamy ustnej,ocenę uzębinia np. wyrzynających się ósemek itd.
Oczywiście serdecznie zapraszam do gabinetu by zapoznać się ze stanem obecnym bo jak pisałem, internet to potężne medium ale diagnozy online są jeszcze przed nami.

Serdecznie Pozdrawiam

Waldi

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Zapraszam do Uniwersytetu Medycznego przy ulicy Bukowskiej 70. Proszę przyjść zarejestrować się na najbliższy termin. Potem trzeba będzie przeprowadzić badanie diagnostyczne i wtedy coś można pomóc : )

Witam. Z pana/pani opisu wynika,że może być problem w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego. Potrzebny byłby dokładny wywiad i diagnostyka w tym kierunku. Dysfunkcje stawowe są coraz częściej spotykanymi dolegliwościami w każdej grupie wiekowej pacjentów. Pozdrawiam.

Najprawdopodobniej stomatolog postawił błędna diagnozę. Według mnie jest to dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego spowodowana silnym zaciskaniem szczęk w nocy lub bruksizmem. Należy zrobić nakładkę relaksacyjną, którą sie zakłada na noc. Można również skorzystać z laseroterapii.

Pozdrawiam.

Marcin Szymański

Dzień dobry. Nie miałam okazji zbadać Pani osobiście, ale objawy opisane wskazują na stan chorobowy w stawie (stawach) skroniowo-żuchwowych. To mogą być zwyrodnienia stawu, bóle spowodowane niewyrównanym zgryzem. Zalecam wizytę u stomatologa protetyka. Czasami wystarczy wyrównanie zgryzu lub nakładka nazębna. Lekarz zleci na pewno zdjęcie rtg. Pozdrawiam. Życzę dużo zdrowia. Ewa Marcinkowska

Witam! Bóle stawu skroniowo-żuchwowego są przyczyną wielu dolegliwości, mają różne podłoże lub pochodzą z samego stawu, np. po urazie zewnętrznym.
Bez badania Pani i wykonania odpowiedniej diagnostyki, nie jestem w stanie pomóc.
Zapraszam na wizytę.
Pozdrawiam
Joanna Ziółkowska

Eksperci

Joanna Jabłońska

Joanna Jabłońska

Stomatolog, Protetyk

Strzelce Opolskie

Magdalena Nagórko

Magdalena Nagórko

Stomatolog

Gdynia

Magdalena Pawelczyk-Madalińska

Magdalena Pawelczyk-Madalińska

Stomatolog

Gdańsk

Bogusława Kupryjańczyk-Cybis

Bogusława Kupryjańczyk-Cybis

Stomatolog, Protetyk

Otwock

Beata Przegalińska

Beata Przegalińska

Stomatolog

Wrocław

Rafał Pater-Jajdelski

Rafał Pater-Jajdelski

Stomatolog

Rybnik

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 15 pytań dotyczących usługi: ból stawu skroniowo-żuchwowego

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.