Ból barku i biodra.

21 odpowiedzi
Od wielu miesięcy mam problem z lewą stroną ciała, a konkretnie z barkiem i biodrem. Jeżeli chodzi o lewy bark - ból odczuwam przy ćwiczeniach wyciskających ( głównie na skosie dodatnim) a także, gdy układam się do przysiadu ze sztangą z tyłu i rotuje łokcie tak aby były pod sztangą- czuję takie napięcie z tyłu barku. Z prawym jest wszystko w porządku. Jeżeli chodzi o biodro, to właśnie dokucza mi przy przysiadach. Podczas rolowania mięśni wałkiem, z prawej strony jest bardzo luźno i czuć słaby ból, z lewej jest prawie nie do wytrzymania, tak jakby wszystko tam było pospinane. Mam dodatkowo, tak mi się wydaje, lewy bark niżej od prawego. Kiedy podnoszę je do góry i spinam "kaptury" to widać różnicę, czuję jakby lewy bark był wyrzucony w tył, mogę też tą ręką dalej sięgnąć na plecach, bardziej ją wygiąć, ale czuję przy tym ból. Prawa strona ciała jest bardziej umięsniona, wynika to pewnie z faktu iż o wiele lepiej czuje tam mięśnie podczas ćwiczeń. Co zrobić w takim wypadku? Czy rozciąganie i rolowanie mięśni coś tu pomoże?
Odbyta już wizyta

Prawdopodobnie nie pomoże a nawet może pogłębić stan, gdyż po opisie (oczywiście to tylko wstępna hipoteza, brak dodatkowego wywiadu i badania) może być to problem ze stymulacją proprioceptorów, mechanoreceptorów znajdujących się w powięziach co będzie wpływało na nie prawidłowe funkcjonowanie (aktywacje) jednostek motorycznych jak i zaburzenie interocepcji (czyli właśnie nie takie odczucia własnego ciała ). Jeśli zdecyduje się Pan na moją pomoc, proszę umówić się na wizytę.
Napewno rolowanie i rościąganie to bardzo ważna część treningu. Możesz mieć skrócenie kończyny dolnej. Potzeba wykonac analize chodu i zmierzyc jak obciążasz obie nogi. Moe sie okazac ze na lewej nodze stoisz 40% a na prawej 60% i niezbędne bedzie wykonanie zaprojektowanych dla Ciebie wkładek ortopedycznych
W zasadzie należało by usunąć nagromadzenia kwasu hialuronowego w tkankach i zbalansowac prawidłowo obie strony ciała. Dokładny wywiad i weryfikacja ruchowa potem palpacyjna. Myślę że dałoby się coś zmienić. Ciężko określić ile sesji trzeba na to poświęcić ale myślę że między 2 a 4.
Rozciąganie i rolowanie na pewno będą przydatne. Warto byłoby jednak udać się fizjoterapeuty, który rozpozna miejsca, które dominują zaburzonym napięciem i wpływają na zaburzoną posturę ciała.
Dzień dobry,

Proszę zwrócić uwagę co powoduje taki stan rzeczy, czyli przykurcz lewej strony ciała. Może ćwiczenia nie są wykonywane w poprawnych pozycjach wyjściowych, może inne czynności codzienne np . pozycja w pracy powoduję pogłębienie asymetrii ciała.
Rozciąganie i rolowanie zmniejszy napięcie lewej strony ciała ale nie wyeliminuje przyczyny przykurczu.

Pozdrawiam,
Patrycja Skrzypek
Polecam wybrać się do fizjoterapeuty, który określi dokładne źródło problemu i dobierze odpowiednie techniki. O opisanych przez Pana objawach może świadczyć wiele różnych przyczyn. Zdecydowanie należy udać się z tym do gabinetu fizjoterapii.

Pozdrawiam,
Rafał Berent
Pomoże dobrze przeprowadzone badanie, trafna diagnoza z dobrze opracowanym leczeniem/rehabilitacją. Trzeba iść do terapeuty manualnego/osteopaty.
Szanowny Panie,
po pierwsze kwestia niżej położonego barku- nikt z nas nie jest idealnie symetryczny. Trzeba jedynie zaobserwować stopień zaawansowania asymetrii, która oceniana jest np. dzięki skalom fizjoterapeutycznym czy ogólnie przyjętym "normom". Niżej położony bark może być skutkiem np. bocznego skrzywienia kręgosłupa (skoliozy), którą należy leczyć.
Większa bolesność lewej strony podczas rollowania może wynikać nie tylko z większego "spięcia" tej strony, jak również z problemu lokalnego (np. zapalenia kaletki przykrętarzowej lub naderwania mięśniowemu) lub wadą postawy.
Ból barku podczas ćwiczeń wskazywać może np. na uszkodzenie mięśnia/-i stożka rotatorów- wymagana jest wizyta u Fizjoterapeuty.

Trzymam kciuki!
Marcin Ciesielski
medi-fit.pl
Witam serdecznie,

Takie dysproporcje nie powinny mieć miejsca w organizmie. Podejrzewam, że ćwiczenia wykonywane są merytorycznie bez zarzutu a więc nie jest to wina ćwiczeń tylko "wewnętrznych barier w organizmie". Mogą to być restrykcje, sklejenia i napięcia powięziowe. Dodatkowo problemy wisceralne mogą się przyczynić do takiego stanu. Również sklejenia, zwapnienia mięśniowe mogą generować podobne objawy.
Rozciąganie, rolowanie może pomóc ale zalecałbym skonsultowanie się z dobrym fizjoterapeutą lub osteopatą.
Zapraszam do gabinetu w Warszawie przy ul. Dzikiej 4a lok.3

Zachęcam również do lektur:
healthclinic.pl/centrum-wiedzy/

Z poważaniem
mgr Mateusz Szelągowski
HEALTHCLINIC.PL
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Z opisu wynika, że lewa strona jest słabsza i bardziej napięta. Natomiast aby stwierdzić przyczynę tego dysonansu, należałoby Pana przebadać manualnie, ocenić postawę. Wtedy można postawić konkretną i trafną diagnozę, a co za tym idzie - zaproponować skuteczne działania.
Rozciąganie i rolowanie to świetna profilaktyka. W tym wypadku może się okazać, że potrzeba czegoś więcej. Takie stany nie są fizjologiczne i jeżeli utrzymują się już jakiś czas to należy skorzystać z pomocy specjalisty. Proszę poszukać fizjoterapeuty/ osteopaty w swojej okolicy. Po zebraniu wywiadu oraz przeprowadzeniu badań funkcjonalnych, osoba ta będzie mogła stwierdzić gdzie leży problem i jak sobie z nim poradzić. Z doświadczenia wiem, że im szybciej tym łatwiej złagodzić ból. Pozdrawiam
Witam,
Dobrze by było pokazać się ortopedzie, fizjoterapeucie lub lekarzowi sportowemu. Rozciąganie jak najbardziej polecam (również na prawą stronę). Rolowanie z mniejszą intensywnością, żeby nie wywoływać bólu. Może się okazać, że trening jest zbyt intensywny i trzeba włączyć odnowę biologiczną. Niestety, by uzyskać konkretną odpowiedź konieczna jest wizyta u specjalisty.
Pozdrawiam
Witam
Trzeba popracować fizjoterapeutą, który będzie w stanie Panu rozluźnić napięte tkanki i ustabilizować pracę mięśni. Tak będzie można najbezpieczniej i najszybciej wyleczyć ten problem.
Pozdrawiam
Witam
Najlepsze efekty przyniesie symetryczna praca obręczy barkowej. Często dzieje się tak ponieważ któreś z mięśni pracują za mocno a któreś za słabo - oczywiście te silne przejmują funkcję i mogą wpływać na ustawienie ciała. Odnośnie biodra trzeba by było przebadać, zdiagnozować i pewno fizjoterapia by skutecznie pomogła. Pozdrawiam
Rollowanie mięśni może wspomóc pracę nad dysbalansem mięśniowym, a nie zastąpić terapię. Może być również stosowana jako profilaktyka po uprzednim wyleczeniu danego problemu. Za czucie mięśniowe w dużej mierze odpowiada nazwijmy to - "higiena" mieśnia czyli jakość ruchu, a nie jego masa i wielkość. Odpowiedni ślizg między pietrami powięzi warunkuje odpowiednią reakcję mózgu (prawidłowy skurcz, brak bolu, pełna mobilność) jako odpowiedź na zadany bodziec z zewnątrz (czyli obciążenie treningowe, konkretne ćwiczenie)

Pozdrawiam
Witam,
Napewno powinieneś odwiedzić Osteopate, który powinien zbadać Cie pod katem wykluczenia wady postawy, która moze dawać taką asymetrię. Nie można powiedzieć czy rozciąganie Ci pomoże ale musisz spróbować czy bedzie jakaś zmiana. W celu uzyskania odpowiednich ćwiczeń musisz odwiedzić specjalistę. Robiąc ćwiczenia samemu jestes narażony na błędy, ktore byc moze wkradają sie w Twoim treningu siłowym skoro w ćwiczeniach czujesz dużą asymetrię napiecia
Pozdrawiam
Krzysztof Adamowicz
Witam wszystkie te bóle mogą wynikać z nie prawidłowo wykonywanych ćwiczeń ponieważ w trakcie ich wykonywania od dłuższego czasu musiał Pan wykonywać je niesymetrycznie dlatego jedna strona ciała jest mocniejsza od drugiej ale to ma też swoje skutki takie jakie znajdują się w opisie wyżej czyli jedna strona jest bardziej napięta ale przez to boli samo rolowanie przyniesie bądź nie ulgę na chwile ale tak na prawdę trzeba będzie opracować wszystkie te bolesne struktury i zobaczyć choć raz jak wykonywane są ćwiczenia ponieważ strona mocniejsza będzie ściągać ciężar w swoją stronę a słabsza strona ciała nie odniesie żadnych korzyści z wykonywanych ćwiczeń. Jeśli to też nie zda rezultatu będzię trzeba poszukać problemu głębiej. Pozdrawiam mgr Mateusz Perek
Witam,
odpowiadając na pytanie, rozciąganie i rolowanie mięśni może być pomocne. Z opisu wydaje się jednak, że problem jest bardziej złożony. Przede wszystkim nasuwa się pytanie czy były jakieś urazy w przeszłości. Po opisie widać, że na pewno występuje dysbalans mięśniowy w ciele oraz ograniczenie zakresu ruch. Myślę, że dokładne badanie funkcjonalne, badanie restrykcji mięśniowo-powięziowych, a następnie terapia tkanek miękkich m.in. za pomocą narzędzi SMART Tools dałaby efekty w postaci poprawy zakresu ruchu oraz zmniejszenia bólu w trakcie treningów. Być może należałoby sprawdzić technikę ćwiczeń (jako fizjoterapeuta trenujący sporty siłowe jestem w stanie to ocenić).
Witam,
rozumiem, że pacjent roluje tkanki i dba o swoje ciało (ćwiczenia itp.), mamy też informację, że dolegliwości nie są od wczoraj tylko problem trwa. Dlatego też w wątpliwe dla mnie wydają się rozwiązania rolowania i rozciągania mięśni. Prawdopodobnie gdyby miały one pomóc to już by się to stało. Trudno jest też wskazywać prawidłowy sposób autoterapii w momencie gdy nie znamy de facto przyczyny dolegliwości aby ją poznać pacjenta należałoby zbadać oraz ewentualnie skierować na badania dodatkowego.
Proponowałbym udać się do dobrego ortopedy lub fizjoterapeuty/osteopaty.

Pozdrawiam,
Mateusz Małachowski
Prawdopodobnie jakieś zaburzenie funkcjonalne. Zapraszam na dokładne badanie. Grzegorz Zaborowski