Ból prawego kolana, od strony zewnętrznej. Uszkodzona łąkotka boczna?

6 odpowiedzi
Szanowny Panie Doktorze,
nawiązując do pytania z tematu: "Ból prawego kolana, od strony zewnętrznej". (znanylekarz.pl/pytanie/bol-prawego-kolana-od-strony-zewnetrznej)
Bieg po którym wystąpił ból był biegiem epizodycznym, aczkolwiek przy wcześniejszych biegach również odczuwałem delikatny ból/przeciążenie w kolanach.
Ćwiczenia rozciągające stosuję od dawna, natomiast dopiero niedawno zacząłem skupiać się na rollowaniu mięśni dążąc do większej mobilizacji.

11.02 odbyłem wizytę u ortopedy sportowego, który po przeprowadzonym USG stawu kolanowego podejrzewa uszkodzoną łąkotkę boczną, aczkolwiek bez przekonania. W związku z czym dostałem skierowanie na rezonans magnetyczny.

Co w sytuacji gdy łąkotka okaże się uszkodzona? Jaki może być scenariusz powrotu do zdrowia?
Proszę podejść na badanie funkcjonalne do fizjoterapeuty. Zaocznie już więcej nie pomogę, to kolano trzeba dotknąć i zbadać. Pozdrawiam

Witam Pana.
Jeżeli chodzi o powrót do zdrowia to niestety nie jestem w stanie Panu na tą chwilę odpowiedzieć, ponieważ tak naprawdę nie wiadomo co się dzieje z tym kolanem. Co do uszkodzenia łąkotki to nawet jeżeli w obrazie MRI wyjdzie jej uszkodzenie to nie jest powiedziane, że to ona generuje ból. Aby się dowiedzieć dokładnie co się dzieje i co może pomóc konieczny jest dokładny wywiad i badanie tego kolana pod kątem reakcji na ruch, palpacje lub testy statyczne. Proszę udać się do fizjoterapeuty, który zajmuje się uszkodzeniami w obrębie układu ruchu aby je dokładnie zbadać. Proszę do tego czasu przyjrzeć się objawom tzn. co generuje ból (jaka aktywność prócz biegania), i czy jest coś oprócz odpoczynku co pomaga Panu tego bólu się pozbyć np jakiś specyficzny ruch.
Jest zbyt wiele niewiadomych by ustalić diagnozę i sposób powrotu do zdrowia by to zmienić konieczna jest wizyta osobista w gabinecie.
Mam nadzieję, że moja odpowiedź pomoże Panu w szukaniu odpowiedzi, zalecam szukać jej nie w internecie a w gabinecie fizjoterapeuty :).
Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego.
Piotr Barczyk
W takim przypadku trzeba zróżnicować czy występujący ból pochodzi rzeczywiście od łąkotki czy od napiętego pasma biodrowo-piszczelowego, które ciężko rozciągnąć samymi ćwiczeniami a które jest częstym problemem wśród biegaczy. Czasem przeciążenia stawu kolanowego są spowodowane nieprawidłowym ustawieniem kolana względem stopy lub osłabionym mięśniem 4-głowym. Jeśli sam ortopeda ma wątpliwości czy to rzeczywiście uszkodzenie łąkotki proponowałabym na początek wizytę u dobrego fizjoterapeuty który przeprowadzi odpowiednie badanie fizjoterapeutyczne i manualnie rozluźni całą okolicę kolana, biodra i łydki.
W razie dalszych wątpliwości można wykonać dokładniejsze badanie w postaci rezonansu magnetycznego i na tej podstawie można dalej układać plan działania. Jeśli okazałoby się że łąkotka jest uszkodzona w niewielkim stopniu wystarczyłyby same zabiegi fizjoterapeutyczne w tym terapia manualna żeby poprawić biomechanikę stawu. Na czas leczenia warto wtedy zwolnić tempo w bieganiu wręcz przerwać treningi żeby osiągnąć lepsze rezultaty.Co do czasu powrotu do sprawnośći u każdej osoby będzie on inny ze względu na odmienne zajęcia w ciągu dnia, inne nawyki ruchowe.

Pozdrawiam Kinga Barcikowska
Ból w kolanie wcale nie musi być spowodowany problemem z samą strukturą kolana. Zdarza się, że problem jest wyżej lub niżej. Wpadnij/ umów się/ zadzwoń - rozwiąże Twój problem. Pozdrawiam. fizjoterapiabytom.pl
Uszkodzona łąkotka może zagoić się sama tylko w przypadku uszkodzenia w ukrwionej części. Zazwyczaj zaleca się jak najszybsze artroskopowe zszycie łąkotki, a następnie rehabilitację przywracającą sprawność, a w szczególności prawidłowy wzorzec ruchu. Nieprawidłowy wzorzec może być pierwotną przyczyną uszkodzenia oraz przyczyną nawrotów.
Nogę trzeba przetestować pod kątem nierównowagi mięśniowej niezależnie od przyczyny bólu: trzeba sprawdzić co należy rozciągać, a co wzmacniać. Dobrze byłoby również przetestować kręgosłup lędźwiowy, gdyż czasami ból kolana tam ma swoje źródło.
Pozdrawiam i życzę powodzenia w zmaganiach z kolanem
Witam Pana. Badanie obrazowe (rezonans, USG ) bez badania funkcjonalnego jest niestety mało warte.
Ból pańskiego kolana może mieć kilka przyczyn, najczęściej jest to zaburzona biomechanika stopy, lub miednicy lub kręgosłupa lub wszystkich tych trzech elementów. Nieprawidłowa biomechanika skutkuje przeciążeniem wielu tkanek ( tych zewnętrznych i tych wewnętrznych ) oraz stanem zapalnym w tych tkankach. Następnym elementem może być mechanizm bólu przeniesionego po taśmie mięśniowo-powięźiowej, czyli boli kolano ale źródło bólu jest znacznie wyżej w tkance miękkiej.
Zatem, nawet jeżeli badanie rezonansem pokaże uszkodzenie łąkotki to w całe nie musi to oznaczać ,że źródłem Pańskiego bólu jest łąkotka. Dopiero solidne badanie funkcjonalne może potwierdzić lub wykluczyć to co pokazało badanie obrazowe.
pozdrawiam