ból głowy a stres

3 odpowiedzi
Witam,

mam duże problemy z bólem głowy. Jest to tępy ból głowy, nasilający się przed snem, w ciągu dnia również się objawia. Mam przez to problemy ze snem, wybudzam się podczas snu z kilkusekundowym brakiem tchu. Mam również kołatanie serca. Nasila mi się to podczas stresu. Jeżeli chodzi o sport - chodzę na siłownię trzy razy w tygodniu, chyba że czuję się źle to wtedy ta ilość się zmniejsza. Czuję się również spuchnięta, tyję na wadzę. Zastanawiam się czy jest Pan w stanie mi w jakiś sposób pomóc. Pozdrawiam
Witam Panią,
Nic nie wspomniała Pani o swoim charakterze pracy bo moze brak ergonomii powoduje zwiększenie napięcie miesni karku co w konsekwencji moze dawać bol głowy a wszystkie objawy o których Pani wspomniała mają duzo wspólnego ze stresem. Trenując na siłowni jeśli mięśnie na codzień przeciążane zaczynać pracować to stan ich napiecia zaczyna znów sie zwiększać i koło sie zamyka. Trzeba przerwać ten niekorzystny wzorzec napiecia i to wszystko można zrobic w gabinecie podczas zabiegu Osteopatii
Pozdrawiam
Krzysztof

Dzień Dobry. Problem przewlekłego stresu niewątpliwie doprowadza do wielu chorób oraz nieprawidłowego funkcjonowania organizmu na wszystkich płaszczyznach. Jednym z nich jest zaburzenie gospodarki hormonalnej a mianowicie wysoka obecność kortyzolu, który powoduje zatrzymywanie wody podskórnej oraz zwiększenie wagi. Ból głowy oraz kołatanie serca ma swoją przyczynę w wielu miejscach organizmu ( począwszy od żołądka, przepony, zwojów układu współczulnego, układu naczyniowego po stawy kręgosłupa i mięśnie ).
W swojej praktyce dość często spotykam się z podobnymi przypadkami jak Pani i również mogę powiedzieć, że najlepsze efekty leczenia były wtedy, kiedy terapia była prowadzona równolegle z terapią psychologiczną.
pozdrawiam
Ból głowy w powiązaniu z podanymi objawami może świadczyć o dolegliwościach z dziedziny kardiologii, neurologii, endokrynologii... Najpierw szukałbym diagnozy tych specjalistów, a jeżeli nie znajdą oni organicznego podłoża wymienionych objawów, można zająć się szukaniem odpwiedzi na pytania: czy układ autonomiczny nie jest nadmiernie pobudzony? Jaką rolę w tym wypadku odgrywa stres/napięcie psychiczne? Jakie wzorce napięć mięśniowo-powięziowych występują? Na tym etapie, konsultacja z fizjoteraapeutą może być pomocna.