Ból lędźwi po lewej stronie przy przysiadzie

42 odpowiedzi
Około tydzień temu na treningu crossfit robiłem martwy ciąg. Obciążenie było całkiem spore i czułem że przy kilku powtórzeniach delikatnie puściłem napięcie i plecy mogły się zaokrąglić. Dwa dni później podczas biegania czułem lekkie kłucie po lewej stronie lędźwi, ale myślałem że jak to po martwych ciągach mam lekko spięte plecy i za dwa dni będzie ok. W kolejnym tygodniu na treningu robiłem zarzuty do przysiadu i podczas wstawania z przysiadu w 3 serii poczułem mocne ukłucie z lewej strony lędźwi więc odpuściłem trening ciężarowy. Dzień później trening był bardziej kondycyjny i skupiał się także na brzuchu i przy takich ćwiczeniach zupełnie nic mi nie dolegało. Kolejnego dnia trening zaczynałem od przysiadów ze sztangą trzymaną z przodu i znowu podczas trzeciej serii poczułem już bardzo mocne ukłucie, ale dopiero podczas odkładania sztangi. W dolnej fazie ruchu wszystko jest dobrze. Czuję jakby napinanie pośladka wywoływało ból. Rolowanie pleców i pośladka przyniosło chwilową ulgę, ale już podczas powrotu do domu odczuwałem w plecach każdy krok zrobiony lewą nogą. Od dwóch dni smaruję plecy maścią przeciwbólową ale dalej przy jakimś mocniejszym schyleniu czuję dość mocne ukłucie w lędźwiach. Chciałbym szybko wrócić do treningów dlatego też zastanawiam się czy nie powinienem się przejmować i przeczekać jeszcze tydzień czy może od razu lepiej szukać pomocy u fizjoterapeuty/ortopedy. Dodam również że trenuję już od dwóch lat także ogólnie mobilność i technikę ćwiczeń mam dobrą.
Pana przypadek jest dość popularny przy tym rodzaju sportu. Duże obciążenia przy szybkim tempie nie są bezpiecznym połączeniem, łatwo o kontuzje. Naderwanie mięśnia lub ścięgna goi się długo. Warto podjąć współpracę z doświadczonym fizjoterapeutom, najlepiej sportowym. Pozdrawiam, Paweł Czarnocki

Trzeba zbadać staw krzyżowo-biodrowy oraz przyjrzeć się powięzi piersiowo lędźwiowej.
Witam, radziłbym się udać do fizjoterapeuty/ortopedy, który Pana zbada i oceni, która ze struktur stanowi problem. Może być to problem dyskowy a może być to przeciążenie stawów kręgosłupa, któregoś z więzadeł, stawu krzyżowo-biodrowego czy uraz mięśniowy. Podczas badania, zebranie wywiadu i przeprowadzenie odpowiednich testów powinno dać odpowiedź, z którą ze struktur mamy do czynienia i ustalić w jaki sposób postępować.
Dzień dobry,
Proszę udać się do fizjoterapeuty w celu zdiagnozowano przyczyny problemów. Problemów z kręgosłupem jak i regenaracji nie wolno bagatelizować ponieważ grozi to urazem i wykluczeniem z uprawiania sportu na dłużej.

Pozdrawiam
Obawiam sie, ze szybko pan nie wrócić do trenigow. Nawet jeśli przestana bolec plecy to zacznie sie problem gdzie indziej. Poza tym prosze liczyc sie z tym, ze nie ma zdrowych crossfiterow.
Witam. Zachęcam odwiedzić fizjoterapeutę,potrzebny wnikliwy wywiad,weryfikacja ruchowa ,i palpacyjna. Pozdrawiam
Witam, lepiej od razu do fizjoterapeuty, osteopaty, zanim sprawa się utrwali lub zacznie się kompensacja na innych regionach. Jeżeli fizjoterapeuta będzie miał wątpliwości odeśle do ortopedy w celu dalszej diagnostyki.
Crossfit jest aktywnością, która niestety jest dość trudna do zniesienia przez kręgosłup nawet dla doświadczonych. Należy pamiętać, że w takich sytuacji, aktywnie w ruchu prostowania tułowia z przysiadu bierze udział nie tylko prostownik grzbietu ale w fazie początkowe powięź piersiowo-lędźwiowa. Dlatego rolowanie przyniosło krótką poprawę.
Druga sprawa to możliwe zaburzenia powstałe na poziomie stawów kręgosłupa, które można zbadać manualnie. Podrażniona okolica tkanek miękkich stawów międzywyrostkowych może dać silnie odczuwane bóle miejscowe i promieniujące.
Na pewno polecam aby Pan był pod kontrolą fizjoterapeuty/osteopaty. Regularne kontrole powinny pomóc ustrzec się takich problemów.
Witam,
Dolegliwości - mimo że lokalizują się głównie w pośladku generowane są w lędźwiowym odcinku kręgosłupa. W czasie ćwiczeń mogło dojść do uszkodzenia krążka międzykręgowego. Wizyta u fizjoterapeuty mile widziana (im wcześniej tym lepiej), który pokarze jakie ruchy terapeutyczne wykonywać, żeby ustabilizować sytuację. Przez dwa tygodnie proszę nic ciężkiego nie dźwigać (ew. na ławeczce) i proszę unikać ruchów wywołujących ból (oczywiście na miarę możliwości).
Pozdrawiam
Witam,

rozumiem, że mam ocenić co to może być (co boli?) oraz co zrobić. Uważam, że warto by było po prostu udać się do specjalisty w celu diagnostyki. Proponowałbym wizytę u fizjoterapeuty/osteopaty w celu diagnostyki fizykalnej pacjenta i ocenie czy dalej kierować go na dodatkowe badania czy też wystarczy np. rozluźnić tkanki. Przyczyn może być wiele. Rozumiem, że tutaj pacjent raczej wskazuje na uraz jako przyczynę podczas martwego ciągu. Należałoby pacjentka dobrze zbadać aby móc coś więcej powiedzieć.

Pozdrawiam,
Mateusz Małachowski
Dzień dobry,

prawdopodobnie ma Pan ból stawu krzyżowo biodrowego, który zapoczątkował się po martwym ciągu. Proszę udać się do specjalisty, aby dokładnie zbadał Pana w kierunku wszelkich zaburzeń miednicy (biomechanika) - najlepiej do wykwalifikowanego fizjoterapeuty.
Pozdrawiam!
Dzień dobry,

Najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u fizjoterapeuty, problem dotyczy prawdopodobnie struktur położonych głębiej - dlatego samo rolowanie pleców nie pomaga.

Pozdrawiam,
Patrycja Skrzypek
Witam, klasyczny przypadek... suma nakładających się drobnych urazów prowadząca do poważniejszego problemu. Proponuję nie czekać, bo zazwyczaj kończy się poważnym bólem i koniecznością zaprzestana treningów na 2-3 tygodnie. Oczywiście ktoś musi zdiagnozować problem i z nim popracować, proponuję nie czekać, być może na tym etapie wystarczą 2-3 spotkania u osteopaty lub fizjoterapeuty.
Trzeba zbadać przyczynę bólu - może stawy międzywyrostkowe, dysk, a może staw krzyżowo-biodrowy itp. Polecam wizytę u Terapeuty Manualnego.
Szanowny Panie,
przyczyn opisanych dolegliwości może być przynajmniej kilka, od tych najmniej "poważnych":
- zniekształcenia mięśniowo-powięziowe (tzw. dystorsje) zlokalizowane w obrębie kości krzyżowej
- tzw. zespół mięśnia gruszkowatego, czyli ucisk mięśnia gruszkowatego na nerw kulszowy => rollowanie pośladka i rozciąganie mięśnia gruszkowatego
- dysfunkcja stawu krzyżowo-biodrowego, np. zablokowanie, przeciążenie
- nadciągnięcie więzadeł w okolicy lędźwiowo-krzyżowej
- wypuklina krążka międzykręgowego i ucisk na wrażliwe struktury nerwowe, tj. opona rdzenia kręgowego, korzenie nerwowe, czyli tzw. "wypadnięty dysk"

Precyzyjna diagnoza ma prawo być postawiona jedynie podczas wizyty u Fizjoterapeuty, na którą czym prędzej zalecam się udać ! Czasem 1-2 wizyty rozwiązują problem.

Trzymam kciuki i pozdrawiam,
Marcin Ciesielski
medi-fit.pl
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dobry wieczór,

podawane przez Pana dolegliwości bólowe, mogą mieć różne pochodzenie. Oczywiście zdecydowanie przyczyną będzie duże obciążenie przyjmowane przez mięśnie grzbietu i okolicę przejścia lędźwiowo-krzyżowego, nie zawsze (jak Pan wspominał w prawidłowej postawie przeprostnej pleców.

Oczywiście polecam tak czy siak wizytę u fizjoterapeuty (myślę, że na początek nie trzeba od razu udawać się do ortopedy, dobry fizjoterapeuta oceni sylwetkę, napięcie mięśniowe, zaleci ćwiczenia i zrobi terapie które powinny pomóc z bólem - i zapobiec nawrotom). Równie dobrze to mogło być po prostu nadwyrężenie mięśni, naderwanie mięśnia wielodzielnego, lub pośladkowego wielkiego w okolicy grzebienia talerza biodrowego (zazwyczaj promieniuje ten ból do kości krzyżowej, czyli do środka miednicy). Tutaj rolowanie, rozciąganie będzie przynosić ulgę, oraz ćwiczenia wzmacniające dla tych partii mięśniowych. Oprócz tego warto zastosować ćwiczenia korygujące pozycję miednicy, ćwiczenia na tzw. ilium posterior, lub odblokowujące stawy krzyżowo-biodrowe IS joint exercises ;)

Wydaje mi się, że te działania powinny przynieść pozytywne rezultaty, zakładając, że sama przyczyna nie jest z poziomu konfliktu dyskowo-korzeniowego. Pomoże to ocenić fizjoterapeuta, ale myślę, że takie działania pomogą!

Pozdrawiam serdecznie
Przemysław Jeziorski
Witam serdecznie,

Zawsze warto skonsultować się ze specjalistą w danej dziedzinie. W tym wypadku zachęcałbym do spotkania się z fizjoterapeutą, terapeutą manualnym lub osteopatą. To właśnie ten personel medyczny przeprowadzi wnikliwe testy, badania kliniczne które będą prowadzić do postawienia trafnej diagnozy a następnie podczas terapii wyeliminuje przyczynę dolegliwości bólowych
Z moich obserwacji nie warto czekać aż ból przejdzie, nie warto zwlekać i czekać aż zmiany na poziomie strukturalnym będą większe.
Zapraszam do gabinetu w Warszawie przy ul. Dzikiej 4a lok.3

Z poważaniem
mgr Mateusz Szelągowski
HEALTHCLINIC.PL
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam
Polecam wizytę u fizjoterapeuty aby mógł postawić diagnozę. Proszę pamiętać, że szybka reakcja pozwoli na szybsze osiągniecie celu - zlikwidowania bólu.

Pozdrawiam
Dzień dobry,
Na Pana(i) miejscu udałabym się do fizjoterapeuty zajmującego się terapią manualną kręgosłupa. Możliwe że doszło do zablokowania któregoś z segmentów kręgosłupa lub stawu krzyżowo-biodrowego.
Pozdrawiam
Agnieszka Kawka- Jagodzka
Powodów może być kilka. Od sprawy czysto mięśniowej, przez przyblokowanie stawów międzykręgowych po podrażnienie dysku. Najlepiej udać się do fizjoterapeuty. Konsultacja i badanie powinny rozwiać wątpliwości.
Witam, z tego co Pan pisze wynika, że receptory mięśniowe ( tzw. Wrzecionka mm ) są mocno przeciążone. Jeżeli taki stan się utrzymuje to w łatwy sposób może dojść do czynnościowego zablokowania jednego lub kilku segmentów kręgosłupa lędzwiowego. Wtedy konieczna jest wizyta u terapeuty manualnego aby ten mógł je odblokować ( leki przeciwbólowe nie zaleczają tego w 100 %). Niestety wiecej powiedzieć nie moge gdyż należałoby zrobić szereg testów funkcjonalnych ale jest to jedna z najprawdopodobniejszych hipotez. Polecam jednak wizytę już teraz u fizjoterapeuty/ terapeuty manualnego w celu zapobiegnięcia ewentualnych powikłań. Pozdrawiam.
Witam
Zapraszam do gabinetu przebadam Pana funkcjonalnie i znajdę Pana problem.
Pozdrawiam
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Ma Pan rację, trzeba udać się do fizjoterapeuty.
Witam. Jeżeli problem się nasila, a chce Pan kontynuować treningi, polecam wizytę u fizjoterapeuty. Może pomóc zwalczyć problem, nim stanie się jeszcze poważniejszy, a przy okazji pomoże określić typy ćwiczeń, które może być konieczność ograniczyć.
Pozdrawiam.
Witam z tego co tutaj Pan napisał wynika że mogło dojść do przeciążenia mięśni co do innych struktur to musiałbym Pana przebadać żeby mieć pewność jeśli pojawiają się problemy tego typu wskazane jest zobaczyć napięcie na plecach, pośladku oraz nodze a także innych częściach ciała które mogły ucierpieć na skutek przeciążenia. Radziłbym umówić się na wizytę z fizjoterapeutą ponieważ dolegliwości tego typu są zazwyczaj nie leczone i nawet jak za jakiś czas przejdą to przy większym wysiłku potrafią wrócić. Muszę też dodać że jeśli jakaś struktura naszego ciał została przeciążona na tyle że dała o sobie znać to może być tak że nawet po dłuższym czasie od wizyty i wyeliminowaniu problemu i powrocie do intensywnych ćwiczeń ból może powrócić dlatego sugeruje zmniejszenie ciężaru który Pan bierze w martwym ciągu żeby zachować stan prawidłowego funkcjonowania pleców po wizycie u fizjoterapeuty ale też żeby nie rezygnować z treningów. Pozdrawiam mgr Mateusz Perek
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry, myślę że to sprawa mięśniowa, spowodowana przez rozluźnienie w czasie martwego ciągu. Podczas wzrostu napięcia w okolicy brzucha oraz odc lędźwiowego może dojść do charakterystycznych napięć mięśni właśnie w obszarze lędźwi oraz pośladków. Myśle że skoro pomocne jest rolowanie to konieczna jest większa i precyzyjniejsza siła był mięśnie wróciły do normy. Radził bym skorzystać z pomocy fizjoterapeuty, Po diagnostyce i terapii powinna pojawić się odczuwalna poprawa.
Zapraszam i Pozdrawiam Marcin Sitarz
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry, myślę, że wizyta u dobrego fizjoterapeuty mimo wszystko powinna się odbyć - łatwiej leczy się mniej nasilone dolegliwości, nie warto ryzykować pogorszenia stanu przy kolejnym treningu. Mimo szerokiego opisu ciężko stwierdzić co może być przyczyną dolegliwości, trzeba wykonać serię testów funkcjonalnych, aby to ocenić. Pozdrawiam
Witam
Nie powinien Pan dłużej lekceważyć tych objawów. Polecam wizytę u dobrego fizjoterapeuty. Stan przeciążeniowy, który u Pana zaistniał wymaga oceny jego powstania oraz właściwej korekty.
Pozdrawiam
Witam,
Musisz udać sie do osteopaty, który po zbadaniu Ciebie oceni które mięśnie są napięte i powodują rotacje kręgów, która powoduje kompresje na korzeń nerwowy. Nie można wykluczyć uszkodzenia pierścienia włóknistego krążka miedzykregowego. Pauza jest dobrym pomysłem ale moze nie przyspieszyć leczenia bo wciaz bedziesz miał zrolowane kręgi i obrzęk korzenia. Osteopata Ci rozwiąże problem. Jeśli chcesz przyjść do mnie to na naszej stronie internetowej jest tel do nas- napisz i powołaj sie na nasza rozmowę to przyjmę Cie w tym tygodniu jeszcze. Pozdrawiam
Krzysztof ADAMOWIC
Witam. Jeżeli technika i mobilność sa dobre to nie powinno sie nic dziać. Obstawiam, ze w prawym biodrze jest ograniczenie rotacji. Jeżeli Pan do mnie przyjdzie i nie znajdę żadnego ograniczenia to jest szansa, ze przejdzie samo. Ale tak jak mówię obstawiam na biodro. Przebadamy każdy staw pod katem mobilności i zobaczymy. Pozdrawiam.
Witam, dolegliwości które są opisywane przez Pana śmiało kwalifikują się do pełnej diagnostyki, mogą być pochodzenia mięśniowego np.(mięsień pośladkowy,wielodzielny lub stawowego np.staw krzyżowo-biodrowy. Zalecana wizyta dobrego fizjoterapeuty , powinien poradzić sobie z Pana problemem. Pozdrawiam Piotr Luterek
Dzień dobry, wybierz się do fizjoterapeuty. To nie będzie pewnie nic poważnego ale przynajmniej znormalizuje napięcia mięśniowo-powięziowe w okolicach kręgosłupa i udzieli konkretnych wskazówek. Pozdrawiam,
DB
Witam,
przy takich dolegliwościach i czas w którym ból się utrzymuje zalecam wizytę u fizjoterapeuty/osteopaty. Wymaga to szczegółowej diagnostyki oraz oceny. Jeżeli fizjoterapeuta będzie miał jakiekolwiek wątpliwości na pewno odeśle na szersza diagnostykę obrazową
Pozdrawiam
Taki charakter bólu może świadczyć o dyslokacji w stawie międzykręgowym lub krzyzowo-biodrowym. Trzeba też popatrzeć na kondycję mm. przykręgosłupowych i czworobocznych lędźwi oraz w ostateczności pomyśleć o diagnozie dyskopatii. Na początek dobry fizjoterapeuta.
Powinien Pan jak najszybciej udać się do lekarza ortopedy/medycyny sportowej, a następnie do dobrego fizjoterapeuty który powinien rozpocząć rehabilitacje.
2 lata stażu treningowego to nie zbyt dużo. Powinien pan pamiętać o dobrej rozgrzewce przed treningiem oraz rozciąganiu zaraz po. Zapewne kontuzja wynikneła z niepoprawnej rozgrzewki i złego dobrania ciężaru co uniemożliwiło Panu poprawne wykonanie techniczne "martwego" a jest to jedno z najtrudniejszych i najbardziej wymagających ćwiczeń w sporcie. Powinien Pan koniecznie skupić się na dobrej rozgrzewce przed ćw a teraz zastosowac maetodę PRIC:
P – (protection/zabezpieczenie)

R- (rest/odpoczynek)

I-(ice/ chłodzenie)

C-(compresion/ ucisk)
Następnie udać się do lekarza ortopedy w celu diagnozy/zaleceń i dopiero do fizjoterapeuty który zastosuje konkretne metody fizjoterapeutyczne którymi dysponuje.
Pozdrawiam Artur Kuzera - AK Fizjoterapia - REHA.ZONE
Dzień dobry, dobrze byłoby udać się do fizjoterapeuty lub terapeuty manualnego, który rozluźni napięte tkanki miękkie. Nie ma sensu czekać aż ból sam ustąpi. Pozdrawiam
Witam serdecznie!
Opisany przez Pana problem prawdopodobnie dotyczy przyczyny mechanicznej ( urazowej ). Generatorów bólu może być jednak sporo: m.in. staw krzyżowo-biodrowy, segmenty kręgosłupa lędźwiowego czy lędźwiowo/krzyżowej czy sam staw biodrowy itp. Wyłącznie szczegółowe badanie kliniczne pozwoli odszukać prawdopodobnej przyczyny obecnych dolegliwości.
Zalecam wizytę u fizjoterapeuty. Czas może mieć tutaj drugorzędne znaczenie.
Pozdrawiam
mgr Piotr Iberhan
Proponuje wykonać na początek usg mięśni w odcinku lędźwiowym ,żeby wyeliminować uszkodzenie mięśnia. Mając wynik takiego usg przed soba można będzie dobrac odpowiednią metode leczenia. Przepraszam ,że dopiero teraz odpowiadam na to pytanie ale wcześniej go nie widziałem ;) Staram się na bieżąco udzielać odpowiedzi. Pozdrawiam
witam, polecam wizytę u fizjoterapeuty. Trzeba sprawdzić u Pana staw krzyżowo-biodrowy oraz technikę wykonywania przysiadu.pozdrawiam
Polecam wizytę u fizjoterapeuty lub osteopaty ponieważ problem jest raczej do leczenia w gabinecie
Witam,
Myślę, że nie ma co zwlekać i warto udać się do terapeuty, aby ocenił co dokładnie sprawia dolegliwości. Zostawienie to do "wyciszenia" może się kumulować i w konsekwencji prowadzić do kompensacji.
Pozdrawiam
Witam,
Należałoby umowić sie na wizytę do fizjoterapeuty / ortopedy , przeprowadzi On szereg testów funkcjonalnych, które określą dokładnie Pana problem. Pozdrawiam