ból kręgosłupa

2 odpowiedzi
Witam serdecznie, bardzo proszę o odpowiedź na moje badanie MR. kręgosłupa szyjnego. Zniesienie fizjologicznej lordozy szyjnej. trzony kręgowe prawidłowej wysokości ze zmianami zwyrodnieniowymi w postaci osteofitozy na przednich i tylnych krawędziach trzonów C5,C6,C7. Naczyniak trzonu C5-10mm. Krążki międzykręgowe z dehydratacją od C2 do C7 . Zwężenie przedniej rezerwy płynowej od C3 do C7. Na poziomie C4-C5widoczna 2mm centralno - boczna prawostronna przepuklina krążka międzykręgowego uciska worek oponowy i odpowiedni korzeń nerwowy po str prawej. Na poziomie C5-C6 widoczna obustronna boczna 4mm przepuklina krążka międzykręgowego uciska worek oponowy i obustronnie korzenie nerwowe oraz przednią powierzchnie rdzenia szyjnego.Kanał kręgowy na tym poziomie zwężony w wymiarze strzałkowym do 8mm.Na poziomie C6-C7 widoczna 3mm centralno-boczna obustronna do zachyłków z przewagą zmian po str lewej przepuklina krążka międzykręgowego uciska worek oponowy,przednią powierzchnię rdzenia szyjnego i korzeń nerwowy po str lewej. Kanał kręgowy na tym poziomie zwężony w strzałkowym wymiarze do 9mm. Rdzeń szyjny bez zmian patologicznych.ponad to ból promieniujący do prawej łopatki oraz ramienia. Mrowienie w łokciu oraz w palcach u prawej ręki.
Opisywana przez radiologa wielopoziomowa ciasnota kanału kręgowego może być przyczyną bólu karku, barku i mrowienia ręki. Naczyniak to znalezisko przypadkowe, znaczenia klinicznego on niema. Opisywane parametry kanału kręgowego nie są prawidłowe. Podobne zmiany samoistnie się nie cofają, a więc mogą wymagać leczenia ze względu na trwały ucisk elementów nerwowych znajdujących się w wąskim kanale kręgowym. Wskazana jest konsultacja neurochirurgiczna oraz ocena wskazań do leczenia operacyjnego.

Witam, na podstawie samego opisu trudno o ostateczna kwalifikację. Proponuj w pierwszej kolejności fizjoterapię a w razie jej niepowodzenia proszę zgłosić sie do neurochirurga
pozdrawiam
Piotr Winkler