Ból lewego ucha oraz glowy za uchem

5 odpowiedzi
Dzien dobry
Maz od okolo pieciu tygodnii odczuwa ból za lewym uchem i w srodku ucha . Ucho jest rowniez zatkane. Kiedy dotyka ucho w srodku mowi ze czuje bol.Konsultowal sie z dwoma lekarzami ktorzy po obejrzeniu ucha stwierdzili ze nie ma tam stanu zapalnego. Przepisano mu srodki przeciwbolowe ktore jedynie łagodza nieco ból. Jaka moze byc przyczyna?
Może być zapalenie stawu skroniowo-żuchwowego dobrze żeby obejrzał męża lekarz stomatolog zajmujący się schorzeniami stawu

Zaraszam do gabinetu, postaram się odpowiedzieć na pytanie, gdy zbadam Pacjenta.
Pozdrawiam serdecznie.
Łapienis Magdalena
Witam serdecznie!
Czy była to konsultacja laryngologiczna? ból przy dotyku sugeruje zapalenie ucha zewnętrznego? W przypadku prawidłowego obrazu klinicznego w ucha w badaniu otoskopowym trzeba różnicować z tzw otalgią wtórną?
Konieczna pełna ocena laryngologiczna, a następnie ukierunkowanie leczenia w zależności od przyczyny:
Ból ucha (otalgia) może być następstwem choroby toczącej się w samym uchu (otalgia pierwotna) lub też być bólem rzutowanym, który pojawia się w przebiegu schorzeń niemających związku z narządem słuchu (otalgia wtórna).
Ból pochodzący z ucha jest ostry, ograniczony do narządu słuchu, a przez to dobrze lokalizowany przez chorego.
Analizując miejscowe przyczyny: zapalenie chrząstki małżowiny usznej, zmiany skórne, zaburzenia neuralgiczne (związane z bardzo bogatym czuciowym unerwieniem skóry małżowiny usznej) .
Z kolei ból rzutowany jest bólem nieostrym i trudnym do zlokalizowania. Wszystko dlatego, że wiąże się z uszkodzeniem narządów odległych od ucha, a co za tym idzie - jest wolniej przewodzony. Do narządów tych należą nos, zatoki przynosowe, jama nosowo-gardłowa, zęby, dziąsła, stawy, skroniowo-żuchwowe, żuchwa, ślinianki przyuszne, język, migdałki podniebienne, gardło, krtań, tchawica i przełyk. Są to bowiem obszary zaopatrywane przez nerwy czaszkowe: nerw uszno-skroniowy (nerw V), nerw uszny tylny (nerw VII), nerw Jacobsona (czyli nerw bębenkowy, nerw IX), nerw Arnolda (gałąź uszna nerwu błędnego, nerw X), a także przez nerw uszny wielki i potyliczny mniejszy, które przewodzą czucie z miejsca powstawania do ucha zewnętrznego?.
W przypadku pytań/wątpliwości proszę o kontakt telef..
Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoszcz.pl
Ból ucha okreslany jako otalgia może mieć wiele innych przyczyn, ale trzeba zacząć od bardzo dokładnego badania laryngologicznego.
Pozdrawiam,
Prof. A> Krzeski
Przyczyn jest mnóstwo - mogą być zlokalizowane w uchu albo poza uchem: zębopochodne, od migdałków, gardła, zatokopochodne, staw żuchwowy, krtań, ślinianka itd.