Ból napinacza powięzi szerokiej przy biegu

6 odpowiedzi
Czy ból napinacza powięzi szerokiej z jednej strony przy bieganiu (pojawia się po ok 5 km, biegam max 10km), bez odpowiedniej rehabilitacji, może przerodzić się w bardziej niebezpieczne kontuzje? Czy taki ból może wynikać z krzywo ustawionej miednicy? Jakie mogą być inne przyczyny?
ból pasma z boku nie jest zagrożeniem. może tylko spowodować ból, który uniemożliwi bieganie. przyczyn prawie nieskończona ilość...

Pytanie skierowane do Pana Ryszarda, ale jeśli mogę to zarekomenduje wizytę u terapeuty. Ból jest jak lampka alarmowa której nie powinno się ignorować, a im wcześniej tym lepiej.
Czy ból może wynikać z ,,krzywo ustawionej`` miednicy? To zależy co mamy na myśli... Nadmiernie napięty TFL może ustawiać miednicę w nadmiernym przodopochyleniu, co może spowodować całą kaskadę nieprawidłowości... Inną przyczyną może być na przykład nieprawidłowa postawa, nieprawidłowy wzorzec chodu, błędy treningowe, brak rozluźnienia całego ciała po treningu/wysiłku i wiele innych. Pozdrawiam.
Zaburzenia pracy pasma biodrowo-piszczelowego to częsty problem u biegaczy; niestety faktycznie może on prowadzić do kontuzji (bolesne napięcia tej bocznej okolicy kolana lub całej bocznej strony uda wymuszają zmienioną pracę stawu kolanowego, stawu skokowego i/lub też położonego wyżej odcinka lędźwiowego). Nieprawidłowe ustawienie miednicy wpływa na pracę całej kończyny dolnej. Czy jest to akurat przyczyna Pana/ Pani bólu - ciężko zawyrokować bez testów. W razie kolejnych pytań zapraszam serdecznie do kontaktu telefonicznego lub mailowego. Pozdrawiam!
Ból napinacza powięzi szerokiej moim zdaniem nie będzie wynikał tylko z asymetrii w miednicy. Może być problem w ustawieniu kolana, albo stawu skokowego. Jeżeli będzie Pan/Pani miał/a zaburzenia w miednicy, to od razu problem będzie w kolanie a następnie w stawie skokowym. Niekiedy ból w mięśniach może wynikać z zaburzeń biomechaniki w naszych stawach i w wyniku długo trwałego wykonywania patologicznego ruchu pojawiają się bóle w mięśniach. W Pana/Pani przypadku podczas biegania dochodzi prawdopodobonie do złego ustawieniu nogi, przez co ciągle Pan/Pani wykonuje niepoprawny ruch i zaczyna się ból napinacza powiezi szerokiej. Oczywiście powodów może być miliony i ciężko tak mówić w ciemno kiedy nie widzi się pacjenta. Na początku pasowałoby zobaczyć pacjenta, zbadać i wtedy zobaczyć czy ból wychodzi z jakiejś asymetrii, złego ustawienia kości, napięć powięziowych lub nie rozciągniętych mięśni.
Oczywiście wszystkie nasze patologie w stawach będą prowadzić do późniejszych wyniszczeń stawów, zwyrodnień i większego dyskomfortu.
Jeżeli człowiek decyduje się na bieganie to nalezy zaopatrzyć się w odpowiednie buty i przeprowadzić dobrą rozgrzewke.
Pozdrawiam
Zwykle jest to tzw. kolano biegacza czyli zbyt napięte pasmo biodrowo-piszczelowe, które powtarzalnie trze o nadkłykieć kości i powoduje lokalny ból. W spoczynku ból znika. Bez terapii problem może pojawiać się szybciej i być bardziej intensywny, może prowadzić do stanu zapalnego, który uniemożliwi aktywność. Co do miednicy, jej obniżona stabilność może być przyczyną pośrednią. Problem nie jest trudny do wyeliminowania - mam własne doświadczenia w obu nogach:) Pozdrawiam
Witam,
ból który Pani/Pan opisuje w przebiegu pasma biodrowo-piszczelowego, to najprawdopodobniej ITBS (zespół pasma biodrowo-piszczelowego). Dokładnie tak może być, zaniedbane schorzenie może przerodzić się w stan przewlekły, bolesność może wtedy występować nie tylko podczas biegu (szczególnie wolniejsze tempo, zakres ok 30st zgięcia w stawie kolanowym), ale i podczas siedzenia, normalnego funkcjonowania.

Krzywo ustawiona miednica może wpływać na stan przeciążania struktur mięśniowo-powięziowych jednej ze stron. Oczywiście należałoby to ocenić, poprzez badania poglądowe sylwetki, długości kończyn, czy krzywizn kręgosłupa.

Równie często przyczyną jest nieprawidłowo dobrane obuwie, tutaj naprawdę warto odwiedzić sklepy typowo ze sportowym obuwiem (głównie do biegania), w których ocenia się rodzaj biegu, kształt stopy i pod to dopasowuje obuwie.

Kolejno nieodpowiednia rozgrzewka i rozciąganie po (albo brak rozciągania). Warto przy każdej aktywności zadbać o przygotowanie przed i po mięśni, by zminimalizować ryzyko występowania tego typu kontuzji.

Jeśli już teraz problem występuje, to polecam odpoczynek od biegania. Natomiast by przyspieszyć proces regeneracji, ćwiczenia wzmacniające na mięśnie odwodzące, wałkowanie pasma biodrowo-piszczelowego wraz z naprężaczem oraz rozciąganie. Ewentualnie można dołożyć do tego parę wizyt u specjalisty w celu opracowania masażem tkanek głębokich pasma, tudzież zastosować zabieg fali uderzeniowej.

Jeśli ma Pani/Pan jeszcze jakieś pytania odnośnie tego, zachęcam do kontaktu telefonicznego, bądź mailowego.

www.PhysioArt .pl
kontakt@physioart .pl

pozdrawiam serdecznie
Przemysław Jeziorski